Wyrok TSUE a banki. KNF: sektor jest gotowy na skutki tej decyzji

2019-10-03, 12:09

Wyrok TSUE a banki. KNF: sektor jest gotowy na skutki tej decyzji
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock

Komisja Nadzoru Finansowego zapewniła w komunikacie, że sektor bankowy w Polsce jest przygotowany na potencjalne skutki orzeczenia unijnego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie frankowiczów. Sędziowie dali dziś zielone światło dla unieważnienia umów z powodu nieuczciwych klauzul w umowach konsumenckich. Uznali, że interes i wola kredytobiorców są najistotniejsze i powinny przeważyć, ale to sądy polskie będą podejmowały decyzje o tym, co dalej.

  • KNF: sektor bankowy jest gotowy na skutki orzeczenia TSUE
  • Sędziowie uznali, że umowy ws. kredytów frankach mogą być unieważniane
  • Istotne jest jednak to, że każda sprawa będzie rozpatrywana indywidualnie

KNF napisała, że w ciągu ostatnich lat podjął i nadal podejmuje działania mające na celu wzmocnienie odporności sektora bankowego na potencjalne ryzyka związane z kredytami walutowymi. "Działania te nakierowane są na zapewnienie stabilności tego sektora, co leży w istotnym interesie klientów banków" - napisała w komunikacie Komisja.

W ocenie KNF sektor bankowy w Polsce jest dobrze skapitalizowany i bezpieczny.


- Polityka realizowana od długiego czasu przez Komisję i inne instytucje sieci bezpieczeństwa finansowego spowodowała, że banki z dużym udziałem kredytów walutowych zostały zobowiązane do posiadania odpowiednich kapitałów, co jest czynnikiem ograniczającym ryzyko związane z tymi kredytami - zaznaczono w komunikacie.

Sytuacja pod kontrolą

KNF zapewnił również, że organ nadzoru monitoruje i na bieżąco analizuje sytuację związaną z potencjalną zmianą linii orzeczniczej sądów powszechnych oraz politykę informacyjną banków notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.
Sędziowie TSUE w ogłoszonym dziś orzeczeniu podkreślili, że nieuczciwe warunki umowy dotyczące różnic kursowych nie mogą być zastąpione przepisami ogólnymi polskiego prawa cywilnego.

Ważny wyrok TSUE

Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu ogłosił wykładnię unijnego prawa o którą poprosił sąd okręgowy w Warszawie. Rozpatrywał on sprawę państwa Dziubaków, którzy w 2008 roku zaciągnęli kredyt w złotych, ale przeliczany na franki szwajcarskie. Domagali się unieważnienia umowy, bo uznali, że nieuczciwe są postanowienia dotyczące mechanizmu indeksowania. Dziś Trybunał stanął po ich stronie, dając zielone światło dla unieważnienia umowy, a nie jak domagał się bank do zmiany klauzuli. Dzisiejsze orzeczenie dotyczy konkretnej sprawy, ale będzie wskazówką, jak rozpatrywać podobne, ale każda będzie traktowana indywidualnie. Nie ma tu automatyzmu, to orzeczenie otwiera natomiast drogę frankowiczów do składania pozwów w polskich sądach.

PolskieRadio24.pl, IAR, md

Polecane

Wróć do strony głównej