X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Co drugi polski turysta na zagranicznych wakacjach bez ubezpieczenia

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2019 15:53
Polacy lubią ryzykować - ponad 54 proc. turystów wyjeżdżających na wakacje za granicę nie posiada żadnego ubezpieczenia - wynika z badania przeprowadzonego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych. Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego EKUZ posiada 13,5 proc. podróżnych.
Ponad 54 proc. turystów wyjeżdżających na wakacje za granicę nie posiada żadnego ubezpieczenia - wynika z badania przeprowadzonego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych.
Ponad 54 proc. turystów wyjeżdżających na wakacje za granicę nie posiada żadnego ubezpieczenia - wynika z badania przeprowadzonego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych. Foto: shutterstock, Chinnapong

"Polacy na wakacjach lubią ryzykować. Ponad 54 proc. turystów wyjeżdżających na zagraniczne wakacje nie skorzysta z żadnego ubezpieczenia. Jeśli zdecyduje się już na polisę, będzie to karta EKUZ (...) - tak wybierze 13,5 proc. - lub standardowe ubezpieczenie w biurze podróży - 12 proc." - czytamy w opublikowanym w czwartek komunikacie.

Z badania wynika, że niecałe 8 proc. turystów wykupi polisę w firmie ubezpieczeniowej, a 2,2 proc. osób skorzysta z innej polisy, np. oferowanej w karcie kredytowej. Ponad 10 proc. jeszcze nie zdecydowało, czy skorzysta z ubezpieczenia - dodano.

Coraz więcej polskich turystów wyjeżdża na zagraniczne wakacje bez ubezpieczenia

Jak zaznaczyła Monika Masztakowska z firmy Diners Club Polska (DCP), która upubliczniła badanie, nadal większość Polaków wyjeżdża na zagraniczne wakacje bez ubezpieczenia. "Podobnie jak rok temu, zrobi tak co drugi turysta. Jest to mniej niż jeszcze w 2017 r., kiedy za granicę bez polisy wyjeżdżało ponad 70 proc. badanych, jednak odsetek nadal jest duży" - wskazała.

Dodała, że powodów takich decyzji może być wiele, jednym z nich są oszczędności. "Musimy jednak pamiętać, że wyjazd bez ubezpieczenia jest bardzo ryzykowny, szczególnie jeśli podróżujemy w dalsze zakątki świata. Warto też pamiętać, że ubezpieczenie nie musi być drogie" - zaznaczyła.

Im turysta bogatszy, tym chętniej wykupuje ubezpieczenie

Z badania wynika, że wyjazdy bez ubezpieczenia determinują m.in. zarobki. Im większy dochód tym chętniej wykupujemy polisę. Ponad trzy czwarte ankietowanych o dochodach do 2 tys. zł wyjeżdża bez ubezpieczenia. W przypadku osób z zarobkami między 2 a 3 tys. zł już 56,2 proc. Dodano, że osoby najlepiej zarabiające (powyżej 5 tys. zł) najczęściej wykupią również polisę bezpośrednio w firmie ubezpieczeniowej – 44,4 proc.

Często sama karta EKUZ nie wystarczy

Jak zauważa Masztakowska, wyjeżdżając na wakacje na terenie Unii Europejskiej z kartą EKUZ, warto pamiętać, że pokrywa ona różne świadczenia w zależności od kraju członkowskiego. "Jeśli dane świadczenie jest refundowane w Polsce, nie znaczy to, że w innym państwie również będzie. Natomiast w przypadku standardowych ubezpieczeń w biurze podróży, często mają one niskie sumy gwarantowane" - wskazała.

Najwięcej bez ubezpieczeń zagranicznych wyjeżdża mieszkańców wsi i małych miast

W badaniu podano ponadto, że bez ubezpieczenia na zagraniczne wakacje decyduje się aż 70 proc. respondentów z małych miast (do 50 tys. mieszkańców), a ci, którzy zdecydowali się na polisę, wybierają standardowe ubezpieczenie w biurze podróży – zadeklarował tak co czwarty pytany.

Według spółki, podobnie jest w przypadku mieszkańców wsi. Ponad 62 proc. zadeklarowało wyjazd bez żadnej polisy, 12 proc. zadeklarowało wykup standardowego ubezpieczenie w biurze podróży, a z karty EKUZ korzysta 5,5 proc. pytanych. Po specjalną polisę u ubezpieczyciela sięga 12,4 proc.

"Najrzadziej bez polisy wyjeżdżają ankietowani z metropolii powyżej 500 tys. mieszkańców – 28,4 proc." - wskazano. Dodano, że ponad 15 proc. wykorzystuje kartę EKUZ, 6,6 proc. decyduje się na standardowe ubezpieczenie w biurze podróży, a 6,1 proc. wykorzysta inną polisę, np. oferowaną przez karty kredytowe. Według badania, co czwarty z tej grupy najchętniej sięga po ubezpieczenie bezpośrednio do ubezpieczyciela.

Badanie zostało zrealizowane przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych 25-26 kwietnia 2019 r. metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI), na ogólnopolskiej grupie 1100 pełnoletnich Polaków.

Diners Club Polska jest częścią Diners Club International, najstarszego wydawcy kart płatniczych oraz jednej z największych niebankowych instytucji finansowych na świecie, działa w ponad 190 krajach.

PAP, jk

Czytaj także

Wyjazd na wakacje tylko z kartą EKUZ i polisą w kieszeni

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2019 21:31
Narodowy Fundusz Zdrowia wydłużył okres ważności Europejskich Kart Ubezpieczenia Zdrowotnego. Wyjeżdżający na wakacje powinni jednak pamiętać, że EKUZ nie zawsze i nie wszędzie będzie obowiązywać. Dlatego warto uzupełnić ją o ubezpieczenie turystyczne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na wakacje z ubezpieczeniem: jakie polisy wykupić, co nam zagwarantują

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2019 11:47
Wakacje to czas wyjazdów oraz podróży – indywidualnych, z rodziną, dzieci. Życzymy wszystkim dobrego pobytu oraz szczęśliwych powrotów, przypominamy jednocześnie, że warto jednak pamiętać o ubezpieczeniu, które zapewni nam i naszym bliskim ochronę w przypadku kłopotów ze zdrowiem czy nagłymi zdarzeniami – np. wypadkiem komunikacyjnym czy utratą bagażu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Bardzo Ważny Projekt" Przezorny zawsze ubezpieczony. Jakie polisy warto kupić na wakacje?

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2019 18:56
Wakacje kojarzą nam się głównie z rzeczami przyjemnymi, ale czasami rzeczy potrafią wymknąć się spod kontroli. By choć trochę złagodzić skutki nieprzyjemnych przygód w czasie wyjazdów, warto wykupić ubezpieczenie. O tym, jakie polisy są przydatne w czasie wakacji, mówił w programie "Bardzo Ważny Projekt" Marcin Tarczyński z Polskiej Izby Ubezpieczeń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zanim wyruszymy na zagraniczne wakacje warto się ubezpieczyć. Polisy nie są drogie

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2019 12:30
Walizki spakowane, bilet lotniczy w portfelu - wakacje wydawałoby się można zacząć. To jednak może nie wystarczyć, żeby nasze wakacje były udane. Przed zagranicznym urlopem - jak przestrzegają eksperci - warto się ubezpieczyć.
rozwiń zwiń