X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Artur Soboń: GDDKiA dostanie z Unii ponad miliard na budowę S19

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2019 10:48
W piątek zostanie podpisana umowa z GDDKiA o dofinansowanie ze środków unijnych budowy odcinków S19, z Lublina do Kraśnika i z Kraśnika do Janowa Lubelskiego - poinformował wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń. - Kwota dofinansowania wyniesie 1,2 mld zł - mówił.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: jocic/ Shutterstock

Artur Soboń mówił w TVP Info o dumie z tego, że można rozpoczynać budowę kolejnych odcinków S19, czyli Via Carpatii.

viacarpatia 1200.jpg
NIK chwali budowę szlaku Via Carpatia. Pozytywna ocena działań ministra i GDDKiA

Sztandarowa inwestycja PiS w Polsce wschodniej

- Właśnie S19 to jest nasza sztandarowa inwestycja dla wschodniej Polski. (...) W piątek, mogę to już dzisiaj zapowiedzieć, podpiszę umowę - jako ministerstwo inwestycji i rozwoju - z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad na finansowanie środkami europejskimi tych dwóch odcinków: Lublin-Kraśnik, Kraśnik-Janów na kwotę 1,2 mld zł - powiedział wiceminister.

Dodał, że to gigantyczne wsparcie środkami europejskimi.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Jacek Sasin: Polska wschodnia to dla nas oczko w głowie

Artur Soboń zarzucił poprzedniej ekipie rządzącej, że nie wpisała tej drogi do sieci bazowej TEN-T (transeuropejskiej sieci transportowej). - Stąd też nasze zabiegi, aby ona się tam znalazła. Mogę powiedzieć, że chcemy zapewnić jej też finansowanie środkami europejskimi w nowej perspektywie. To jest dla nas priorytet - powiedział.

Inwestycje w siatkę "ekspresówek"

Podkreślił, że z pełną determinacją jest budowana siatka dróg ekspresowych, a kończone są autostrady. W zeszłym tygodniu ruszyły prace na obwodnicy Janowa Lubelskiego i odcinku od Janowa Lubelskiego do węzła Lasy Janowskie, o łącznej długości 15 km. To dwa kolejne z 12 odcinków, na które podzielona została trasa Via Carpatia między Lublinem a Rzeszowem, których budowę rozpoczęto. W sierpniu oficjalnie zainaugurowano budowę odcinka tej trasy między Kraśnikiem a Janowem Lubelskim.

Dla jeszcze jednego odcinka Via Carpatii w województwie lubelskim wydano już decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID), kolejne dwie decyzje spodziewane są wkrótce. Na terenie województwa podkarpackiego procedowane są cztery wnioski o wydanie ZRID, a dla dwóch odcinków przygotowywana jest dokumentacja niezbędna do złożenia wniosku.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Parlament Europejski za dofinansowaniem transgranicznych odcinków Via Carpatia

Z pierwszych odcinków S19 kierowcy powinni skorzystać w połowie 2021 r., a z całej trasy pomiędzy Lublinem i Sokołowem Małopolskim w połowie 2022 r. Tym samym Rzeszów poprzez Lublin połączy się drogą ekspresową z Warszawą. Po ukończeniu realizowanych obecnie odcinków blisko 160 km trasy pomiędzy węzłami Rzeszów Wschód i Lublin Sławinek będzie można przejechać w około 90 minut. Kolejne 70 minut potrwa przejazd około 140 kilometrów S17 do węzła Zakręt pod Warszawą.
Via Carpatia ma na terenie Polski liczyć 711 km (wraz z odnogami prowadzącymi m.in. do polskich portów – 1621 km). Trasa w woj. warmińsko-mazurskim będzie liczyła 43 km, w podlaskim – 256 km, w mazowieckim – 32 km, w lubelskim 200 km i 180 km w woj. podkarpackim. Jej koszt szacowany jest na 28,3 mld zł, czyli 6,6 mld euro.

Międzynarodowy szlak transportowy

Idea utworzenia szlaku Via Carpatia została zapoczątkowana w 2006 r. w Łańcucie przez ministrów Litwy, Polski, Słowacji i Węgier pod patronatem ówczesnego prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Ten szlak międzynarodowy ma przebiegać z Kłajpedy i Kowna na Litwie przez Białystok, Lublin, Rzeszów i słowackie Koszyce do Debreczyna na Węgrzech, a dalej do Rumunii, Bułgarii i Grecji. Docierać ma m.in. do rumuńskiego portu w Konstancy nad Morzem Czarnym oraz greckich Salonik nad Morzem Egejskim.

W projekt zaangażowana jest także Turcja. Odnoga Via Carpatii z regionu Sofii w Bułgarii ma skierować się przez Płowdiw w kierunku granicy bułgarsko-tureckiej, a następnie dotrzeć do Stambułu.

mbl


Czytaj także

Premier Mateusz Morawiecki: powstanie specjalny fundusz 100 obwodnic

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2019 15:45
- Tworzymy fundusz 100 obwodnic - poinformował premier Mateusz Morawiecki podczas konwencji programowej PiS w Lublinie. Jak dodał, obwodnice są bardzo ważnym programem, zapewniającym lepsze warunki tworzenia miejsc pracy, czy inwestowania przez przedsiębiorców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pieniądze dla Polski. UE przeznaczy miliony euro na infrastrukturę kolejową i drogową

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2019 15:45
676 milionów euro otrzyma Polska z unijnego budżetu na poprawę infrastruktury kolejowej i drogowej. Komisja Europejska przyjęła trzy duże projekty, które zostaną sfinansowane z polityki spójności i poprawią bezpieczeństwo pasażerów, przy jednoczesnym skróceniu czasu podróży i zmniejszeniu kosztów.
rozwiń zwiń