X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Biuro podróży Neckermanna Polska upadło nie tylko z powodu Thomasa Cooka

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2019 21:00
Jak oceniają eksperci, upadek biura podróży Neckermann Polska nie zachwieje polską branżą turystyczną, a jego upadek nie wynika tylko z bankructwa firmy-matki Thomas Cook.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: wikimedia commons, Wistula

- Biuro ostatnio traciło udziały w rynku - mówi Andrzej Betlej, prezes Instytutu Badania Rynku Turystycznego Traveldata. Dodał, że inne biura mogą wykorzystać te sytuację i teraz oferować promocje dla klientów Neckermanna.

- Neckermann Polska w ostatnich latach tracił udziały w rynku. Miał słabe wyniki finansowe. W tej chwili jego udział wśród dominujących w branży wycieczek lotniczych kształtował się na poziomie 2 proc. Czyli, czy by kontynuował działalność, czy nie, nie miałoby to znaczącego wpływu na rynek - skomentował Andrzej Betlej.


neckermann 1200.jpg
Upadek biura podróży: jak wrócić do kraju i odzyskać pieniądze

Gdy w 2018 r. branża szła ostro w górę, Neckermann tracił klientów

- Zdecydowanie najgorszy był dla Neckermana rok 2018, kiedy branża urosła w liczbie klientów o 36 proc, w przychodach o około. 30 proc., a Neckermann zmniejszył liczbę klientów i zmniejszył przychody tak, że w ten sposób spadł poniżej bariery 2 proc. i nie jest to obecnie istotna firma w polskiej zorganizowanej turystyce wyjazdowej - dodał.

Neckermann Polska zwala winę na firmę matkę – Thomas Cook, ale nie ustrzegł się błędów

Zdaniem Betleja, spadek znaczenia Neckermann Polska mógł wynikać z błędów biznesowych: "braku adekwatnej do współczesnej sytuacji na rynku strategii działania, niedostatecznego rozpoznania rynków docelowych i złego zarządzania przez poprzedniego wieloletniego prezesa Krzysztofa Piątka".

Neckermann Polska zapowiedział w środę, że w najbliższych dniach zarząd spółki złoży do Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy wniosek o ogłoszenie upadłości. Jak wskazało biuro, bezpośrednim powodem takiej decyzji było ogłoszenie 23 września 2019 r. upadłości przez Thomas Cook PLC, a w konsekwencji także ogłoszenie w dniu 25 września 2019 r. upadłości spółki Thomas Cook GMBH, właściciela 100 proc. udziałów w Neckermann Polska.

Betlej podkreślił, że "co do zasady, jak upada spółka matka, to kończą działalność też spółki córki, chyba że odpowiednio wcześnie - o czym możemy nie wiedzieć, ale to jest bardzo mało prawdopodobne - firma taka zostałaby jeszcze przed formalnym ogłoszeniem niewypłacalności sprzedana nowemu inwestorowi.

- Wtedy rzeczywiście, gdyby właściciel już byłby inny, czy przechodzenie było w trakcie, firma mogłaby działać - powiedział.

Czy inne firmy przejmą 14 tysięcy zimowych klientów Neckermanna?

Zdaniem prezesa Traveldata niewykluczone, że inne biura podróży będą się starały przejąć klientów Neckermanna, oferując im zniżki. Według informacji podanych przez Mazowiecki Urząd Marszałkowski, na zimę Neckermann Polska sprzedał 14 tys. wycieczek.

- Takie sytuacje były już w przeszłości, gdy biura inne oferowały jakieś bonusy, zniżki czy upusty na swoje imprezy dla tych osób, które dotknęły kłopoty jednego biura podróży. Tak, że paradoksalnie może to być dla tych osób z pewną korzyścią, bo otrzymają pełen zwrot albo z gwarancji ubezpieczeniowej, albo jeżeli ta gwarancja okaże się zbyt mała, z Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego, a jeszcze mogą skorzystać z promocyjnej ceny w innym biurze podróży na taką samą lub inną wycieczkę. Było tak kilka razy w przeszłości. Podejrzewam, że tak też będzie tym razem - powiedział Betlej.

Ekspert ocenia, że 2019 r. będzie rekordowy dla branży pod względem zysków

Ekspert podkreślił, że rok 2018 był trudny dla branży ze względu na nadpodaż ofert. Rok 2019 zapowiada się lepiej.

- W obecnym sezonie sytuacja jest diametralnie lepsza, wszyscy powinni mieć bardzo duże wzrosty zysków. W ogóle zyski całej branży będą w tym roku najprawdopodobniej rekordowe - powiedział.

PAP, jk

Czytaj także

"Sytuacja jest dramatyczna". Kłopoty polskich turystów w Hiszpanii

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2019 17:01
Grupa polskich turystów, którzy wykupili wczasy w Hiszpanii, korzystając z oferty niemieckiego Neckermanna, mają kłopoty z kontynuacją wypoczynku. Według relacji jednego z nich, choć opłacili pobyt, hotel zażądał od nich jeszcze raz po 500 euro, grożąc nakazem opuszczenia obiektu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Biuro Neckermann Polska niewypłacalne. Niepewny los tysięcy turystów

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2019 11:11
Biuro podróży Neckermann Polska złożyło oświadczenie o niewypłacalności. Poza Polską przebywa około 3600 jego klientów. - Najgorsza sytuacja jest w Tunezji, Turcji i na Majorce - poinformowała Izabela Stelmańska z mazowieckiego Urzędu Marszałkowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Upadek Neckermann Polska. Wiemy, na jaką pomoc mogą liczyć turyści

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2019 11:46
Niewypłacalność Neckermann Polska to z pewnością nic przyjemnego dla jego klientów, przebywających na wczasach za granicą lub tych, którzy wykupili wycieczki na najbliższe miesiące. Nie ma jednak obaw, że turyści pozostawieni zostaną sami sobie. Bezpieczne są też ich pieniądze. Co zatem mają zrobić podróżni, którzy wykupili imprezę z upadającego biura?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceszef MSZ o Neckermann Polska: turyści mogą liczyć na wsparcie

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2019 13:12
- Konsulowie zostali zobowiązani do udzielania możliwie szerokiego wsparcia w odpowiedzi na problemy zgłaszane przez polskich turystów - oświadczył wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk. Poza granicami Polski przebywa około 3600 turystów, którzy wyjechali na wakacje z Neckermann Polska.
rozwiń zwiń