X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Kanada też ma problemy handlowe z Chinami. Zarzuca Pekinowi grę według odmiennych zasad i reguł

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2019 14:43
W cieniu wojny handlowej USA-Chiny, narasta konflikt północnego sąsiada Stanów Zjednoczonych, Kanady, z Pekinem. Ottawa zarzuca Pekinowi prowadzenie nieczystej gry, poważnie myśli o dywersyfikacji wymiany gospodarczej.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock, PopTika

Konflikt tli się od wielu miesięcy - dopiero niedawno, po wielu miesiącach przerwy, ambasadorzy obu krajów wrócili do swoich placówek w Pekinie i Ottawie, a kanadyjscy eksperci analizują, czy gospodarka Kanady może skutecznie funkcjonować bez Chin.

Konflikt od grudnia 2018 r. Odwołano ambasadorów

W grudniu 2018 roku, w reakcji na zatrzymanie przez Kanadę na wniosek USA wiceprezes Huawei Meng Wanzhou, w ChRL aresztowano pod pretekstem zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego dwóch Kanadyjczyków, a Pekin wprowadził restrykcje dla kanadyjskich firm.

Następnie w styczniu Kanada odwołała ambasadora w Pekinie, zaś w czerwcu chiński ambasador w Ottawie został przeniesiony na inną placówkę.

Ambasadorzy wrócili do swoich placówek kilka dni temu

Dopiero w ostatni czwartek oba kraje ogłosiły przywrócenie ambasadorów: szefem misji dyplomatycznej Kanady w Chinach został Dominic Barton, doradca gospodarczy rządu, partner i dyrektor zarządzający firmy doradczej McKinsey. Nowym ambasadorem Chin w Kanadzie będzie Cong Peiwu, dyrektor ds. Ameryki Północnej w chińskim resorcie spraw zagranicznych.

Stosunki między krajami trudno jednak zaliczyć do idealnych

Poprawy stosunków jednak nie ma. Rzecznik chińskiego MSZ Geng Shuang wezwał w czwartek Kanadę do "refleksji nad pomyłkami" i niezwłocznego uwolnienia wiceprezes Huawei. Jak jednak dodał, Chiny mają nadzieję, iż Barton może odegrać rolę w powrocie do normalnych relacji między obydwoma krajami.

Premier Kanady zarzuca Chinom grę według odmiennych zasad i reguł respektowanych na Zachodzie

Premier Kanady Justin Trudeau podczas transmitowanego na żywo spotkania z dziennikarzami "Toronto Star" powiedział, że "używanie arbitralnych aresztowań jako narzędzia do osiągania politycznych celów, międzynarodowych czy wewnętrznych, stanowi przedmiot troski nie tylko Kanady, lecz także naszych wszystkich sojuszników". Jednocześnie dodał, że choć Kanada będzie utrzymywała gospodarcze związki z Chinami, musi podchodzić do sprawy "bez złudzeń". "Chiny grają według odmiennych zasad i reguł niż my na Zachodzie" - podkreślił Trudeau.

Eksperci zarzucają Pekinowi "przymus ekonomiczny"

Szef rządu mówił w podobnym duchu jak wielu kanadyjskich ekspertów, którzy uważają, że proces ekstradycyjny Meng z Kanady do USA i jego konsekwencje mogą potrwać wiele lat.

Dziennik "Globe and Mail" cytował najnowsze opracowanie ottawskiego think tanku Macdonald-Laurier Institute, w którym dr Duanjie Chen podkreśliła, że Kanada nie jest pierwszym krajem dotkniętym środkami chińskiego "przymusu ekonomicznego".

"Rosnąca siła gospodarcza Chin sprawia, iż wierzą one, że mogą postępować wobec dowolnego kraju jak im się podoba. W związku z tym ustępowanie przed przymusem stosowanym przez Chiny, tak ekonomicznym, jak i innym, tylko ośmiela ten kraj i nadal będzie ośmielać, aż do zakwestionowania międzynarodowego porządku i norm" - napisała Chen.

Jej zdaniem Kanada może wykorzystać obecny kryzys dla przebudowania stosunków z ChRL, a najlepszym przykładem dla takich działań jest polityka Tajwanu, który rozwija handel i porozumienia z Indiami oraz innymi krajami Azji Południowej.

Macdonald-Laurier Institute opublikował pół roku temu inną analizę Chen - na temat ewentualnego powrotu do kanadyjsko-chińskich rozmów o umowie o wolnym handlu. Chen wskazywała w niej, że Chiny notorycznie naruszają reguły Światowej Organizacji Handlu (WTO) i podkreślała, że fundamentalne różnice w polityce obu państw będą barierą uniemożliwiającą zawarcie takiej umowy.

Eksperci sugerują dywersyfikację wymiany handlowej

Eksperci wskazywali, że podpisana rok temu nowa północnoamerykańska umowa o wolnym handlu (USMCA) może stanowić dla Kanady powód do dywersyfikacji relacji gospodarczych. W umowie, której dotychczas nie ratyfikowały ani Kanada, ani USA, znajdują się zapisy ograniczające możliwość negocjowania umów o wolnym handlu z krajami o gospodarce nierynkowej - zwracali uwagę eksperci The China Research Partnership, będącym forum współpracy sześciu kanadyjskich instytucji zajmujących się badaniem relacji z Chinami.

"USMCA może być uważane za narzędzie, którego będzie używać rząd USA w eskalacji wojny handlowej z Chinami" - podkreślano w obszernej dyskusji na blogu forum. "Choć nowa umowa może stanowić najlepsze porozumienie, jakie Kanada mogła uzyskać, to jednak wskazuje na większą niż kiedykolwiek potrzebę dywersyfikacji rynków eksportowych przez Kanadę i opracowania własnej strategii międzynarodowej" - napisano.

Uniwersytet Kolumbii Brytyjskiej opublikował w marcu raport, który dowodzi wzbierającego krytycyzmu wobec Chin wśród Kanadyjczyków. "Jest wysoki poziom zaniepokojenia w związku z rosnącą obecnością Chin w Kanadzie, w sprawach takich jak dostępność domów i mieszkań, cyberataki i szpiegostwo, zagrożenia dla rynku pracy i kanadyjskiego sposobu życia" - napisano w raporcie.

W czwartek wicegubernator banku centralnego Kanady Lawrence Schembri podkreślił, że kanadyjska gospodarka wykazuje "pożądany stopień odporności" na negatywne wstrząsy, nawet jeśli wojna handlowa między USA a Chinami trwałaby długo i zaszkodziła globalnemu wzrostowi.

PAP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Cła odwetowe Chin. Na liście m.in. artykuły rolne i samochody

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2019 16:20
Chiny nałożą cła w wysokości 5-10 proc. na sprowadzane z USA towary warte ok. 75 mld USD rocznie – poinformował chiński rząd. Jest to odwet za nową partię karnych taryf na chiński eksport, zapowiadaną przez władze amerykańskie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kurs chińskiej waluty najniższy od 11 lat

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2019 11:36
Spadek kursu juana ma związek z najnowszą eskalacją wojny handlowej pomiędzy USA a Chinami, podnoszącymi napięcia komentarzami Białego Domu i obawami o możliwość recesji w światowej gospodarce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojna handlowa USA-Chiny: negocjacje zostaną wznowione w październiku

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2019 11:12
To dobra wiadomość dla rynków i światowej gospodarki – jak poinformowało w czwartek chińskie ministerstwo handlu, negocjacje handlowe Stanów Zjednoczonych i Chin zostaną wznowione na początku października w Waszyngtonie. W połowie września ma się odbyć spotkanie na szczeblu roboczym.
rozwiń zwiń