X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Na Forum Ekonomicznym w Krynicy o sukcesji firm: powstanie "Zielona księga" fundacji rodzinnych

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2019 09:53
W połowie września Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii ma przedstawić zarys nowego pomysłu z obszaru sukcesji firm – wprowadzenia w Polsce instytucji fundacji rodzinnej – poinformował wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marek Niedużak.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: pixabay

– Do połowy września chcielibyśmy opublikować "Zieloną księgę" dotyczącą instytucji fundacji rodzinnej. Ma to być rodzaj wstępnych, niesformalizowanych konsultacji tego pomysłu – wyjaśnił Niedużak.

 Min. Marek #Niedużak podczas @Economic_Forum_ #Krynica2019 #ForumEkonomiczne: #MPiT chce poszerzać krąg beneficjentów #SukcesjaFirm. Skierujemy do konsultacji zieloną księgę nt. fundacji rodzinnej. To opcja dla dużych firm; pomysł na akumulację kapitału i zachowanie go w #PL. pic.twitter.com/1TnKHqbbcn

 Fundacja rodzinna to nie tylko przeprowadzenie sukcesji firmy, ale ochrona i pomnażanie kapitału

Wiceminister przypomniał, że takie rozwiązanie funkcjonuje w szeregu krajów europejskich. Polega na tym, że powołuje się specjalną fundację rodzinną i na nią przenosi się majątek firmy. Należy to zrobić jeszcze za życia, a najpóźniej w testamencie. Fundacja działa, mając np. na względzie interes rodziny.

Jak podkreślił, generalnym celem fundacji rodzinnej ma być nie tylko sukcesja, ale też akumulacja i ochrona kapitału, niedopuszczenie do rozdrobnienia firmy, tak by pozostała ona jako całość gospodarcza.

– "W "Zielonej księdze" nie będziemy proponować konkretnych przepisów, tylko najpierw pokazać, jak to działa w innych krajach, a dalej podać potencjalne pomysły na wprowadzenie tego rozwiązania do polskiego systemu prawnego – wyjaśnił Niedużak.

Resort chce rozpocząć dyskusję dotycząca fundacji rodzinnych: ich opodatkowania, kontroli, władztwa

Jak dodał, ministerstwo zawrze w publikacji także pewne pytania, np. w jaki sposób taką fundację opodatkować, albo jaka powinna być władza czy kontrola nad taką fundacją.

– Traktujemy to jako otwarcie dyskusji, chcemy usłyszeć, co na ten temat mówi rynek, przedsiębiorcy, inne ministerstwa, czy widzą potrzebę, jakie rozwiązania można by przenieść na polski grunt, a jakie być może są nie do przeniesienia – wyjaśnił wiceminister.

W rejestrze już 8 tys. zarządców sukcesyjnych

Wiceminister zaznaczył, że obowiązująca od 25 listopada 2018 r. ustawa o sukcesji dla firm jednoosobowych zbiera bardzo dobre recenzje, w CEIDG zarejestrowano już ok. 8 tys. zarządców sukcesyjnych. To osoba, która na wypadek śmierci przedsiębiorcy ma przeprowadzić firmę przez okres sukcesji. – Dzięki temu firma nie znika razem ze śmiercią przedsiębiorcy – powiedział.

PAP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wchodzi w życie ustawa o sukcesji firm rodzinnych. Dzięki niej biznes nie umrze wraz z właścicielem

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2018 11:00
Dziś (25.11) wchodzi w życie ustawa o sukcesji firm rodzinnych. Dzięki nowym regulacjom łatwiejsza będzie zmiana pokoleniowa w przedsiębiorstwach, a firmy będą mogły dalej się rozwijać, nie znikną wraz z odejściem właściciela.
rozwiń zwiń