X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Gospodarka

Walka ze smogiem: Sejm uchwalił kolejne ustawy eliminujące tzw. kopciuchy

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2019 20:48
Posłowie przyjęli kolejne ustawy ułatwiające walkę ze smogiem. Przewidują one m.in. nowe narzędzia oraz wysokie kary za wprowadzanie na polski rynek pieców na paliwa stałe nie spełniające wymogów ekologicznych.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock

Nowe rozwiązania wprowadzają ustawy: Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o inspekcji handlowej.

Nowe prawo wzmacnia kontrolę handlu i importu kotłów na paliwa stałe

Celem Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii,  które przygotowało tę propozycję, jest poprawa jakości powietrza w Polsce, wzmocnienie uprawnień organów Inspekcji Handlowej do kontroli przestrzegania przepisów dotyczących wprowadzanych do obrotu urządzeń. A także wprowadzenie narzędzi umożliwiających ograniczenie importu kotłów niespełniających wymogów, z uwagi na istotny wpływ emisji zanieczyszczeń z tego typu urządzeń na zdrowie mieszkańców kraju.

Nowela to kolejny, po nowelizacji rozporządzenia dot. wymagań dla kotłów na paliwo stałe krok, który pomoże w walce ze smogiem. Uzupełnia istniejący system wymagań dla kotłów na paliwo stałe, wprowadzanych do obrotu na terenie Polski.

W Polsce nadal, mimo nowych, restrykcyjnych regulacji prawnych, handluje się kotłami nie spełniającymi nowych norm

Szacuje się, że na polski rynek trafia około 200–250 tys. kotłów na paliwa stałe rocznie. Dokładnych danych brakuje, ze względu na duże rozproszenie rynku i „szarą strefę” w handlu takimi urządzeniami, którą ocenia się na 20-25 % rynku.

Od lipca 2018 r. obowiązuje rozporządzenie ws. wymagań dla kotłów na paliwa stałe, które w lutym zostało dodatkowo uszczelnione w drodze nowelizacji.


smog 1200 FREE.jpg
Rząd chce przyspieszyć walkę ze smogiem. Nowelizacja Prawa ochrony środowiska

- Z obserwacji rynku kotłów na paliwo stałe wynika, że ciągle w sprzedaży stacjonarnej i internetowej dostępne są urządzenia niespełniające wymagań rozporządzenia. Co więcej, stanowią one znaczny odsetek ofert. Wciąż mamy zatem do czynienia z obchodzeniem istniejących przepisów. Chcemy to zmienić – mówi minister Jadwiga Emilewicz.

Nowelizacja uszczelnia system handlu oraz kontroli urządzeń

Projekt nowelizacji precyzyjnie wskazuje instytucje uprawnione do przeprowadzenia kontroli podmiotów wprowadzających do obrotu kotły na paliwo stałe. Sprawdzane będą m.in.: zgodność urządzeń z wymaganiami, w tym poprzez badania laboratoryjne kotłów, posiadanie odpowiedniej dokumentacji, świadectw, certyfikatów itp.

Inspekcja handlowa ,może zakazać wprowadzania do obrotu urządzeń nie spełniających norm, wprowadza kary

Nowelizacja pozwoli także organom inspekcji na ograniczenie wprowadzania urządzeń do obrotu i - w przypadku wykrytych nieprawidłowości - nakładanie kar pieniężnych.

Będą środki na laboratoryjną weryfikację urządzeń

 Zmiany mają na celu zapewnienie instytucjom kontrolnym odpowiednich środków finansowych na przeprowadzanie laboratoryjnej weryfikacji spełniania wymagań przez urządzenia.- Uszczelnienie systemu kontroli ma również ograniczyć nieuczciwą konkurencję, która reklamuje urządzenia wysokoemisyjne jako niskoemisyjne, posługując się fałszywymi świadectwami jakości kotłów lub sprzedając kotły bezklasowe pod innymi nazwami – informuje szefowa MPiT.

Dodatkowo nowa regulacja pozwoli ograniczyć import z innych krajów Unii Europejskiej, Turcji i państw EFTA (będących stroną umowy o Europejskich Obszarach Gospodarczych) kotłów, które nie spełniają polskich wymogów.

Komunikat MPiT, PAP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Program „Czyste powietrze”: od 19 września nabór wniosków o wymianę pieców i termomodernizację

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2018 14:25
Nabór wniosków w programie "Czyste powietrze" rozpoczyna się 19 września. Program, na które przewidziano 103 mld zł w ciągu 12 lat przewiduje dofinansowanie wymiany pieców i termomodernizację budynków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Walka ze smogiem: minister energii podpisał rozporządzenia ws. jakości paliw stałych

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2018 15:00
Minister energii podpisał rozporządzenia w sprawie jakości paliw, będące aktami wykonawczymi do Ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw - poinformował w piątek w Katowicach wiceszef resortu energii Grzegorz Tobiszowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Za 10 lat zniknie problem smogu w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2018 14:22
Gdy szef resortu środowiska Henryk Kowalczyk na Targach Pol-Eco System w Poznaniu, obiecuje, że za 10 lat problem smogu zniknie w Polsce, posłowie pytają o pieniądze na program„ Czyste Powietrze” poświęcony temu problemowi. W przyszłym roku dotacje na termomodernizację oraz wyśmianę pieców mają wynieść 1 mld zł.
rozwiń zwiń