X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Raport SGH: dobrobyt zachodnioeuropejski w Polsce jest możliwy i realny

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2019 20:07
Polska może dogonić za 14 lat przeciętną rozwojową krajów UE, a za 21 lat Niemcy w ich ówczesnym poziomie rozwoju gospodarczego - wynika z raportu SGH opublikowanego podczas ostatniego Forum w Krynicy, o którym wspomniał prezes PiS podczas konwencji wyborczej w Lublinie.
Audio
  • Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński oświadczył, że celem jego partii jest budowa państwa dobrobytu. Podczas konwencji PiS w Lublinie prezes partii zapowiedział, że pod koniec przyszłego roku płaca minimalna wyniesie trzy tysiące złotych./IAR/.
  • Prezes PiS wyjaśnił, że nie chodzi tylko o poziom życia ludzi,ale pewną strukturę społeczno-redystrybucyjną państwa. Dodał, że chodzi o uzyskanie realnego dobrobytu: wzrost płac i dochodów społeczeństwa. Ma się do tego przyczynić nie tylko polityka gospodarcza, ale i konkretne decyzje rządu./IAR/.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: pixabay

Jak mówił w sobotę Jarosław Kaczyński, wzrost płac i dochodów społeczeństwa, likwidacja barier dla dobrych przedsiębiorstw mają służyć polskiej wersji państwa dobrobytu, porównywalnej do państw Unii Europejskiej.

Podkreślił, że chodzi "o dobrobyt zupełnie realny", a ułatwienia dla najbardziej skutecznych podmiotów gospodarczych ułatwią Polsce wyrównanie dystansu do takich krajów jak Niemcy, czy Francja.

W 1989 r. Polska zaczęła trudny okres transformacji

Jak czytamy w raporcie "Europa Środkowo-Wschodnia wobec globalnych trendów, GOSPODARKA, SPOŁECZEŃSTWO i bIZNES", okres recesji transformacyjnej w krajach Europy Środkowo-Wschodniej trwał od 2 lat  w Polsce do nawet 8 lat w Bułgarii.

Recesja transformacyjna spowodowała, że luka w poziomie zamożności między Europą Środkowo-Wschodnią i Europą Zachodnią w początkowych latach  transformacji ustrojowej jeszcze się powiększyła.

O ile w 1989 r. (tj. ostatnim roku istnienia  gospodarki  socjalistycznej) poziom PKB  per capita liczony z uwzględnieniem parytetu siły nabywczej stanowił w Polsce 38 proc. średniego poziomu w krajach UE15,  to  w 1991 r. (kiedy zakończyła się recesja  transformacyjna w naszym kraju) wskaźnik ten obniżył  się do 32 proc.

Warto też w tym kontekście dodać, że przed  rozpoczęciem transformacji Polska należała do  najsłabiej rozwiniętych gospodarczo krajów w grupie państwa Europy Środkowo-Wschodniej i pod względem wysokości PKB na mieszkańca wyprzedzała tylko Rumunię.

W ostatnich latach stopa wzrostu PKB w regionie najwyższa w Polsce

Raport podkreśla, że średnia roczna stopa wzrostu  PKB w latach 1990–2018 w Polsce była najwyższa w grupie jedenastu krajów Europy Środkowo-Wschodniej  i blisko trzykrotnie wyższa niż w tzw. starych krajach Unii Europejskiej (UE15).

Polska pod względem wysokości PKB per capita  całkowicie zamknęła lukę rozwojową w stosunku do   Grecji w 2015 r., a pod koniec 2019  r.  prawdopodobnie wyprzedzi Portugalię.

Przy założeniu utrzymania się przeciętnych tendencji wzrostowych będzie potrzebowała 14 lat do osiągnięcia  średniego poziomu dochodu na  mieszkańca  UE15  oraz 21 lat, aby doścignąć Niemcy, czytamy w raporcie SGH.

Polskie Radio 24, PAP, raport SGH

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polska gospodarka „idzie pod prąd” – rośnie, mimo sygnałów o słabszej koniunkturze w Europie Zachodniej

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2019 18:21
Wyższe od oczekiwań tempo wzrostu inwestycji przedsiębiorstw, produkcji przemysłowej i budownictwa, oznaczają, że wzrost PKB w całym 2019 r. może wynieść nawet 4,5 proc. - ocenił minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński w przekazanym PAP komentarzu do czwartkowych danych GUS
rozwiń zwiń

Czytaj także

PiS zapowiada wzrost płacy minimalnej: od 2600 zł w 2020 r., do 4000 zł w 2023 r.

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2019 18:08
Podczas konwencji wyborczej PiS w Lublinie dużo zapowiedzi programowych dotyczyło wzrostu płac oraz dochodów pracowniczych. Premier Mateusz Morawiecki zadeklarował wzrost płacy minimalnej do 2600 zł od 2020 r., prezes Jarosław Kaczyński zapowiedział jej dalszy wzrost do 4 tys. zł pod koniec 2023 r.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wzrost emerytur i kolejne "trzynastki". Oferta PiS dla seniorów

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2019 19:01
Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapewnił podczas konwencji w Lublinie, że wypłata trzynastej emerytury będzie kontynuowana także w następnych latach. Europosłanka PiS Beata Szydło mówiła o podnoszeniu najniższych emerytur do kwoty 1200 zł.
rozwiń zwiń