X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Agencja S&P podwyższyła prognozę wzrostu PKB Polski na 2019 do 4,1 proc.

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2019 16:10
Agencja S&P Global Ratings podwyższyła prognozę wzrostu PKB Polski na 2019 r. do 4,1 proc. z 3,9 proc. i podtrzymała szacunki tego wskaźnika na 2020 r. na poziomie 3,1 proc. - wynika z raportu datowanego na 26 lipca.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

Agencja wskazała w raporcie, że ratingi części krajów Europy Środowo-Wschodniej, w tym Polski, pozostają na takim samym lub niższym poziomie niż przed kryzysem finansowym z lat 2007-2008.

Wynika to, zdaniem Agencji, z oddziaływania czynników instytucjonalnych. Ponadto, poziom zadłużenia publicznego jest w większości przypadków wyższy niż przed światowym kryzysem.

Gospodarki Europy Środkowo Wschodniej powiązane z zachodnimi łańcuchami produkcji

Choć gospodarki Europy Środkowo Wschodniej w ostatniej dekadzie uległy znaczącej dywersyfikacji, to wciąż opierają się na integracji z zachodnioeuropejskimi łańcuchami produkcji, zwłaszcza w sektorze motoryzacyjnym i innych sektorach przetwórstwa.

- W przypadku pogorszenia globalnych tendencji protekcjonistycznych wzrost gospodarczy w regionie ucierpi - dodano.

Co może zmienić rating Polski?

W lipcowym dokumencie przytoczono zawarte w kwietniowym raporcie S&P uwarunkowania, które mogłyby wpłynąć na zmianę ratingu Polski.

S&P mogłaby podwyższyć rating, jeżeli:
- realny wzrost dochodów w Polsce nadal będzie przekraczał wzrost analogicznego wskaźnika u kluczowych partnerów handlowych bez generowania nierównowag zewnętrznych,

- budżet kraju notowałby nadwyżki prowadzące do redukcji długu publicznego w ujęciu nominalnym,

- Pracownicze Plany Kapitałowe zwiększyłyby oszczędności prywatne, co z kolei obniżyłoby zobowiązania warunkowe rządu związane ze starzejącą się i malejącą populacją w wieku produkcyjnym.

Agencja przestrzega przed wzrostem płac

Negatywną presję na rating, zdaniem S&P, mogłoby wywrzeć natomiast: znaczące pogorszenie się kondycji fiskalnej; szybki wzrost płac prowadzący do szybszego od oczekiwań wzrostu zadłużenia zewnętrznego netto, co potencjalnie wskazywałoby na osłabienie konkurencyjności kraju.

Spośród trzech największych agencji ratingowych wiarygodność kredytową Polski najwyżej ocenia Moody's - na poziomie "A2". Rating Polski wg Fitch i S&P to "A-", jeden poziom niżej niż Moody's. Perspektywy wszystkich ocen są stabilne.

Najbliższe przeglądy ratingu Polski zaplanowano na jesień - Fitch 27 września, S&P i Moody's 11 października.

PAP, jk

Zobacz więcej na temat: pkb rating dług publiczny
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polska w czołówce najszybciej rozwijających się krajów na świecie

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2019 18:05
Wzrost inwestycji prywatnych oraz poprawiające się dochody pracowników, rzutujące na wyższa konsumpcję – to najważniejsze przyczyny podniesienia przez Komisję Europejską prognozy wzrostu gospodarczego Polski na ten rok z 4,2 do 4,4 proc. PKB. To sprawia, że nasz kraj jest na drugim miejscu tempa wzrostu gospodarczego w Unii Europejskiej, oraz na czwartym na świecie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rządy Pieniądza" Eksperci o lepszych prognozach KE dla Polski

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2019 12:15
Komisja Europejska podniosła prognozę wzrostu PKB dla Polski w tym roku z 4,2 procent do 4,4 procent. O tej decyzji i o ogólnej kondycji polskiej gospodarki dyskutowali goście "Rządów Pieniądza" w Polskim Radiu 24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski dług publiczny zdecydowanie poniżej konstytucyjnej granicy

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2019 15:27
Jakie znaczenie dla polskiej gospodarki ma wysokość długu publicznego mówili, goście w audycji Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24.
rozwiń zwiń