Obniżka cen gazu LNG i CNG po wprowadzeniu zerowej stawki na te paliwo

2019-09-12, 18:05

Obniżka cen gazu LNG i CNG po wprowadzeniu zerowej stawki na te paliwo
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock

Sprężony gaz ziemny CNG i skroplony gaz ziemny LNG służące do celów napędowych staniały średnio o 33 grosze netto za 1 m sześc. na skutek wejścia w życie wprowadzonej przez rząd zerowej stawki akcyzy - poinformowało PGNiG w komunikacie.

podano w nim, że zerowa stawka akcyzy na sprężony gaz ziemny (CNG) i skroplony gaz ziemny (LNG) służące do celów napędowych "stała się faktem"; podkreślono, że przez ostatnie trzy lata polskie gazownictwo bardzo intensywnie zabiegało o wprowadzenie tych regulacji.

 Na zerowej stawce skorzystają przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej

- To doskonała wiadomość dla wszystkich zainteresowanych wykorzystaniem ekologicznego gazu ziemnego jako paliwa. Przede wszystkim mam tu na myśli przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej, które w najbliższym czasie planują zakup nowych autobusów. Teraz opłacalność użytkowania pojazdów zasilanych gazem CNG i LNG względem „diesli” będzie zdecydowanie większa, co istotnie przyspieszy proces wymiany flot autobusowych w polskich miastach – powiedział cytowany w komunikacie prezes PGNiG Obrót Detaliczny Henryk Mucha.

Obniżka cen CNG i LNG wzmocni walkę ze smogiem w miastach…

W komunikacie spółki dodano, że wprowadzenie preferencyjnej stawki podatkowej dla "najczystszego z paliw kopalnych, jakim jest gaz ziemny służący do celów napędowych, było oczekiwane zarówno przez PGNiG, jak i całą branżę gazowniczą oraz przedsiębiorców".

Oceniono, że "teraz nowe regulacje pozwolą skuteczniej walczyć ze smogiem szczególnie w obszarach miejskich". "Będą też bodźcem do rozwoju całego sektora transportowego, który już zainwestował lub właśnie planuje zainwestować w ekologiczny transport oparty na paliwie CNG lub LNG" - dodano.

…poprawi wyniki lokalnych firm transportowych

- Jestem przekonany, że zerowa stawka akcyzowa, która już przełożyła się na spadek ceny paliwa na naszych stacjach, napędzi także lokalny rynek transportowy małego i średniego biznesu. Dotyczy to między innymi firm kurierskich, różnego typu dostawców towarów, a także firm, które posiadają floty pojazdów. Skorzystanie przez nich z paliwa CNG będzie istotnym elementem obniżenia kosztów w porównaniu do pojazdów zasilanych benzyną czy olejem napędowym – powiedział cytowany w komunikacie wiceprezes PGNiG Obrót Detaliczny Marcin Szczudło.

Spółka przypomniała, że ustawa z 4 lipca 2019 r. w zakresie stawek akcyzy na CNG i LNG weszła w życie w dzień po ogłoszeniu, dlatego jak podkreślono "na stacjach należących do PGNiG Obrót Detaliczny, spadek cen nastąpił już 14 sierpnia".

Gaz CNG staniał średnio o 30-35 groszy

"Po ogłoszeniu zerowej akcyzy, na stacji CNG w Warszawie przy ul. Prądzyńskiego, cena gazu CNG spadła z 3,78 zł/m sześc. do 3,36 zł/m sześc. Najtaniej CNG można kupić w Gdyni, Kobylnicy, Wałbrzychu, Wrocławiu i Tychach – po 3,31 zł/m sześc. Wcześniej, 12 sierpnia 2019 r. (przed ogłoszeniem zerowej akcyzy), CNG kosztowało tam 3,73-3,74 zł/m sześc." - napisała spółka.

Gaz LNG i CNG najlepsza alternatywą dla oleju napędowego – jest taniej i ciszej

PGNiG oceniło, że gaz ziemny, czyli wydobywany spod ziemi metan, w postaci sprężonej (CNG) i skroplonej po schłodzeniu (LNG) jest najlepszą, ekologiczną alternatywą dla oleju napędowego, dominującego w polskim transporcie publicznym. "Jego zastosowanie powoduje m.in. nawet dziesięciokrotnie mniejszą emisję zanieczyszczeń powietrza, a pojazdy zasilane gazem ziemnym poruszają się zdecydowanie ciszej, co jest szczególnie istotne w przypadku centrów miast" - zaznaczono w w polskich miastach komunikacie.

Rośnie infrastruktura do tankowania CNG w polskich miastach

Spółka oceniła, że ostatnie dwa lata to dynamiczny rozwój sektora CNG w Polsce. "Tylko w tym roku PGNiG Obrót Detaliczny podpisało listy intencyjne zakładające budowę infrastruktury do tankowania gazu CNG w Łomży, Suwałkach, Bielsku-Białej, Kielcach i Lubinie. Wcześniej na wykorzystanie gazu ziemnego do zasilania pojazdów użyteczności publicznej zdecydowały się także Warszawa, Tarnów, Kielce, Rzeszów czy Tychy" - dodano.

W komunikacie zaznaczono, że dzięki temu w najbliższym czasie po polskich drogach będzie jeździć łącznie 500 autobusów gazowych zasilanych ekologicznym gazem CNG, a według szacunków do 2023 r. będzie ich już ponad tysiąc.

PAP, jk

Polecane

Wróć do strony głównej