X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

W Janowie Podlaskim ruszają Dni Konia Arabskiego, w tym 50. Aukcja Pride of Poland

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2019 11:57
Dzisiaj rusza jedno z najważniejszych wydarzeń w świecie hodowców i miłośników koni arabskich - Dni Konia Arabskiego w Janowie Podlaskim. Wydarzenie rozpocznie się od Narodowego Pokazu Koni Arabskich Czystej Krwi, w niedzielę odbędzie się jubileuszowa 50. aukcja Pride of Poland. Patronat nad pokazem objął Prezydent RP Andrzej Duda.
Audio
  • O 15.00 w Janowie Podlaskim rozpoczną się obchody Dni Konia Arabskiego. Jubileuszowa, pięćdziesiąta aukcja Pride of Poland odbędzie się w najbliższą niedzielę. Jedno z najważniejszych wydarzeń w świecie hodowców i miłośników koni arabskich czystej krwi potrwa do 13 sierpnia. W niedzielnej aukcji weźmie udział 21 koni, w tym dziewięć ze stadniny w J
  • Podczas pokazu przewidziano szereg dodatkowych nagród i wyróżnień. Wśród nich - premię ministra rolnictwa dla właściciela prywatnego najwyżej sklasyfikowanego konia każdej z klas. Poza tym, każdy koń prywatnego właściciela, który w Pokazie Narodowym zajmie miejsce od 1-5 w każdej z klas uzyska prawo do wystawienia na kolejnej aukcji Pride of Poland
  • O Dniach Konia Arabskiego, w tym 50. jubileuszowej aukcji Pride of Poland, mówią goście radiowej Jedynki./Tomasz Matusiak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Stadnina w Janowie Podlaskim. W tym roku w Narodowym Pokazie Koni Arabskich Czystej Krwi wystawione zostanie 116 zwierząt. To o ponad 50 proc. więcej niż rok wcześniej.
Stadnina w Janowie Podlaskim. W tym roku w Narodowym Pokazie Koni Arabskich Czystej Krwi wystawione zostanie 116 zwierząt. To o ponad 50 proc. więcej niż rok wcześniej. Foto: Aleksandra Tycner, polskie Radio

W czterdziestym pierwszym Narodowym Pokazie Koni Arabskich Czystej Krwi wystawione zostanie 116 zwierząt. To o ponad 50 proc. więcej niż rok wczesniej. Natomiast w niedzielnej aukcji Pride of Poland weźmie udział 21 koni, w tym 9 ze stadniny w Janowie.

Wydarzenie potrwa do 13 sierpnia.

Do pokazu zgłoszono o ponad 50 proc. koni więcej niż rok wcześniej

Dwa tygodnie temu, podczas konferencji prasowej w resorcie rolnictwa dotyczącej Pokazu, prezes Polskiego Klubu Wyścigów Konnych podkreślał, że zainteresowanie aukcją jest duże, do pokazu zgłoszono już wtedy 110 koni od 29. hodowców, w tym od 26. prywatnych. To 51 proc. więcej niż w ub.r.

Koń arabski – jak stał się polską dumą?

Podczas Pokazu cenne nagrody za typ, urodę, poprawność budowy i ruchu

Podczas Narodowego Pokazu Koni Arabskich czystej Krwi przewidziano szereg nagród i wyróżnień. Wśród nich - premię Ministra Rolnictwa dla właściciela prywatnego najwyżej sklasyfikowanego konia każdej z klas.

Poza tym, każdy koń prywatnego właściciela, który w Pokazie Narodowym zajmie miejsce od 1-5 w każdej z klas uzyska prawo do wystawienia na kolejnej aukcji Pride of Poland. Nowością są też czempionaty Polski klaczek i ogierów rocznych.

W piątek zaprezentują się ogierki roczne, dwuletnie, trzyletnie a także ogiery 4-6-letnie oraz 7-letnie i starsze, natomiast w sobotę klaczki i klacze.

Konie będą oceniane pod względem typu, urody, poprawności budowy i ruchu.

Minister rolnictwa: z Janowa nie będą wyprzedawane najcenniejsze konie

- Hodowla rozwija się wbrew obawom oponentów i rozsiewanym plotkom, że z Janowa wyprzedawane są najcenniejsze konie. Konie zostały skrupulatnie wyselekcjonowane. Nie będzie żadnych ułatwień w ich nabyciu po aukcji. Jeżeli konie nie zostaną sprzedane na aukcji to przez rok nie opuszczą Polski. Nie będzie kombinowania i kupowania ze stajni z wolnej ręki – informował na konferencji prasowej minister Ardanowski.

Polska liczącym się na świecie hodowcą

Szef resortu rolnictwa podkreślał, że mamy dobry materiał hodowlany, a Polska jest liczącym się na świecie hodowcą koni arabskich.

Minister Ardanowski o zmieniającym się rynku koni arabskich

Zaznaczył jednak, że sytuacji jak była kiedyś już mieć nie będziemy, jak również prawdopodobnie nie uzyskamy cen jakie osiągano kilka, kilkanaście lat temu.

 

- Przyczyną są zmiany hodowlane, popularność i rozrost tej rasy koni – powiedział minister i dodał, że hodowla koni w naszym kraju nie mogłaby istnieć bez pomocy państwa, ponieważ prywatny sektor nie udźwignął by takiego ciężaru.

Państwo będzie dopłacać do hodowli konia arabskiego

- Będziemy dalej do koni dopłacali i trzeba się liczyć z tym, że państwowe stadniny nie będą przynosiły dochodów, są one finansowane z innych działów gospodarki rolnej np. hodowli bydła czy produkcji roślinnej – informował szef resortu rolnictwa.

W 50. aukcji Pride of Poland wystawione zostanie 21 koni

Organizatorzy podkreślają, że tegoroczna, 50 Aukcja Pride of Poland to niepowtarzalna okazja do wzbogacenia hodowli o najcenniejsze okazy koni arabskich czystej krwi z najznamienitszych i najbardziej utytułowanych linii i rodów.

Wysokiej klasy konie arabskie uczestniczące w aukcji, mają na swoim koncie najwięcej osiągnięć pokazowych, pochodzą ze stadnin państwowych Janów Podlaski, Michałów i Białka oraz ze stadnin prywatnych.

− Z jednej strony mamy wybrane najlepsze konie, z drugiej - wielu potencjalnych nabywców, nawet z Australii czy Brazylii, którzy zdecydują, jakie pieniądze będą chcieli wydać - mówił na konferencji poprzedzającej tegoroczną imprezę Tomasz Chalimoniuk, prezes Polskiego Klubu Wyścigów Konnych.

Na aukcji konie z Janowa Podlaskiego

Na sprzedaż idzie jedna z najdroższych klaczy z Janowa Podlaskiego Pianova, która jest córką sławnej Pianissimy. Wśród najlepszych wymieniane są jeszcze cztery klacze: Adelita, Amarena, Anawera, Atanda, które pochodzą z cenionej rodziny Albigowej.

Udział w aukcji zapowiadają przedstawiciele z 24 krajów

Udział w aukcji zapowiadają przedstawiciele z 24 krajów.

- Przyjadą kupcy i ich przedstawiciele z ponad 24 krajów z i 6 kontynentów – dodaje Tomasz Chalimoniuk.

Za najdroższe miejsce w loży zapłacono 9 tys. zł, cena biletu dla publiczności wynosi od 30 do 50 zł

Karnety do loży VIP (najdroższe 9 tys. zł) wykupiło już ponad 260 osób z całego świata.

Publiczność za wstęp na aukcję zapłaci 50 zł z a bilet normalny, a 30 zł za bilet ulgowy. Wejście na weekendowy czempionat kosztuje 30 zł za bilet normalny i 12 zł za ulgowy.

IAR, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Araby z Białki: konie z kawaleryjską tradycją

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2017 12:54
Małopolska Hodowla Roślin z siedzibą w Krakowie to jedna ze strategicznych, państwowych spółek podległych Agencji Nieruchomości Rolnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W sierpniu zobaczymy 22 konie na 50. aukcji Pride of Poland

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2019 16:10
Stadniny w Michałowie i Janowie wystawią na aukcji w Janowie Podlaskim 22 konie - poinformowali szefowie obu stadnin podczas konferencji ws. jubileuszowej 50. aukcji Pride of Poland. Do aukcji zgłoszono również 12 koni prywatnych właścicieli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konie huculskie dobrem narodowym? Jak wesprzeć ich hodowlę?

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2019 10:02
Polska posiada największą hodowlę koni huculskich w Europie i prowadzi księgę pochodzenia dla koni tej rasy. Są one hodowane w kilku krajowych stadninach.
rozwiń zwiń