X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Posiedzenie FED: czy stopy procentowe pójdą w dół, umacniając złotego?

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2019 09:51
Amerykański bank centralny zdecyduje dzisiaj o poziomie stóp procentowych w USA. Prawdopodobnie pierwszy raz od ponad dekady FED je obniży.
Ілюстрацыйны здымакFoto: pixabay

Według analityków będzie to najważniejsze wydarzenie tego tygodnia i pewnie jedno z najważniejszych w tym roku.

Przypomnijmy, w czerwcu Amerykańska Rezerwa Federalna utrzymała główną stopę procentową w przedziale 2,25-2,50 proc.

Stopy spadną o 25 punktów bazowych

Jak piszą w swoim porannym komentarzu analitycy mBanku, na dzisiejszym posiedzeniu Fed obetnie stopy procentowe o 25 pb i wyznaczy jasny scenariusz ich dalszych zmian powiązany z inflacją, koniunkturą i oczekiwanym stanem gospodarki.

Oceniają jednocześnie, że ani większa skala cięcia, ani brak obniżki w ogóle nie są uzasadnione.

Po pierwsze, obniżka została de facto zapowiedziana wcześniej w komunikacie oraz wypowiedziach poszczególnych członków FOMC (włączając w to prezesa).

Jak czytamy w komunikacie banku, dzisiejsza, standardowa obniżka wygładzi ruchy rynkowe i nie cofnie oczekiwań z uwagi na wciąż aktualny zestaw ryzyk oraz kierunek gospodarki i wysokość inflacji.

Cięcie o 50 punktów mogłoby oznaczać, że Fed po raz kolejny musiałby ręcznie sterować oczekiwaniami, bo wejście w rolę zarządzania ryzykiem już przy obecnym stanie gospodarki dodatkowo może wywołać dość gwałtowną reakcję rynkową.

A od niej blisko już do spadku giełdy i obniżenia optymizmu konsumentów, na których w zasadzie obecnie opiera się wzrost PKB - piszą analtycy mBanku.

Z tych samych powodów Fed nie odważy się pozostawić stóp bez zmian przy silnych oczekiwaniach obniżki.

Obniżka stóp w USA może wzmocnić złotego

Tymczasem obniżka stóp w Stanach Zjednoczonych to dobra wiadomość dla złotego – ten wtedy wzmacnia się do dolara.

Jak przypomina w radiowej Trójce Urszula Kryńska, ekonomistka w banku PKO BP, kilka miesięcy temu szef Rezerwy Federalnej zasygnalizował możliwość obniżenia stóp procentowych w USA.

− A jeśli stopy procentowe w USA są niskie, to kapitał ze Stanów szuka miejsca gdzie można więcej zarobić. A Polska ze stałymi stopami procentowymi, stabilną sytuacją ekonomiczną i dużym rynkiem jest miejscem, gdzie kapitał lubi napływać – tłumaczy Urszula Kryńska.

− I taka sytuacja powoduje, że waluty Rynków Wschodzących, do których zaliczana jest Polska, umacniają się – mówi Kryńska.

komunikat mBank, Trójka, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dlaczego kurs złotego zależy od stóp procentowych w USA?

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2019 09:21
O rynku walutowym – kursach złotego, franka szwajcarskiego, funta brytyjskiego oraz o cenach złota – mówiła Urszula Kryńska, ekonomistka w banku PKO BP, mówiła w audycji Bardzo Ważny Projekt radiowej Trójki.
rozwiń zwiń