X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Polacy punktualnie spłacają swoje zobowiązania finansowe

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2019 18:40
7 mln Polaków skrupulatnie spłaca swoje zobowiązania, czyli ma tzw. doskonały scoring - poinformowało Biuro Informacji Kredytowej. Najrzetelniejsi kredytobiorcy są m. in. w Rzeszowie i Krośnie, ale też w Warszawie i Krakowie.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock, Proxima Studio

Z ostatnich wyliczeń BIK wynika, że Polacy punktualnie spłacają swoje zobowiązania, a tym samym - jak zaznaczono w raporcie - "charakteryzują się niskim ryzykiem kredytowym".

Średni score dla Polski bardzo dobry

Rzetelności klientów odzwierciedla tzw. scoring, czyli ocena punktowa BIK. Jej skala - jak wyjaśniono - wynosi od 1 do 100 i może się zmieniać każdego dnia w zależności od informacji dostarczanych przez banki i firmy pożyczkowe do BIK.

Z ostatnich wyliczeń BIK wynika, że średni score dla Polski jest bardzo dobry i wynosi 79 punktów. Co więcej, klientów, których scor jest - jak określa BIK - "doskonały" i wynosi od 80 do 100 punktów jest prawie 7 mln, co stanowi aż 52 proc. wszystkich spłacających zobowiązania kredytowe. Niską ocenę, w przedziale do 58 punktów, ma ponad 1 milion osób.

To oznacza - jak czytamy - że tylko 8 proc. spośród wszystkich kredytobiorców charakteryzuje się wyższym prawdopodobieństwem pojawienia się opóźnień w spłacie kredytu. Niższym średnim poziomem punktacji charakteryzują się województwa zlokalizowane na północy i zachodzie Polski. Średni score poniżej 79 punktów ma siedem województw: opolskie, lubuskie, kujawsko-pomorskie, świętokrzyskie, pomorskie, zachodniopomorskie i dolnośląskie.

Najbardziej wiarygodni

Autorzy raportu zaznaczają jednak, że mimo iż rzesza osób, które mogą wykazać się doskonałym scorem, jest duża, to ci najbardziej wiarygodni zamieszkują tylko na 18 proc. powierzchni kraju. Z opracowań BIK wynika, że wielu z nich jest na Podkarpaciu, gdzie średnia punktacja wynosi 80,2. Np. mieszkańcy Rzeszowa i Krosna mają odpowiednio 82,2 i 81,9 punkty. Do liderów zaliczyć należy także osoby z dużych miast, które osiągają punktację BIK w najwyższym przedziale, np. Warszawianie - 81,9, Krakowianie – 81,4 i Poznanianie – 81,3.

Jak wynika z informacji, BIK score ma obecnie ponad 13 mln dorosłych Polaków i każdy może sprawdzać na bieżąco jego aktualną wartość. "Wystarczy pobrać Raport BIK z bieżącą oceną punktową wraz z interpretacją otrzymanej liczby punktów" - czytamy w raporcie.

Zaznaczono też, że do wyliczenia scoringu kredytowego BIK stosowany jest starannie opracowany algorytm matematyczny. Dla instytucji rozpatrującej wniosek o kredyt, wyższa ocena oznacza większe prawdopodobieństwo, że zarówno raty kredytu, jak i całe zobowiązanie finansowe będą spłacane w terminie.

Od czego zależy ryzyko kredytowe?

W raporcie podkreślono, że ocenę punktową podnosi spłacanie wszystkich kredytów bez opóźnień, a także niska częstotliwość przekraczania ewentualnych zaległości.

- Maksymalne wykorzystywanie środków na karcie kredytowej i przyznanych limitów kredytowych, pomimo terminowego spłacania, to zachowanie określane jako bardziej ryzykowne - czytamy.

Negatywne odzwierciedlenie w ocenie punktowej jest też - jak wynika z raportu - składanie zapytań kredytowych w wielu bankach. Zaznaczono jednak, że BIK uwzględnia takie zachowania jeżeli wszystkie zapytania dotyczą tego samego produktu i złożone zostały w krótkim okresie. Z raportu wynika też, że im dłuższa historia terminowo spłacanych kredytów, tym lepiej - bo statystycznie oznacza niższe ryzyko kredytowe.

Podkreślono również, że wbrew powszechnej opinii, brak historii kredytowej i brak oceny punktowej wcale nie podwyższa szans na kredyt.

PAP, akg

Czytaj także

Jak uniknąć pułapki kredytowej

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2018 15:47
Za chwilę Święta Wielkanocne, więc być może są tacy, którzy postanowili się zapożyczyć, by je godnie spędzić.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koniec z odsetkami od zaległych odsetek. Czy dłużnicy faktycznie skorzystają na tym rozwiązaniu?

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2018 12:03
Senat przyjął bez poprawek prezydencką nowelizację Kodeku Cywilnego dotyczącą m.in. ochrony dłużnika, dzięki której nie popadnie on w tzw, spiralę zadłużenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kredytobiorcy mogą spać spokojnie: podwyżka rat im nie grozi

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2019 22:29
Wszystko wskazuje na to, że ten rok nie będzie ostatnim z niskimi stopami procentowymi, a tym samym małymi ratami kredytów. Zapytaliśmy ekonomistów, czy i kiedy, czeka nas podwyżka kosztów pożyczek.
rozwiń zwiń