X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Pieniądze z przeznaczeniem na kulturę, zdrowie, bezpieczeństwo wewnętrzne, rozwój przedsiębiorczości

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2019 14:51
Kultura, sprawy wewnętrzne, zdrowie, rozwój przedsiębiorczości i innowacje to kolejne obszary, do których trafią pieniądze z III edycji Funduszy norweskich oraz Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dzisiaj rusza III edycja tego mechanizmu finansowego, wspierającego państwa Unii Europejskiej.
Audio
  • W siedzibie Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju rozpoczęto trzecią edycję Funduszy Norweskich i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Umowę w tej sprawie podpisał minister Jerzy Kwieciński i ambasador Królestwa Norwegii Olav Myklebust. (IAR)
  • Jerzy Kwieciński powiedział, że do podpisanych do tej pory umów dotyczących edukacji, badań i rozwoju lokalnego dołączyły kolejne. (IAR)
  • Ambasador Królestwa Norwegii Olav Myklebust powiedział, że Polska ma do wykorzystania w tej edycji Funduszy Norweskich ponad 800 milionów w ciągu 5 lat. (IAR)
Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński podczas inauguracji III edycji Funduszy norweskich i EOG, 12 bm. w Warszawie.
Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński podczas inauguracji III edycji Funduszy norweskich i EOG, 12 bm. w Warszawie.Foto: PAP/Marcin Obara

Umowy w sprawie nowych programów podpisali dziś minister inwestycji i rozwoju, Jerzy Kwieciński i Olav Myklebust, Ambasador Królestwa Norwegii w Polsce.

Fundusze Norweskie i Fundusze EOG (Norweski Mechanizm Finansowy oraz Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego) – to forma bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznana przez Norwegię, Islandię i Liechtenstein 16 państwom członkowskim Unii Europejskiej w zamian za korzystanie z pełnego dostępu do rynków i przepływu towarów w Unii Europejskiej, której państwa te nie są członkami.

Polska największym beneficjentem programu. Wykorzystała już ponad 1 mld euro, w III edycji pula wynosi 809 mln euro

– Do tej pory Polska zagospodarowała ponad 1 miliard euro i zrealizowała setki projektów dzięki wsparciu Funduszy norweskich i EOG. Niezmiennie pozostajemy największym beneficjentem tych środków. W ramach inaugurowanej właśnie III edycji pula wynosi ponad 809 milionów euro, czyli prawie 3,5 miliarda złotych – podkreślał minister Jerzy Kwieciński.

W nowej edycji uruchomiono kolejne cztery programy

W ramach nowej edycji Funduszy norweskich i EOG zostały już uruchomione trzy pierwsze programy: "Edukacja", "Badania" i "Rozwój Lokalny".

Dzięki dzisiejszemu podpisaniu umów w sprawie realizacji czterech kolejnych programów: "Kultura", "Sprawy Wewnętrzne", "Zdrowie", "Rozwój Przedsiębiorczości i Innowacje", zdecydowana większość Funduszy edycji 2014-2021 staje się dostępna do wykorzystania.

Jak czytamy w komunikacie resortu przedsiębiorczości, „to szansa między innymi na realizację cennych inicjatyw promujących przedsiębiorczość w obszarze kultury, jeszcze skuteczniejsze zwalczanie przestępczości, wzmocnioną profilaktykę i ograniczanie nierówności społecznych w zdrowiu oraz wspieranie innowacyjności i konkurencyjności polskich przedsiębiorstw”.

88 milionów euro dla kultury

Program "Kultura" będzie koncentrował się na roli, jaką kultura i dziedzictwo kulturowe odgrywają w rozwoju lokalnym i regionalnym z naciskiem na zatrudnienie i przedsiębiorczość w tym obszarze. Budżet programu to ponad 88 milionów euro (75 milionów euro stanowią środki Mechanizmu Finansowego EOG, a przeszło 13 milionów euro wkład krajowy).

Jego wdrażaniem zajmuje się ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego we współpracy z partnerami z państw-darczyńców: Norweską Radą Sztuki i Norweskim Dyrektoriatem ds. Dziedzictwa Kulturowego.

Dotychczas z programu zrealizowano 134 partnerskich działań artystycznych i 56 projektów inwestycyjnych

– Celem programu jest rozwój współpracy kulturalnej, przedsiębiorczości kulturalnej i poprawa zarządzania dziedzictwem. Na realizację zadań z zakresu kultury w ramach dwóch poprzednich edycji Mechanizmów przeznaczyliśmy ponad 190 mln euro, co pozwoliło na realizację 134 partnerskich działań artystycznych i 56 projektów inwestycyjnych. Wśród tych ostatnich można wymienić chociażby renowację zamku w Malborku czy budowę Centrum Edukacji Morskiej w Gdańsku. W obecnej perspektywie na rzecz kultury przeznaczonych zostanie 88 mln euro, to drugi, po programie "Środowisko", największy budżet w ramach Mechanizmu Finansowego EOG – powiedziała Monika Smoleń-Bromska, dyrektor Departamentu Funduszy i Spraw Europejskich w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Program przewiduje m.in. wsparcie dziedzictwa żydowskiego w Polsce

Program będzie uwzględniał działania i inicjatywy w sztuce i kulturze, które promują włączenie mniejszości etnicznych i narodowych. Ponadto, w programie przewiduje się wsparcie dziedzictwa żydowskiego w Polsce. O wsparcie w ramach uruchamianego programu będą mogły się ubiegać między innymi publiczne instytucje kultury, publiczne szkoły artystyczne i publiczne uczelnie artystyczne, organizacji pozarządowe, jednostki samorządu terytorialnego czy kościoły i związki wyznaniowe.

Program „Sprawy Wewnętrzne” służy poprawie bezpieczeństwa

"Sprawy Wewnętrzne" to program wdrażany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji we współpracy z Centrum Obsługi Projektów Europejskich MSWiA oraz Norweskim Ministerstwem Sprawiedliwości i Bezpieczeństwa Publicznego i Norweskim Dyrektoriatem Obrony Cywilnej. Jego całkowity budżet to 23,5 miliona euro (20 milionów euro stanowią środki Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a ponad 3,5 miliona euro wkład krajowy).

Program jest realizowany w trzech obszarach dotyczących: migracji, współpracy policji, zapobiegania klęskom żywiołowym


- azyl i migracje – uwzględnia między innymi działania, które koncentrują się na wspieraniu dobrowolnych powrotów oraz na wsparciu i usługach dla małoletnich bez opieki, ubiegających się o azyl i dla innych grup o specjalnych potrzebach;

- wsparcie międzynarodowej współpracy policyjnej i zwalczanie przestępczości, w tym działania zmierzające do poprawy zdolności dochodzeniowej i do zwiększenia zdolności do pracy z organizacjami międzynarodowymi takimi jak Europol, Eurojust, Interpol i Frontex;

- działania służące zapobieganiu klęskom żywiołowym i gotowości na wypadek takich klęsk.

W ramach programu wdrażane będą projekty predefiniowane – czyli ustalone między stronami na etapie negocjacji.

– Projekty predefiniowane realizowane będą przez Policję, Straż Graniczną, Urząd ds. Cudzoziemców, Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego (…) w partnerstwach z instytucjami norweskimi, tj. Norweską Szkołą Policyjną, KRIPOS – jednostką policji norweskiej zajmująca się m.in. zwalczaniem zorganizowanej przestępczości, ID-Centre – urzędem zajmującym się m.in. wparciem dla Policji i innych urzędów administracji w ustalaniu tożsamości cudzoziemców, Norweskim Dyrektoriatem Obrony Cywilnej DSB, Norweskim Wojskowym Instytutem Badawczym FFI – mówiła Magdalena Zdrojewska, zastępca dyrektora Departamentu Funduszy Europejskich MSWiA.

Wdrażana będzie także inicjatywa polsko-norweska dot. poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Dodatkowo, operator programu przewiduje realizację otwartych naborów wniosków, skierowanych do instytucji publicznych (z sektora finansów publicznych), organizacji pozarządowych oraz organizacji międzynarodowych. Operator planuje dwa nabory wniosków – jeden w obszarze współpracy i zwalczania przestępczości oraz drugi w obszarze azylu i migracji.

Fundusze na zdrowie przeznaczone w tej edycji na rozwój telemedycyny i rozwiązań dotyczących e-zdrowia

Ministerstwo Zdrowia będzie operatorem programu "Zdrowie", wdrażanego we współpracy z Norweskim Dyrektoriatem do Spraw Zdrowia. Budżet programu to ponad 23,5 miliona euro (20 milionów euro stanowią środki Norweskiego Mechanizmu Finansowego i ponad 3,5 miliona euro wkład krajowy).

– Ministerstwo Zdrowia bierze udział już w trzeciej edycji funduszy norweskich, co wskazuje na fakt, że zdrowie Polaków jest traktowane przez nas bardzo poważnie. Program "Zdrowie" oferuje szerokie spektrum działań w obszarze telemedycyny i polityki e-zdrowia, zdrowego stylu życia dzieci i młodzieży, z uwzględnieniem opieki psychiatrycznej, dzięki którym, mam nadzieję, znacząco zmniejszymy społeczne nierówności w zdrowiu – pokreślił wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski.

Cel programu to wzmocniona profilaktyka i ograniczanie społecznych nierówności w zdrowiu. Program koncentruje się na działaniach w obszarze telemedycyny i polityki e-zdrowia, zdrowego stylu życia dzieci i młodzieży, z uwzględnieniem opieki psychiatrycznej.

O wsparcie w ramach programu będą mogły się ubiegać szpitale ponadregionalne i instytuty naukowe, będące częścią systemu ochrony zdrowia. Dofinansowane będą działania z zakresu testowania w praktyce rozwiązań telemedycznych i z zakresu e-zdrowia w wybranych działach medycyny, np. kardiologii, geriatrii, psychiatrii, opieki paliatywnej oraz działania z zakresu profilaktyki zdrowia.

"Rozwój Przedsiębiorczości i Innowacje" to szansa dla MŚP

"Rozwój Przedsiębiorczości i Innowacje" to program prowadzony przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości we współpracy z Innovation Norway. Jego budżet to 100 milionów euro, z których 85 milionów euro stanowią środki Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a 15 milionów euro wkład krajowy.

– Żeby dostosować się do dynamicznie zmieniających się potrzeb polskiego biznesu, stale rozszerzamy zakres wsparcia przedsiębiorczości. Dlatego z dużą satysfakcją przyjęliśmy decyzję o powierzeniu naszej Agencji realizacji programu grantów norweskich dla przedsiębiorców. Cieszymy się, że doceniono doświadczenie PARP w dystrybucji wsparcia dla MŚP. Program „Rozwój przedsiębiorczości i innowacje” jest największym z programów dla przedsiębiorców realizowanych dotychczas w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego w Polsce – powiedział Adam Banaszak, zastępca Prezesa Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Program pozwoli na wzmocnienie konkurencyjności polskich przedsiębiorstw przede wszystkim poprzez wsparcie w opracowaniu i wdrażaniu innowacyjnych technologii, rozwiązań, procesów, produktów i usług. O wsparcie w ramach uruchamianego programu będą mogły ubiegać się mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa.

W programie przewidziano cztery komponenty, w ramach których ogłaszane będą nabory wniosków dotyczące:

- wsparcia innowacji w zakresie zielonych technologii (green industry innovation);

- wsparcia niebieskich innowacji – innowacyjne technologie w obszarze wód morskich i śródlądowych (blue growth);

- wsparcia technologii w zakresie poprawy jakości życia (welfare technology);

- wsparcia w postaci małych grantów na rozwój innowacyjności przedsiębiorstw zarządzanych przez kobiety we wszystkich trzech powyższych obszarach tematycznych.

Polskie Radio 24, PAP, IAR, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wykorzystanie funduszy europejskich to już polska specjalność

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2019 19:54
Z najnowszych danych wynika, że nie straciliśmy nawet 1 euro z perspektywy finansowej Unii Europejskiej na lata 2007 – 2013. A wiele innych krajów takich jak m.in. Włochy, Hiszpania, Wielka Brytania czy Niemcy ,musiały oddać do Brukseli po kilkaset milionów euro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fundusze europejskie: 163,7 mld euro dla Polski z UE. Trzy razy więcej niż wpłaciliśmy

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2019 14:02
Prawie 3 tys. euro przypadło na statystycznego Polaka z funduszy UE od wejścia naszego kraju do Wspólnoty w 2004 roku - powiedział w piątek minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, rozpoczynając VI edycję Dni Otwartych Funduszy Europejskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fundusze unijne 2021-27: Polska chce je wykorzystać na cele rozwojowe, ograniczenie ubóstwa i wykluczenia społecznego

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2019 12:57
Polska rozpoczęła już przygotowania do negocjacji o unijny budżet na lata 2021-27. Jak zapowiada minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, rząd chce wynegocjować jak najwięcej środków oraz uzgodnić maksymalną elastyczność w inwestowaniu pieniędzy po roku 2021. Mnister chce, aby zostały przeznaczone na cele rozwojowe, zwiększenie konkurencyjności gospodarki oraz ograniczenie ubóstwa i wykluczenia społecznego.
rozwiń zwiń