X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Rząd przyjął trzy uchwały poprawiające warunki funkcjonowania firm oraz osób niepełnosprawnych

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2019 16:53
Podczas dzisiejszego posiedzenia Rada Ministrów przyjęła trzy uchwały, dotycząc programów rządowych, które mają przyczynić się do poprawy sytuacji polskich przedsiębiorców i firm, w tym tych najmniejszych, a także sytuacji osób niepełnosprawnych korzystających z programu "Dostępność+"
Rząd zajął się uchwałą wprowadzającą zmiany w Programie Operacyjnym Wiedza Edukacja Rozwój 2014 - 2020, a także uchwałą dotyczącą Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego. (aldg) PAPMateusz Marek
Rząd zajął się uchwałą wprowadzającą zmiany w Programie Operacyjnym Wiedza Edukacja Rozwój 2014 - 2020, a także uchwałą dotyczącą Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego. (aldg) PAP/Mateusz MarekFoto: PAP/Mateusz Marek

Pierwsza z uchwał obejmuje rozwiązania, która maja zwiększać dostęp firm, w tym tych najmniejszych, do pomocy publicznej, druga ma obniżyć koszty dostępu do kapitału dla przedsiębiorstw, trzecia wprowadza nowe rozwiązania do programu "Dostępność +", zwiększające możliwości i jakości zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami i osób biernych zawodowo z powodu choroby.

Większy dostęp do pomocy publicznej dla inwestujących firm

Jak informuje Kancelaria Premiera, rząd przyjął dziś uchwałę o zmianie uchwały w sprawie przyjęcia programu rozwoju o nazwie: "Program wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej na lata 2011-2023".


biznes1200.jpg
Nowa uchwała da firmom więcej szans na pomoc publiczną. Promowana innowacyjność

Zmiany mają zapewnić większej ilości polskich firm dostęp do pomocy publicznej, organizowanej w ramach programu.

Skorzystają na tym głównie małe i średnie przedsiębiorstwa. Obniżono warunki wstępne dla inwestycji, zmieniono kryteria ich oceny, a także uproszczono cały proces kontroli i przyznawania środków.

Oprócz tego inicjatywa rządu będzie trwała do roku 2030, a wsparcie przyznawane będzie do 2025 roku.

Dzięki nowym rozwiązaniom, z pomocy skorzystają nie tylko największe firmy

Dotychczas z pomocy publicznej w ramach programu korzystały głównie duże, zagraniczne przedsiębiorstwa. Polskie firmy w większości nie osiągały progów inwestycyjnych, mieszczących się zazwyczaj poza zasięgiem MŚP. Polskie projekty inwestycji, również innowacyjnych, były odrzucane głównie ze względu na niespełnianie kryterium zatrudnienia.

Najważniejsze rozwiązania to:

- Obniżono warunki wstępne dla inwestycji, co pozwoli ubiegać się o środki także innowacyjnym polskim MŚP.


giełda gpw 1200.jpg
Marek Dietl: Giełda Papierów Wartościowych dzięki PPK może uzyskać nawet 4-6 mld zł

- Zmieniono kryteria oceny inwestycji. Obok kryteriów ilościowych wprowadzono szerszy zakres kryteriów jakościowych, związanych z oceną zgodności projektu inwestycyjnego ze Strategią na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Kryteria te będą także związane z lokalizacją inwestycji w miastach średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze oraz powiatach z wysoką stopą bezrobocia. Działania te pozwolą na wyrównywanie międzyregionalnej luki rozwojowej.

- Zwiększono wsparcie dla innowacji przez wprowadzenie wymogu współpracy między przedsiębiorcami a instytucjami nauki i szkolnictwa wyższego.

- Usprawniono proces przyznawania wsparcia. Całość analiz przeprowadzanych w procesie przyznawania środków będzie koordynowana przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu SA.

- Usprawniono proces kontroli inwestycji, którym przyznano środki – podstawową formą kontroli będzie kontrola zdalna.

Zredefiniowano typy wspieranych inwestycji. Zostały one podzielone na: strategiczne, innowacyjne, Centra Zaawansowanych Usług Biznesowych, Centra Doskonałości Procesów Biznesowych, Centra Wysokozaawansowanych Usług.

Strategia Rozwoju Rynku Kapitałowego ma zwiększyć dostęp do kapitału polskim firmom

Drugą przyjętą uchwałą, jest uchwała w sprawie przyjęcia Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego. Chodzi o obniżenie przeciętnego kosztu pozyskania kapitału, co przyczyni się do długoterminowego rozwoju polskiej gospodarki.

Jej celem także jest poprawa dostępu polskich przedsiębiorstw (w szczególności małych i średnich,  które tworzą ok. ¾ polskiego PKB.) do finansowanie publicznego.

Jak podało Centrum Informacyjne Rządu, chodzi o "obniżenie przeciętnego kosztu uzyskania kapitału", a w dalszej perspektywie rozwoju gospodarki krajowej.

Do 2020 roku usprawnione zostaną działania administracyjne w sferze przedsiębiorstw rynku kapitałowego, a do 2023 roku podjęte zostaną działania, mające na celu zwiększenie przychodów polskich przedsiębiorstw , upłynnienie rynku, czy wzrost poziomu oszczędności prywatnych.

Strategia Rozwoju Rynku Kapitałowego przewiduje:

- do 2020 r. podjęcie działań poprawiających efektywność procedur administracyjnych dotyczących funkcjonowania podmiotów rynku kapitałowego,

- do 2023 r. podjęcie działań, takich jak zwiększenie: skali pozyskiwania kapitału przez polskie przedsiębiorstwa; płynności rynku; efektywności instytucji pośredniczących oraz wzrost poziomu oszczędności prywatnych.


- W strategii wskazano 20 najważniejszych barier dla rozwoju rynku kapitałowego w Polsce oraz zaproponowano ich kierunkowe przezwyciężenie w postaci 90 działań.

Chodzi m.in. o działania zmierzające do podwyższenia poziomu oszczędności i inwestycji w Polsce oraz podniesienia poziomu edukacji społeczeństwa, jeśli chodzi o funkcjonowanie rynku finansowego.

Cele szczegółowe strategii to:

- zwiększenie skali pozyskiwania kapitału przez przedsiębiorstwa na rynku kapitałowym, zwiększenie płynności rynku, zwiększenie efektywności instytucji pośredniczących, zwiększenie udziału oszczędności w gospodarce, bardziej efektywne procedury administracyjne.

Jak podkreślono w komunikacie, silniejszy, bardziej rozbudowany i efektywny rynek kapitałowy przyciągający zasoby kapitału z kraju i zagranicy powinien być kluczowym elementem długoterminowej polityki gospodarczej państwa.

Przypomina się, że w 2018 r. polski rynek kapitałowy został zaklasyfikowany przez międzynarodową agencję FTSE Russell do grupy rynków rozwiniętych. Jednak analiza przeprowadzona w związku z pracami nad strategią wykazała, że rynek ten ma znacznie większy potencjał rozwoju niż aktualnie osiągany.

Strategia Rozwoju Rynku Kapitałowego powstała we współpracy z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju (EBOR) oraz Komisją Europejską.

Trzecia uchwała dotyczy zmian w programie „Dostępność+”

Rada Ministrów przyjęła też uchwałę w sprawie przyjęcia projektu zmiany Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014 – 2020, przedłożoną przez ministra finansów, inwestycji i rozwoju.

Zmiany wprowadzone do programu operacyjnego umożliwią dalszą realizację działań zgodnych z rządowym programem „Dostępność Plus” oraz exposé premiera Mateusza Morawieckiego.

Jak czytamy w komunikacie, kolejne inicjatywy, np. dotyczące zwiększania możliwości i jakości zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami i osób biernych zawodowo z powodu choroby; dostosowywanie funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, czy wdrażanie w samorządach rozwiązań poprawiających dostępność do usług publicznych dla osób z niepełnosprawnościami – poza już realizowanymi w ramach programu operacyjnego – będą wspierały realizację zapowiedzianego w exposé programu „Przyjazna Polska”.

Komunikat CIR, PAP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dostępność Plus w dwóch wymiarach. Wkrótce ruszy priorytetowy program rządu

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2018 13:33
23 kwietnia planowane jest uruchomienia programu Dostępność Plus. Jego celem jest usuwanie barier infrastrukturalnych i prawnych, utrudniających życie między innymi osobom starszym i z niepełnosprawnościami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rząd przyjął kolejny pakiet ulg i uproszczeń dla firm

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2018 14:59
Rząd przyjął pakiet MŚP – to prawie 50 uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym, dzięki którym w kieszeniach przedsiębiorców ma zostać przez 10 lat blisko 4 mld zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prosta spółka akcyjna: wynalazcy i innowatorzy założą spółkę akcyjną już za złotówkę i w ciągu 24 godzin

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2019 12:16
Rząd przyjął projekt ustawy o prostej spółce akcyjnej. Dzięki niej do założenia nowej firmy technologicznej wystarczy przysłowiowa złotówka, a jej zarządzanie będzie prostsze i mniej kosztowne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rząd zajmie się projektem ustawy Dostępność Plus. Dotyczy 5 mln Polaków

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2019 18:40
W dokumencie, nad którym rząd będzie pracował we wtorek są m.in. zapisy, na mocy których właściwi ministrowie wydadzą rozporządzenia dotyczące standardów dostępności: architektonicznej, transportowej i cyfrowej, które ułatwią życie ok. 5 mln. osób.
rozwiń zwiń