X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Eksperci o światowych powiązaniach naszej gospodarki i propozycjach ws. emerytur

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2019 11:29
26 i 27 września odbywa się w Siedlcach piąta edycja Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego, którego temat przewodni to "Państwo - Gospodarka - Bezpieczeństwo: Filary polskiej gospodarki przyszłości". O tym, na ile ryzyka takie jak Brexit, spowolnienie w gospodarce światowej, czy wojny celne będą miały realny wpływ na naszą gospodarkę, rozmawiali goście Rządów Pieniądza: Andrzej Kensbok (KGHM Polska Miedź) i dr Marian Szołucha (Akademia Vistula).
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock, Autorstwa Natee K Jindakum

- Sytuacja międzynarodowa istotnie oddziałuje na naszą gospodarkę, a widać to chociażby przez pryzmat cen miedzi. Wojna celna między Chinami a Stanami Zjednoczonymi spowodowała, że Chiny nie kupują produktów w USA, a Stany zjednoczone zredukowały zakupy w Chinach. Gwałtownie spadł popyt np. na miedź, wzrosły jej zapasy, a ceny poszybowały w dół. To oczywisty dowód, że jesteśmy bezpośrednio powiązani z gospodarką światową – mówił Andrzej Kensbok. Zaznaczył przy tym, że nie dotyczy to tylko wielkich firm, ale także mniejszych.

Gość audycji wyraził nadzieję, że sytuacja przedwyborcza w Stanach Zjednoczonych być może spowoduje „stępienie tego ostrza” i „wygładzenie relacji”.

Dr Marian Szołucha odniósł się do wpływu światowej gospodarki na budżet Polski. Podkreślił, że zawsze założenia do przyszłorocznych budżetów są konserwatywne. Wtedy rzeczywistość ex post może zaskoczyć nas pozytywnie. Jak zauważył, gdyby udało się mieć w przyszłym roku nadwyżkę budżetową, to byłby to sukces podwójny. Po pierwsze byłaby to pierwsza nadwyżka od 1989 r., po drugie stałoby się to w czasie, gdy koniunktura na świecie i w Europie spowalnia.

- Jednym z zadań polityki antycyklicznej, jaką powinien prowadzić każdy rząd, jest łagodzenie tej amplitudy wahań – zaznaczał gość Rządów Pieniądza.

Dodał, że jest to możliwe wówczas, gdy obok propozycji o charakterze społecznym, generującym popyt, pojawiają się propozycje dla przedsiębiorców, aby zachęcić ich do inwestycji, żeby mogli odpowiedzieć na pojawiające się zwiększone zapotrzebowanie na ich towary i usługi. Rzecz także w tym, żeby w ich miejsce na krajowym rynku nie weszli przedsiębiorcy zagraniczni.
W jego opinii obecny rząd takie rozwiązania właśnie zaproponował w tzw. nowej Piątce Morawieckiego.

- Jeżeli uda się zrealizować w przyszłym roku zrównoważony budżet, to będzie to powód do zadowolenia tak dla liberałów, jak i dla osób bardziej wrażliwych społecznie. Ci pierwsi powiedzą, że wystarczyło obniżyć podatki, a budżet ma się lepiej. Ci drudzy, że wydatki społeczne są de facto prorozwojowe, że w stosunku do roku 2013 urosły czterokrotnie, a mimo to budżet ma się coraz lepiej - mówił Marian Szołucha.

Pytania o zmiany dot. emerytur

Goście audycji odnieśli się także do zapowiedzi prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który zapewnił w czwartek na konwencji PiS w Płocku, że w przyszłym roku będzie 13. emerytura dla seniorów, a 14. wkrótce także będzie na stałe.

W ocenie Andrzeja Kensboka nie ma obaw, że obietnica ta nie zostanie dotrzymana ze względu na brak wpisania jej do przyszłorocznego budżetu, bo również w bieżącym roku w budżecie 13. emerytury nie było, a została przyznana i wypłacona.

Natomiast likwidację tzw. 30-krotności składek na ZUS, eksperci ocenili jako działanie mające dwa wymiary – krótko i długofalowy.
Ten pierwszy, zdaniem Andrzeja Kensboka, może wiązać się z optymalizacją dokonywaną przez firmy, które zechcą być może uniknąć płacenia dodatkowych składek na ZUS za osoby o najwyższych zarobkach.

Według dr. Mariana Szołuchy, jeżeli zdajemy sobie sprawę z tego, że dzisiejsze wyższe oskładkowanie będzie się wiązało z wyższymi wypłatami świadczeń w przyszłości, to nie ma problemu.

- Jest to odroczenie zobowiązania w czasie – podsumował gość Rządów Pieniądza.

Likwidacja 30-krotności ma przynieść budżetowi państwa w 2020 r. ponad 5 mld zł. Osoby zarabiające ponad 142 tys. 950 zł rocznie, czyli 11 tys. 912,5 zł miesięcznie będą płaciły składki na ZUS od całości swoich zarobków, a nie jak obecnie, tylko do kwoty odpowiadającej 30-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy.

PolskieRadio24.pl, Anna Grabowska, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Propozycje PiS: wzrost płacy minimalnej, podwójna "trzynastka", wyższe dopłaty dla rolników

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2019 16:08
Wyższe płace, dwie dodatkowe emerytury, wyższe dopłaty dla rolników, podwyższenie ryczałtu dla firm, obniżenie podatków, zwiększenie nakładów na służbę zdrowia, modernizację szkół i szpitali - to propozycje zaprezentowane w sobotę przez PiS na konwencji wyborczej w Lublinie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marcin Horała: program PiS dla emerytów jest konkretny i wiarygodny

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2019 15:00
- Emeryci jako grupa bardzo często i bardzo długo w Polsce zaniedbana, często skazana na wegetację, na skraju możliwości przeżycia, przez rząd Prawa i Sprawiedliwości została już doceniona, ale nie uważamy, żeby to były działania wystarczające i zamknięte – powiedział poseł PiS Marcin Horała.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gospodarka Niemiec na hamulcu. Czy nasz eksport to odczuje?

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2019 12:50
Niemiecki PMI w przemyśle wyniósł we wrześniu 41,4 pkt., przy prognozie 44,0 pkt., a w usługach 52,5 pkt. wobec szacowanych 54,3 pkt. Był to największy spadek od ponad 10 lat. Mówi się nawet o tym, że niemiecka gospodarka stanęła na progu recesji.
rozwiń zwiń