PGNiG dostarczy gaz LNG Synthosowi. Największa umowa w historii

2019-08-23, 13:35

PGNiG dostarczy gaz LNG Synthosowi. Największa umowa w historii
Podpisanie umowy. Foto: PAP/Paweł Supernak

PGNiG Obrót Detaliczny i chemiczna spółka Synthos podpisały umowę na dostawy skroplonego gazu (LNG). W ramach kontraktu do końca 2021 roku do zakładów dostarczone zostanie 8,2 tys. ton surowca. To największa tego typu umowa w Polsce.

Posłuchaj

Prezes Synthosu Zbigniew Warmuz: o wyborze dostawcy gazu zadecydowały przede wszystkim kwestie finansowe, ale powodów było więcej (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Skroplony gaz ziemny ma pochodzić z terminala LNG w Świnoujściu i z instalacji skraplającej PGNiG w Odolanowie i trafi do zakładów chemicznych Synthos w Oświęcimiu. LNG zastąpi w zakładach Synthosu węgiel w części kotłów do produkcji energii.

Prezes PGNiG OD Henryk Mucha podkreślił przy podpisaniu umowy, że to największy kontrakt spółki pod względem wolumenu. Wyraził również przekonanie, że "to nie jest koniec" i wkrótce kolejne duże przedsiębiorstwa wybiorą ofertę spółki. Jak ocenił Mucha, do 2021 r. PGNiG OD powinna dostarczać klientom ok. 20 tys. ton LNG rocznie.

PGNiG patrzy na świat

Prezes Synthosu Zbigniew Warmuz podkreślał, że dla zakładów w Oświęcimiu kluczowa jest dywersyfikacja źródeł energii i ciepła. Jak tłumaczył, co prawda wszystkie prognozy pokazują, że węgiel nadal będzie najtańszym paliwem na świecie, więc budowanie energetyki na gazie jest problematyczne, ale taki jest światowy trend i "nie ma od niego ucieczki".  Zbigniew Warmuz powiedział też, że dobrze układa się dotychczasowa współpraca z PGNiG. Zaznaczył także, że bardzo lubi podpisywać umowy z firmami, które mają polski kapitał.

Firma Synthos produkuje kauczuk syntetyczny wykorzystywany przy produkcji opon, środki ochrony roślin oraz zajmuje się wyrabianiem półproduktu wykorzystywanego przy produkcji styropianu. Poza Polską Synthos ma zakłady w Czechach, Holandii i Francji. Firma zatrudnia około 3 tysięcy 300 osób.

PolskieRadio24.pl, PAP, md

Polecane

Wróć do strony głównej