X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Gospodarka

Polacy więcej oszczędzają. Mimo wyższych zarobków wolimy odkładać na trudniejsze czasy

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2019 13:13
Jak wynika z danych GUS, mimo rosnących dochodów przeciętne wydatki Polaków w 2018 roku realnie spadły. Serwis Bankier.pl pisze, że w okresie dobrej koniunktury wolimy odkładać na przyszłość - w zeszłym roku do skarbonki lub skarpety trafiło 3 na 10 zarobionych złotówek.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Andrey_Popov/Shutterstock.com

Serwis wskazuje, że w zeszłym roku tzw. dochód rozporządzalny wyniósł 1693 złote, o 95 złotych więcej niż rok wcześniej. Jak się jednak okazuje, niechętnie przeznaczamy dodatkowe, zarobione przez nas pieniądze, na nowe wydatki. Zwiększyły się one średnio o 11 złotych, co po uwzględnieniu inflacji oznacza, że realnie były one niższe niż w roku poprzednim. 

Wzrosły też kwoty pieniędzy, które odkładamy na przyszłość. W 2017 roku oszczędzaliśmy miesięcznie średnio 422 złote. Rok później było to już 506 złotych. 

Kto wydaje, kto oszczędza

Na bieżące wydatki mniej przeznaczali mieszkańcy wsi i małych miast, z kolei ludzie z większych ośrodków niemal cały przyrost dochodu przeznaczali na bieżące wydatki.

Serwis zwraca też uwagę na rosnące od trzech lat wydatki na żywność i alkohole - udział tych produktów w wydatkach wzrósł z 24,3 do 24,8 procent. -  I chyba nie ma co oczekiwać, że w tym roku trend zostanie przerwany, ponieważ ceny żywności mocno rosną - podsumowuje Bankier.pl

PolskieRadio24.pl, Bankier.pl, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Domowy budżet. Jak wydawać i nie zbankrutować?

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2018 13:10
- Pieniądze wywołują w nas emocje. Być może dlatego wiele decyzji związanych z finansami podejmujemy pod włypem impulsu - mówiła Dominika Nawrocka, autorka bloga i książki "Kobieta i Pieniądze"
rozwiń zwiń

Czytaj także

Boom na obligacje trwa i jego końca nie widać

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2018 13:42
Obligacje skarbu państwa rozchodzą się jak świeże bułeczki - sprzedają się najlepiej w historii. Jeszcze nigdy nie kupowaliśmy tak wielu obligacji skarbowych jak teraz. Chodzi o detaliczne papiery dłużne, które może nabyć każdy Kowalski - tłumaczy Bartosz Turek, analityk Open Finance
rozwiń zwiń

Czytaj także

W spirali zadłużenia. Czy kontrolujemy nasze wydatki?

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2019 18:54
Jak wskazują wyniki badań przeprowadzonych w pierwszym kwartale tego roku, wydajemy coraz więcej. Według statystyk tylko połowie polskich gospodarstw udaje się zaoszczędzić pieniądze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sukces PPK będzie zależał od frekwencji. Jak przekonać Polaków?

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2019 19:33
Pracownicze Plany Kapitalowe wystartują 1 lipca. Mają one pomóc w gromadzeniu pieniędzy, które przydadzą się zwłaszcza w chwili przechodzenia na emeryturę, choć zgromadzone na naszym koncie prywatne środki będzie można wypłacić w każdej chwili. O PPK dyskutowano także podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
rozwiń zwiń