X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Dlaczego kurs złotego zależy od stóp procentowych w USA?

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2019 09:21
O rynku walutowym – kursach złotego, franka szwajcarskiego, funta brytyjskiego oraz o cenach złota – mówiła Urszula Kryńska, ekonomistka w banku PKO BP, mówiła w audycji Bardzo Ważny Projekt radiowej Trójki.
Audio
  • O rynku walutowym – kursach złotego, franka szwajcarskiego, funta brytyjskiego oraz o cenach złota – mówiła Urszula Kryńska, ekonomistka w banku PKO BP, mówiła w audycji Bardzo Ważny Projekt radiowej Trójki./Arkadiusz Ekiert/.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

Na rynku obserwuje się osłabienie złotego wobec euro a także osłabienie funta brytyjskiego, za to wyższy kurs franka szwajcarskiego.

Za euro trzeba było dzisiaj zapłacić 4,29 zł, za franka szwajcarskiego 3,88 zł, za dolara 3, 84 a za funta brytyjskiego 4, 68 zł.

Kurs złotego zależy od polityki pieniężnej USA

Jak wyjaśnia gość Trójki, wahania cen złotego do euro wynikają z tego, na co polska waluta jest przede wszystkim wrażliwa, czyli od perspektyw polityki pieniężnej w USA.

Gdy Fed obniża stopy – kapitał ucieka z USA i trafia do Polski. I kurs złotego rośnie

Przypomina, że kilka miesięcy temu szef Rezerwy Federalnej zasygnalizował możliwość obniżenia stóp procentowych w USA.

− A jeśli stopy procentowe w USA są niskie, to kapitał ze Stanów szuka miejsca gdzie można więcej zarobić. A Polska ze stałymi stopami procentowymi, stabilna sytuacja ekonomiczną i dużym rynkiem jest miejscem, gdzie kapitał lubi napływać – tłumaczy Urszula Kryńska.

− I taka sytuacja powoduje, że waluty Rynków Wschodzących, do których zaliczana jest Polska, umacniają się – mówi Kryńska.

Gdy obniżka stóp w USA się oddala, kapitał wraca do USA i złoty słabnie

Ale to co obserwujemy od kilku dni, czyli lekki spadek kursu złotego, wynika z osłabienia wiary w obniżkę stóp procentowych w USA – dopowiada gość radiowej Trójki.

Arkadiusz Ekiert, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak