X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Pakiet dla przedsiębiorców. Zobacz, co proponuje PiS

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2019 16:56
Prawo i Sprawiedliwość wierzy w polskich przedsiębiorców - deklaruje premier Mateusz Morawiecki i zapowiada wprowadzenie kolejnych ulg dla firm. Szef rządu na poświęconej gospodarce konwencji PiS w Katowicach zaprezentował "Pakiet dla przedsiębiorców", na który składa się pięć proponowanych zmian, zmniejszających obciążenia dla biznesu. Co się na niego składa?
Audio
  • Mateusz Morawiecki: ogromny potencjał tkwi "w głowach i sercach" polskich pracowników (IAR)
  • Mateusz Morawiecki: Pakt zawiera konkretne rozwiązania dla firm, głównie małych i średnich (IAR)
Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło Pakiet dla przedsiębiorców
Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło "Pakiet dla przedsiębiorców"Foto: twitter.com/@pisorgpl
  • Premier na konwencji w Katowicach zaprezentował i podpisał "Pakiet dla przedsiębiorców"
  • To 5 propozycji, zakładających nowe ulgi i wsparcie dla firm
  • Wyjaśniamy, na czym polegają nowe propozycje

Premier Mateusz Morawiecki powiedział podczas konwencji, że bez polskich przedsiębiorców nie byłoby sukcesów polskiej gospodarki.

Premier Mateusz Morawiecki Katowice 1200 PAP.jpg
Premier: państwo musi bronić przedsiębiorców przed nieuczciwą konkurencją

- Bez was nie byłoby tych wspaniałych sukcesów tych wspaniałych sukcesów polskich rodzin i całej polskiej gospodarki - mówił szef rządu na konwencji w Katowicach.

I właśnie wsparciu firm, zwłaszcza tych mniejszych, mają służyć proponowane przez PiS zmiany.

Co proponuje PiS?

  • 500 dla firm. W myśl propozycji Prawa i Sprawiedliwości firma, której dochód nie przekracza 6 tysięcy złotych, a przychód 10 tysięcy złotych miesięcznie, mogłaby liczyć na nową ulgę w płatności zryczałtowanych składek ZUS. Jak mówił premier Mateusz Morawiecki, wyniosłaby ona średnio 500 złotych miesięcznie. PiS szacuje, że z ulgi skorzysta ok. 270 tysięcy przedsiębiorstw, które zaoszczędzą ponad 1,2 miliarda złotych.
  • Ryczałtowa składka ZUS bez zmian. Pozostałe firmy - proponuje PiS - będą płacić zryczałtowane składki ZUS tak jak do tej pory. Zmiany nie będą się wiązały z podnoszeniem wysokości składek dla żadnego przedsiębiorcy.
  • Udogodnienia w rozliczeniach podatku dla firm. Prawo i Sprawiedliwość chce czterokrotnie podnieść limit przychodów, poniżej którego firmy mogą ryczałtowo rozliczać PIT - z 250 tysięcy euro do miliona euro rocznych przychodów. Limit ma być w przyszłości podnoszony dalej, aż do 2 milionów euro.
  • Niższy CIT dla większej liczby firm. Od tego roku obowiązuje niższa, wynosząca 9 procent, stawka CIT - wcześniej było to 15 procent. PiS proponuje, by podnieść z 1,2 mln euro do 2 mln euro limit dla małych podatników, poniżej którego można się rozliczać przy zastosowaniu obniżonej stawki.
  • Wsparcie dla inwestorów. W czasie konwencji minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński podkreślał, że inwestycje muszą być "motorem" polskiego rozwoju. Dlatego rząd zapowiada przeznaczenie 1,123 mld zł na wsparcie dla małych i średnich firm.
Kaczyński1200.jpg
Jarosław Kaczyński: Polska będzie krajem na poziomie zachodu UE już na stałe

Równolegle - wsparcie dla pracowników

W czasie konwencji premier wspomniał także o planie szybszych niż do tej pory podwyżek płacy minimalnej, przedstawionej przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Mateusz Morawiecki mówił, że będzie to "fundamentalna zmiana dla dobra całego społeczeństwa, wszystkich pracowników".

- Ona prowadzi do upodmiotowienia tych wszystkich pracowników, którzy ledwo co wiązali koniec z końcem - dodał szef rządu.

Obecnie płaca minimalna wynosi 2250 złotych brutto. Rząd ustalił, że w przyszłym roku ma to być już 2600 złotych brutto. W myśl planu, przedstawionego przez prezesa PiS, w następnych latach pensja minimalna ma być sukcesywnie podnoszona, tak by pod koniec 2023 roku wynieść 4000 złotych.

PolskieRadio24.pl, TT, PAP, IAR, md/pb

Czytaj także

Propozycje wsparcia i ulg. Pakiet PiS dla przedsiębiorców

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2019 12:55
Premier Mateusz Morawiecki na konwencji tematycznej PiS w Katowicach, poświęconej gospodarce, przedstawił i podpisał Pakiet dla Przedsiębiorców. Z kolei Jarosław Kaczyński powiedział, że ostatnie tygodnie kampanii są bardzo ważne i trzeba dotrzeć do jak największej liczby rodaków. Prezes PiS podkreślał, że trzeba doprowadzić do tego, żeby Polacy wiedzieli "między czym, a czym wybierają".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: państwo musi bronić przedsiębiorców przed nieuczciwą konkurencją

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2019 12:33
- Podstawą rozwoju musi być aktywne państwo. Nie ma sprzeczności pomiędzy solidarnością a przedsiębiorczością. Podkreślamy konieczność służby wszystkim - powiedział premier Mateusz Morawiecki na konwencji wyborczej PiS w Katowicach. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konwencja PiS w Katowicach. Jerzy Kwieciński: stawiamy na inwestycje

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2019 13:37
Minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński zapowiedział przygotowanie Narodowego Planu Rozwoju. Na konwencji programowej w Katowicach szef resortu podkreślił, że Prawo i Sprawiedliwość chce, by motorem rozwoju Polski i jej gospodarki były inwestycje.
rozwiń zwiń