X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Fed obniżył stopy procentowe do 1,75-2 proc.

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2019 18:30
Amerykańska Rezerwa Federalna obniżyła główna stopę procentową o 25 pb do 1,75-2,00 proc. - podano w komunikacie.
Jak wynika z analizy NBP, dotyczącej projekcji inflacji, która jest kluczowym kryterium decydującym o poziomie stóp, że inflacja tak w tym roku oraz w roku przyszłym utrzyma się na poziomie tzw. celu inflacyjnego.
Jak wynika z analizy NBP, dotyczącej projekcji inflacji, która jest kluczowym kryterium decydującym o poziomie stóp, że inflacja tak w tym roku oraz w roku przyszłym utrzyma się na poziomie tzw. celu inflacyjnego.Foto: pixabay

W komunikacie zaznaczono, że utrzymuje się niepewność wokół perspektyw dla wzrostu PKB w USA. Bankierzy byli podzieleni w prognozach co do przyszłych zmian zakresu docelowego fed funds.

Decycja Fed była zgodna z oczekiwaniami rynku

Decyzja o stopach procentowych była zgodna z oczekiwaniami rynku. Przeciwko decyzji głosowali Esther George i Eric Rosengren, którzy chcieli, by stopy procentowe pozostały bez zmian. James Bullard wnosił z kolei o obniżkę stóp proc. o 50 pb do przedziału 1,50-1,75 proc.

Fed obniżył też inne stopy

Fed postanowił obniżyć stopę oprocentowania od nadwyżkowych rezerw (IOER) o 30 punktów bazowych do 1,80 proc.; obniżono też stopę procentową od jednodniowych transakcji repo o 30 pb do 1,7 proc. Fed zmienił IOER po raz czwarty od 2018 r.

"(...) Powyższe działania Komitetu mają spowodować, że trwała ekspansja gospodarcza, silny rynek pracy oraz inflacja w pobliżu symetrycznego 2-proc. celu, będzie najbardziej prawdopodobnym rezultatem. Niepewność wokół perspektyw utrzymuje się" - napisano w komunikacie.

Fed przewiduje utrzymanie 2-procentowej inflacji, umiarkowane tempo wzrostu gospodarczego

"Podczas gdy Komitet rozważa przyszłą ścieżkę docelowego przedziału dla stopy funduszy federalnych, FOMC będzie nadal uważnie monitorować implikacje napływających informacji dla perspektyw gospodarczych oraz podejmie odpowiednie działania w celu podtrzymania wzrostu gospodarczego" - dodano.

Fed ocenił w komunikacie, że „w ujęciu 12-miesięcznym inflacja ogólna oraz bazowa utrzymuje się poniżej 2 proc.". Ankietowe oczekiwania długoterminowe pozostały bez większych zmian.

Odnosząc się do sytuacji na rynku pracy, Fed ocenił w komunikacie, że rynek pracy w USA "nadal się umacniał", ale "tempo wzrostu aktywności gospodarczej nadal było umiarkowane".

"Wzrost liczby nowych miejsc pracy pozostał solidny w ostatnich miesiącach, a stopa bezrobocia pozostała niska" – napisano w komunikacie.

Słabnie eksport i inwestycje

"Mimo że wydatki gospodarstw domowych rosną w szybkim tempie, inwestycje biznesowe i eksport osłabiły się" - dodano.

Fed przedstawił nowe kwartalne projekcje makroekonomiczne i wykres kropkowy (dot-plot), pokazujący prognozę ścieżki stóp procentowych członków Rezerwy.

We wrześniu członkowie Fed przewidują w 2019 r. stabilizację stóp procentowych na obecnym poziomie, podobnie w 2020 r., a w 2021 r. podwyżkę vs. stabilizację stóp w 2019 r.

Mediana prognoz dotyczących oczekiwań odnośnie stóp procentowych w długim terminie, czyli tzw. neutralnej stopy procentowej, wyniosła we wrześniu 2,50 proc. vs. 2,50 proc. w czerwcu.

Przed posiedzeniem rynek w pełni wyceniał prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych w USA o 25 pb na wrześniowym posiedzeniu, jeszcze jedną obniżkę do końca 2019 r. oraz dwie pełne obniżki do końca 2020 r.
PAP, jk

Zobacz więcej na temat: fed stopy procentowe USA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Amerykańska gospodarka w dobrej formie. Co zrobi Fed?

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2019 07:40
Amerykańska Rezerwa Federalna zdecyduje o poziomie stóp procentowych za Oceanem. Po ostatnich zawirowaniach analitycy nie sądzą, aby Fed podniósł stopy. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Donald Trump ostro o polityce banku centralnego. "Nasz Fed nie robi nic"

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2019 18:33
Prezydent Donald Trump w tweecie skrytykował ponownie politykę Fed za to, że bank nie obniża stóp procentowych. Amerykański przywódca już wielokrotnie atakował bank centralny i nazywał jego działania "destrukcyjnymi".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Posiedzenie FED: czy stopy procentowe pójdą w dół, umacniając złotego?

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2019 09:51
Amerykański bank centralny zdecyduje dzisiaj o poziomie stóp procentowych w USA. Prawdopodobnie pierwszy raz od ponad dekady FED je obniży.
rozwiń zwiń