X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Wyrok TSUE a banki. KNF: sektor jest gotowy na skutki tej decyzji

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2019 12:09
Komisja Nadzoru Finansowego zapewniła w komunikacie, że sektor bankowy w Polsce jest przygotowany na potencjalne skutki orzeczenia unijnego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie frankowiczów. Sędziowie dali dziś zielone światło dla unieważnienia umów z powodu nieuczciwych klauzul w umowach konsumenckich. Uznali, że interes i wola kredytobiorców są najistotniejsze i powinny przeważyć, ale to sądy polskie będą podejmowały decyzje o tym, co dalej.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock
  • KNF: sektor bankowy jest gotowy na skutki orzeczenia TSUE
  • Sędziowie uznali, że umowy ws. kredytów frankach mogą być unieważniane
  • Istotne jest jednak to, że każda sprawa będzie rozpatrywana indywidualnie

KNF napisała, że w ciągu ostatnich lat podjął i nadal podejmuje działania mające na celu wzmocnienie odporności sektora bankowego na potencjalne ryzyka związane z kredytami walutowymi. "Działania te nakierowane są na zapewnienie stabilności tego sektora, co leży w istotnym interesie klientów banków" - napisała w komunikacie Komisja.

W ocenie KNF sektor bankowy w Polsce jest dobrze skapitalizowany i bezpieczny.


- Polityka realizowana od długiego czasu przez Komisję i inne instytucje sieci bezpieczeństwa finansowego spowodowała, że banki z dużym udziałem kredytów walutowych zostały zobowiązane do posiadania odpowiednich kapitałów, co jest czynnikiem ograniczającym ryzyko związane z tymi kredytami - zaznaczono w komunikacie.

Sytuacja pod kontrolą

KNF zapewnił również, że organ nadzoru monitoruje i na bieżąco analizuje sytuację związaną z potencjalną zmianą linii orzeczniczej sądów powszechnych oraz politykę informacyjną banków notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.
Sędziowie TSUE w ogłoszonym dziś orzeczeniu podkreślili, że nieuczciwe warunki umowy dotyczące różnic kursowych nie mogą być zastąpione przepisami ogólnymi polskiego prawa cywilnego.

Ważny wyrok TSUE

Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu ogłosił wykładnię unijnego prawa o którą poprosił sąd okręgowy w Warszawie. Rozpatrywał on sprawę państwa Dziubaków, którzy w 2008 roku zaciągnęli kredyt w złotych, ale przeliczany na franki szwajcarskie. Domagali się unieważnienia umowy, bo uznali, że nieuczciwe są postanowienia dotyczące mechanizmu indeksowania. Dziś Trybunał stanął po ich stronie, dając zielone światło dla unieważnienia umowy, a nie jak domagał się bank do zmiany klauzuli. Dzisiejsze orzeczenie dotyczy konkretnej sprawy, ale będzie wskazówką, jak rozpatrywać podobne, ale każda będzie traktowana indywidualnie. Nie ma tu automatyzmu, to orzeczenie otwiera natomiast drogę frankowiczów do składania pozwów w polskich sądach.

PolskieRadio24.pl, IAR, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prof. Elżbieta Mączyńska: po wyroku TSUE polskie sądy staną przed wielkim wyzwaniem

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2019 11:30
- Wyrok TSUE ws. kredytów frankowych będzie zachętą dla frankowiczów, by jednak spróbować walczyć o swoje prawa w sądzie - uważa profesor Elżbieta Mączyńska. Prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl ostrzega jednocześnie, że polskie sądy prawdopodobnie staną przed ogromnym wyzwaniem, jakim będzie masowy napływ spraw dot. kredytów we frankach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trybunał Sprawiedliwości UE stanął po stronie frankowiczów

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2019 12:02
Orzeczenie unijnego Trybunału Sprawiedliwości korzystne dla frankowiczów. Sędziowie dali zielone światło dla unieważnienia umów z powodu nieuczciwych klauzul w umowach konsumenckich.
rozwiń zwiń