X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Polska światowym liderem w przyjmowaniu imigrantów zarobkowych. Nowy raport OECD

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2019 20:34
Polska jest światowym liderem w przyjmowaniu tymczasowych imigrantów zarobkowych. Jak wynika z raportu OECD, co piąty z imigrantów zarobkowych na świecie przybył w 2017 r. właśnie do naszego kraju.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: pixabay

Jak wynika z raportu, w 2017 r. przybyło "za pracą" do Polski 1,1 mln cudzoziemców, za nami znalazły się takie giganty gospodarcze jak… Stany Zjednoczone czy Niemcy.

Jak ocenia Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP, tak duża imigracja była jedną z najważniejszych przyczyn szybkiego wzrostu gospodarczego w Polsce. Pozytywnym efektem dużej imigracji jest też poprawa sytuacji finansowej Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.


. .

Imigranci uzupełniają lukę pracowniczą w Polsce, gdzie bezrobocie spadło do rekordowego poziomu

- Do tej pory nie było danych, które by wprost wskazywały, że jesteśmy światowym liderem, jeśli chodzi o migrację zarobkową, przynajmniej tę o charakterze tymczasowym. Dla polskiej gospodarki jest to zjawisko pozytywne, a na pewno nie można powiedzieć, że pogarsza to sytuację na krajowym rynku pracy, ponieważ w tym samym czasie bezrobocie w Polsce spadło do najniższego poziomu w historii i jest na trzecim najniższym poziomie w Unii Europejskiej - mówi Piotr Bujak.

Według najnowszego badania Eurostatu, w sierpniu br. stopa bezrobocia w Polsce wynosiła 3,3 proc. To oznacza, że utrzymuje się na takim samym poziomie od maja br. i jest nadal poniżej średniej europejskiej, która w sierpniu wyniosła 6,2 proc. W strefie euro było to 7,4 proc.

Polska przyjęła 1,1 mln imigrantów zarobkowych

OECD opublikowało dane o napływie tymczasowych imigrantów w 2017 r. Na pierwszym miejscu w skali globu znalazła się Polska z 1,1 miliona przyjeżdżających na okres krótszy niż 12 miesięcy.


pracownicy 1200.jpg
Polska coraz atrakcyjniejsza dla imigrantów

Wyprzedziliśmy m.in. Stany Zjednoczone i Niemcy, gdzie USA gościło blisko 700 tys. okresowych pracowników, a Niemcy ponad 400 tysięcy.

Główny ekonomista PKO Banku Polskiego wskazuje, że rosnąca imigracja do Polski jest zauważalna od kilku lat, ale aż tak wysoka pozycja imigracji globalnej może być dla wielu zaskoczeniem. Ekspert banku przyznaje, że już dane za 2016 r. pokazywały wyjątkowo dużą skalę imigracji, ale nie były tak szokujące, jak te najnowsze.

Imigranci pomagają polskim emerytom

Ekspert podkreśla, że w kontekście przyspieszającego w Polsce spadku liczby osób w wieku produkcyjnym, napływ zagranicznych pracowników był konieczny, aby polska gospodarka mogła rosnąć w tak szybkim tempie jak obserwowane w ostatnich latach.

- Ekonomiści banku centralnego wskazywali niedawno, że napływ pracowników zagranicznych przekłada się na wzrost dynamiki wydajności pracy w Polsce, a co za tym idzie na zwiększenie potencjalnego i faktycznego wzrostu gospodarczego, bez generowania nierównowag makroekonomicznych. Duży napływ pracowników zagranicznych pozwolił na relatywny spadek jednostkowych kosztów pracy w Polsce, a to zwiększa konkurencyjność polskich towarów za granicą i pozwala redukować deficyt na rachunku obrotów bieżących - powiedział ekspert.

- Może nie był to najważniejszy czynnik szybkiego wzrostu gospodarczego w Polsce, ale niezbędny. Pozytywnym efektem dużej imigracji jest też poprawa sytuacji finansowej Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Według danych GUS ponad 600 tysięcy pracowników, którzy przyjechali do Polski z zagranicy płaci składki ubezpieczeniowe i ta liczba rośnie z kwartału na kwartał. To pomaga finansować bieżące wypłaty emerytur - mówi ekonomista PKO BP.


pracownik1200.jpg
Te branże nie poradzą sobie bez pracowników z Ukrainy

Wśród imigrantów zarobkowych dominują obywatele Ukrainy

Piotr Bujak zauważa, że w świetle danych ZUS, aż 90 proc. płacących składki wśród imigrantów to pracownicy z Ukrainy, kraju bliskiego nam nie tylko geograficznie, ale i kulturowo. Ukraińcy bardzo łatwo adaptują się w Polsce, szybko uczą się języka, co pozwala uniknąć napięć społecznych widocznych w przypadku imigracji w innych krajach, a jednocześnie ułatwia szybkie osiągnięcie pozytywnych efektów gospodarczych.

Piotr Bujak dodaje, że rozwój gospodarczy Polski i szybki wzrost wynagrodzeń powoduje to, że jesteśmy coraz bardziej atrakcyjni dla obcokrajowców, szczególnie że koszty utrzymania w Polsce pozostają relatywnie niskie, gdyż według danych Eurostatu ogólny poziom cen w Polsce jest na drugim, najniższym poziomie w UE.

Ekonomiści mówią o efektywnej imigracji i o efekcie sprzężenia zwrotnego

- Wytworzyło się pozytywne sprzężenie zwrotne, gdzie napływ pracowników z zagranicy wzmacnia wzrost gospodarczy Polski, a lepsza kondycja gospodarki przyciąga kolejnych imigrantów zarobkowych. Narzekamy, że nie mamy spójnej polityki imigracyjnej, nie mamy programów zachęcających imigrantów do dłuższego pobytu w Polsce, czy osiedlanie się na stałe. Jednak nasze podejście do imigracji pozwoliło pozyskać tzw. efektywną imigrację, czyli przyjeżdżają osoby zdeterminowane do podjęcia pracy, często zatrudnienie mają zapewnione już w momencie przyjazdu, co w dużym stopniu pozwala uniknąć problemów migracyjnych znanych z innych krajów" - mówi ekonomista.

Bujak dodaje, że na dodatnie saldo migracji netto nakłada się również to, że Polacy przestali wyjeżdżać za granicę, a nawet zaczęli wracać, chociaż na razie w niewielkiej skali.

PAP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ukraińcy w Polsce: ile zarabiają i w jakich zawodach pracują?

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2017 17:00
Polscy pracodawcy chętnie zatrudniają Ukraińców, a ci coraz częściej za pracą przyjeżdżają do naszego kraju. Coraz więcej też zarabiają, ale pracują za to poniżej swoich kwalifikacji, mówią Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia eksperci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ukraińca chętnie zatrudnię. Rośnie zapotrzebowanie na pracowników zza wschodniej granicy

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2018 12:22
Praca szuka Ukraińca - tak można w skrócie streścić najnowszy raport Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Dziś najpilniej pracowników z Ukrainy poszukuje branża hotelarska. Tu wzrost zapotrzebowania przekroczył 70 procent.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław Szwed: jesteśmy w czołówce, jeśli chodzi o ułatwienia przy zatrudnianiu cudzoziemców

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2019 12:35
- Jeżeli popatrzymy na kraje unijne, to jesteśmy w czołówce, jeśli chodzi o ułatwienia przy zatrudnianiu cudzoziemców: mamy pracę krótkoterminową w ramach oświadczeń, mamy tak zwaną dyrektywę sezonową oraz normalne zezwolenia na pracę – powiedział w Polskim Radiu 24 wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Stanisław Szwed.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Meksyk: nielegalna imigracja spadła o 56 procent. "Apelujemy do USA o poparcie"

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2019 20:04
Meksyk zmniejszył o 56 proc. napływ do USA nielegalnych imigrantów przybywających na jego terytorium z Ameryki Środkowej od maja tego roku - poinformował szef meksykańskiego MSZ Marcelo Ebrard. - Zwracamy się do rządu amerykańskiego o poparcie naszej strategii - dodał.
rozwiń zwiń