X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Szef NBP Adam Glapiński za jak najszybszym podniesieniem płacy minimalnej. Nie wpłynie na wzrost inflacji

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2019 20:50
- Jako ekonomista, prywatnie, zawsze uważałem, że trzeba jak najszybciej, o ile to możliwe podnieść płace minimalne; były one radykalnie za niskie, jak na nasze możliwości i aspiracje - mówił w środę na konferencji po posiedzeniu RPP prezes NBP Adam Glapiński.
Audio
  • Według prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego zaproponowany przez rząd wzrost płacy minimalnej będzie miał o wiele mniejsze oddziaływanie na gospodarkę niż w przypadku świadczenia "500 Plus". (IAR)
  • Prezes Glapiński podkreślił, że zmniejszanie różnicy pomiędzy płacą minimalną a wynagrodzeniem średnim jest na naszym etapie gospodarczego rozwoju zrozumiałe.(IAR)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock, fizkes

Glapiński pytany był podczas środowej konferencji prasowej po posiedzeniu RPP m.in o jego spotkanie z szefem PiS Jarosławem Kaczyńskim i przekazaną mu ocenę planowanego wzrostu minimalnego wynagrodzenia. Pytany był też, czy nie narusza to przeświadczenia o niezależności NBP i czy przewiduje spotkania z innymi liderami, innych partii.

- Ja się nie spotykam z liderami partii politycznych w żadnym wypadku, natomiast z prezesem Kaczyńskim od dobrych 30 czy 40 lat, czy coś takiego, bywa że się spotykamy. Rozmawiam oczywiście o tym, co nas interesuje, czyli głównie w moim wypadku sprawy gospodarcze i finansowe" - powiedział.


pracownik robotnik budowa 1200 free
Płaca minimalna w górę. Jakie skutki dla biznesu i dla naszych kieszeniGlapiński zapewnił, że jeśli przewodniczący PO Grzegorz Schetyna chciałby przyjść do banku i o czymś porozmawiać, to "oczywiście można się normalną drogą zapisać i porozmawiamy".

- Nie jestem tutaj zamknięty, chociaż nie znam człowieka i nigdy nie rozmawialiśmy - zastrzegł.

Odniósł się też do pytania, czy sprawą wzrostu wynagrodzeń zajmowała się RPP.

Na dzisiejszym posiedzeniu rada Polityki Pieniężnej dyskutowała na temat podwyżki płacy minimalnej

- Dzisiaj na posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej rozmawialiśmy na ten temat (...), zastanawialiśmy się nad tymi konsekwencjami. Dyskutujemy na temat wszystkiego, co w przestrzeni się pojawia i dotyczy polskich finansów. I dzisiaj Rada też dyskutowała na ten temat - powiedział Glapiński.

Zaznaczył, że trudno jednak mówić o formalnych ocenach, czy o projekcjach, bo te są przedstawiane w projekcji inflacji.

- Jeżeli będą konkretyzowane formalnie jakieś propozycje o dużym stopniu prawdopodobieństwa, że zostaną zrealizowane, to odniesiemy się do nich w listopadzie, kiedy będziemy prezentować raport o inflacji - poinformował.

Podwyżka płacy minimalnej ma minimalny wpływ na inflację

Pytany, jak RPP ocenia propozycje dużego wzrostu płacy minimalnej Glapiński oświadczył, że NBP jest odpowiedzialny za stabilność złotego i cen.

- Wpływ, jeśli takie będą konkretne działania, jak te przedstawione propozycje, to po wyborach się okaże i przy projekcie budżetu przedstawionego przez nowy rząd (...), to jest minimalny wpływ na inflację" - ocenił.

Zaznaczył, że ten wpływ jest nieporównywalnie mniejszy niż oddziaływanie na gospodarkę programu 500+.

- To była zmiana wielkości popytu typu 1 proc. PKB, a tu mamy do czynienia z 0,1 proc. - stwierdził Glapiński. Dodał, że rok 2023 nie jest obejmowany projekcją.

- Nie jest to żadne ważne wyzwanie czy zmiana; z punktu widzenia inflacji to jest właściwie marginalne wydarzenie" - podkreślił prezes NBP.

Dam Glapiński: „prywatnie jako ekonomista zawsze uważałem, że trzeba jak najszybciej, jak to będzie możliwe i realne, podnosić płace minimalne.”

- Natomiast prywatnie mogę powiedzieć (...), prywatnie jako ekonomista zawsze uważałem, że trzeba jak najszybciej, jak to będzie możliwe i realne, podnosić płace minimalne. Średnia płaca też powinna rosnąć, ona oczywiście rośnie wraz z możliwościami gospodarczymi, ze wzrostem gospodarczym, ale płace minimalne były radykalnie za niskie. Ten wzrost płac minimalnych, proszę pamiętać, to będzie jakieś 1,5 proc., a płace nam rosną średnio co roku o 7 proc. więc to nie jest jakaś dramatyczna różnica" - podkreślił.

- Gospodarka doskonale te 7 proc. wzrostu płac rok do roku przyjmuje i rozpędzamy się bardzo ładnie gospodarczo. Zmniejszy się być może, najprawdopodobniej, trochę rozpiętość między płacą minimalną a płacą średnią, co na naszym etapie rozwoju jest rzeczą zrozumiałą - mówił Glapiński.

Jego zdaniem na 7-proc. wzroście średnich płac nie ucierpiały ani polska gospodarka ani eksport. - Normalne jest, że przechodzimy z klasy tych krajów słabiej rozwiniętych, o mniejszym zaawansowaniu gospodarczym, technicznym (...), do krajów bogatszych - bardziej opartych o to, co nazywamy szeroko kapitałem ludzkim. Nie sądzę, żeby tutaj coś się zmieniło - uważa Glapiński.

Płace minimalne były za niskie, poniżej naszych możliwości

Jego zdaniem wypowiedzi, "które wieszczą w tym jakieś dramatyczne wyzwanie" są nieodpowiedzialne. - Płace minimalne były radykalnie za niskie, jak na nasze możliwości i aspiracje" - podkreślił.

Prezes NBP wyjaśnił, że wzrost płacy minimalnej na wzrost PKB "według wstępnego rozważania i zastanowienia się (...), będzie neutralny".

Członek RPP Eryk Łon o podwyżce płacy minimalnej: wynagrodzenia Polaków będą się wyrównywać

Do kwestii płacy minimalnej odniósł się także członek RPP Eryk Łon. "Bardzo pozytywnie traktuję to, że w pewnym okresie wynagrodzenia Polaków będą się wyrównywać" - mówił Łon w środę, na konferencji po posiedzeniu RPP. "Nie dostrzegam zagrożeń co do inflacji. Czynniki ryzyka są raczej na zewnątrz, nie w Polsce" - dodał.

Łon argumentował, iż z badań wynika, że "im mniejsze są rozbieżności w dochodach, tym większe przywiązanie do kraju". "Wiem, że te rozwiązania są planowane także po to, żeby (...) w przyszłości emigracja zarobkowa się zmniejszyła. Żeby utrzymać w Polsce młodych ludzi. A po to trzeba wzrostu dochodów, a przynajmniej zniwelowania skrajności" - mówił.

PAP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prezes NBP Adam Glapiński o wzroście gospodarczym: tegoroczna dynamika PKB może przekroczyć 4,5 proc.

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2019 17:30
Rada Polityki Pieniężnej ocenia, że perspektywy krajowej koniunktury pozostają korzystne, a dynamika PKB w bieżącym roku może być nieco wyższa niż oczekiwano w marcowej projekcji - podano w środowym komunikacie Rady.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: 1 stycznia 2020 r. płaca minimalna wzrośnie do 2600 zł

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2019 14:44
- Najważniejszy cel jest taki, żeby Polska była najlepszym do życia miejscem w Europie i w tym kierunku idziemy - powiedział na konwencji programowej w Lublinie premier Mateusz Morawiecki. Jak podkreślił, od wyborów Polaków będzie zależało, czy będziemy w stanie skutecznie zwalczyć system późnego postkomunizmu.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Propozycje PiS: wzrost płacy minimalnej, podwójna "trzynastka", wyższe dopłaty dla rolników

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2019 16:08
Wyższe płace, dwie dodatkowe emerytury, wyższe dopłaty dla rolników, podwyższenie ryczałtu dla firm, obniżenie podatków, zwiększenie nakładów na służbę zdrowia, modernizację szkół i szpitali - to propozycje zaprezentowane w sobotę przez PiS na konwencji wyborczej w Lublinie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PiS zapowiada wzrost płacy minimalnej: od 2600 zł w 2020 r., do 4000 zł w 2023 r.

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2019 18:08
Podczas konwencji wyborczej PiS w Lublinie dużo zapowiedzi programowych dotyczyło wzrostu płac oraz dochodów pracowniczych. Premier Mateusz Morawiecki zadeklarował wzrost płacy minimalnej do 2600 zł od 2020 r., prezes Jarosław Kaczyński zapowiedział jej dalszy wzrost do 4 tys. zł pod koniec 2023 r.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekonomista: podnoszenie płacy minimalnej powinno towarzyszyć zmniejszanie obciążeń dla firm

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2019 11:47
Jak powiedział dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego Piotr Arak, wprowadzenie płacy minimalnej na poziomie 3 tys. zł w 2021 r. jest osiągalne, osiągnięcie w 2023 r. poziomu 4 tys. zł zależy od koniunktury, ale podnoszeniu płacy minimalnej powinien towarzyszyć pakiet zmian zmniejszający obciążenia dla przedsiębiorców - ocenił.
rozwiń zwiń