X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Polacy nie żałują pieniędzy na dodatkowe zajęcia dla dzieci. Sport, języki, muzyka

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2019 12:25
Od 201 do 300 zł miesięcznie wyda 24 proc. polskich rodzin na zajęcia pozalekcyjne dziecka; najwięcej, nawet 1500 zł, wydają mieszkańcy metropolii - wynika z raportu "Polaków portfel własny – rodzina w szkole". Najpopularniejsze są zajęcia sportowe, język angielski i muzyka.
Najpopularniejsze są zajęcia sportowe, język angielski i muzyka
Najpopularniejsze są zajęcia sportowe, język angielski i muzykaFoto: pixabay

Jak pokazują najnowsze badania Santander Consumer Banku, wykonane na potrzeby raportu "Polaków portfel własny – rodzina w szkole", miesięczne koszty związane z tego typu zajęciami są sporym obciążenie dla domowych budżetów.

Jedna czwarta rodzin wydaje na pozalekcyjne zajęcia od 201 do 300 zł

"24 proc. polskich rodzin wyda miesięcznie na ten cel od 201 do 300 zł. Podobna liczba rodzin (22 proc.) wydaje w tym celu między 101 a 200 zł, natomiast 18 proc. rodziców przeznacza między 301 a 500 zł. Natomiast kwotę 500 zł miesięcznie przekracza jedynie 9 proc. rodzin" - podano.

Najwięcej wydają na dodatkowe zajęcia mieszkańcy dużych metropolii

Najwięcej na zajęcia pozalekcyjne dziecka wydają mieszkańcy metropolii - 9 proc. przeznacza powyżej 800 zł w miesiącu, z czego więcej niż połowa wydaje ponad 1500 zł.

"Gdyby nie ograniczenia finansowe, rodzice byliby skłonni wydawać na tego typu aktywności więcej. Co czwarty rodzic deklaruje, że w przypadku problemów finansowych, w pierwszej kolejności zrezygnowałby właśnie z płacenia za zajęcia pozalekcyjne dziecka – sportowe, muzyczne, językowe. Kolejne 16 proc. przestałoby posyłać dziecko na korepetycje" - czytamy w raporcie.

Najwięcej wydatków na zajęcia sportowe, potem na lekcje angielskiego i na trzecim miejscu – na zajęcia muzyczne

Jeśli chodzi o aktywności pozalekcyjne polskich uczniów, prym wiodą zajęcia sportowe – aż 62 proc. rodziców zadeklarowało, że ich dziecko uczestniczy w nich - czy to indywidualnie, czy w ramach np. sekcji sportowej - podano w raporcie.

"Na drugim miejscu pod kątem popularności znalazły się korepetycje z języka angielskiego, swoje dzieci wysyła na nie 39 proc. rodziców" - wskazuje Adam Piwek z Santander Consumer Banku.

Mniej więcej co piąty rodzic (22 proc.) wskazał na zajęcia muzyczne - na grę na instrumentach czy śpiew, a niewiele mniej (19 proc.) - na zajęcia manualne - np. naukę rysunku, rękodzieła. "Co ciekawe, 21 proc. rodziców zadeklarowało, że ich dziecko chodzi na korepetycje z przedmiotów będących w programie szkolnym (np. matematyka, język). Na jakąś formę aktywności społecznej, np. wolontariat lub harcerstwo, wskazało 14 proc. rodziców, a 11 proc. na naukę programowania" - czytamy w raporcie.

Badanie zostało zrealizowane na zlecenie Santander Consumer Banku, metodą telefonicznych, standaryzowanych rozmów. Wzięła w nim udział reprezentatywna grupa 1 tys. rodziców dzieci w wieku szkolnym, czyli 7-18 lat.

PAP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Raport „Ile kosztuje dziecko?”. Coraz więcej dodatkowych zajęć

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2018 13:40
Z raportu platformy do obniżania rachunków MAM wynika, że 22% rodziców korzysta z opiekunki do dziecka i wydaje na nią średnio 700 zł w skali miesiąca. Dla 7% respondentów zajęcia dodatkowe ich pociech stanowią największy wydatek na dziecko w skali miesiąca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Redukcja biedy i wsparcie dla rodziców to podstawowe cele programu Rodzina 500+

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2019 20:59
Od 1 lipca 2019 roku rządowy program Rodzina 500 plus zostanie rozszerzony na wszystkie dzieci. Według szacunków resortu pracy, skorzysta z niego po zmianach niemal 7 mln dzieci. Koszt objęcia tym Programem każdego dziecka to 17 mld złotych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska rodzina wyda na wyprawkę szkolną średnio 1718 zł

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2019 13:29
Początek września może być kosztowny dla polskich rodzin z dziećmi w wieku szkolnym. Jak wynika z pierwszej polskiej edycji raportu „Wyprawka szkolna 2019”, przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte, w tym roku polska rodzina przeznaczy na nią średnio 1718 zł. Ponad dwie trzecie tej sumy pochłoną ubrania, buty oraz przybory szkolne.
rozwiń zwiń