X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

W te wakacje autostradą A1 powinniśmy pojechać sprawniej. W razie potrzeby będą otwierane bramki

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2019 11:56
Wiele wskazuje na to, że w te wakacje podróż autostradą A1, która docelowo ma połączyć północ z południem kraju, będzie szybsza i wygodniejsza. Przyczynią się do tego nowe fragmenty drogi, które mają zostać oddane do użytku w lato, ale też nowy system poboru opłat za przejazd. Podobnie jak w ubiegłych latach w szczególnych sytuacjach, np. przy dużym ruchu w weekendy, możemy spodziewać się otwierania bramek na autostradzie - wówczas za przejazd nie zapłacimy nic.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock
  • Dzięki nowemu systemowi poboru opłat korki na bramkach A1 powinny być mniejsze
  • W przypadku dużego natężenia ruchu bramki będą mogły być otwierane

W tym roku na autostradzie A1 (AmberOne) uruchomiony został nowy system poboru opłat oparty na tzw. videotollingu, który ma znacznie usprawnić cały proces, a przy tym przyczynić się do zmniejszenia korków na bramkach. 

Teraz "odprawa" przy bramkach może być dużo szybsza. Wystarczy zainstalować na swoim smartfonie aplikację Autopay, a następnie zarejestrować się w niej, podać numer rejestracyjny auta i powiązać konto z kartą płatniczą. Po podjechaniu pod bramkę system automatycznie rozpozna nasze auto i pobierze stosowną kwotę z naszego konta bankowego, a szlaban otworzy się automatycznie. Dzięki temu unikniemy stania w długich kolejkach do "tradycyjnych" bramek.

Przepustowość bramek dzięki automatycznej metodzie płatności może być nawet trzykrotnie większa od tej w systemie tradycyjnym. Obecnie maksymalna przepustowość bramki zjazdowej to 200 pojazdów na godzinę. Zgodnie z przewidywaniami koncesjonariusza może ona wzrosnąć nawet do 600 pojazdów na godzinę - szacuje resort infrastruktury.

W przyszłości system ma być uruchomiony także na odcinkach autostrad A2 i A4, które są zarządzane przez administrację publiczną.

autostrada kamery1200.jpg
Autostrada A1: w wakacje nad morze bez korków na bramkach

W weekendy szlabany mogą pójść w górę

To jednak nie wszystko. Tak jak w poprzednich latach Ministerstwo Infrastruktury dopuszcza możliwość całkowitego, czasowego otwarcia bramek w przypadku dużego natężenia ruchu i korków na autostradzie A1. To istotne, bo według danych ministerstwa, w wakacyjne weekendy dobowy ruch w krańcowych punktach poboru opłat bywa nawet dwa razy większy niż średni dobowy ruch roczny.

Może tak się stać, gdy przeciętny czas oczekiwania w punktach poboru opłat w Nowej Wsi lub Rusocinie przekroczy 25 minut - wówczas bramki zostaną otwarte na 30 minut. Jeśli to nie wystarczy do rozładowania zatorów, całkowity czas otwarcia bramek może zostać wydłużony do 45 minut.

Dodatkowo, aby usprawnić pobór opłat, stawki opłat za przejazd za wybrane odcinki autostrady A1 zostały zaokrąglone do pełnych liczb (np. z 29,90 zł do 30 zł).

Nowe fragmenty drogi

W lecie do dyspozycji kierowców mają zostać oddane nowe fragmenty autostrady, która ma połączyć północ kraju z granicą z Czechami. Chodzi m.in. o odcinek w pobliżu aglomeracji śląskiej.

Ostatni odcinek autostrady ma powstać do 2022 roku.


PolskieRadio24.pl, Ministerstwo Infrastruktury, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

GDDKiA odstąpiła z winy wykonawcy od umów z Salini ws. budowy na A1 i S3. Naliczono kary

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2019 20:58
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozwiązała umowę z konsorcjum Salini na budowę odcinków drogi S3 koło Polkowic na Dolnym Śląsku oraz autostrady A1 w okolicy Częstochowy. Za opóźnienia w obu inwestycjach naliczono kary na łączną sumę niemal 130 mln zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister infrastruktury: nie przedłuży się czas realizacji obwodnicy Częstochowy

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2019 06:32
- Inwestycja zostanie oddana do użytku do końca roku, zgodnie z harmonogramem. Już niedługo przejmie ją nowy wyłoniony wykonawca - zapewnił w rozmowie z Polskim Radiem 24 minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Autostrada A1: w wakacje nad morze bez korków na bramkach. Dzięki systemowi wideotollingu, za płatny odcinek zapłacisz telefonem

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2019 11:44
Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zapowiada sprawniejszy przejazd płatnymi odcinkami autostrady A1 już w te wakacje. Płynną jazdę ma zapewnić system wideotollingu, pozwalający na regulowanie opłat aplikacją w smartfonie, bez zatrzymywania się przy kasach na bramkach.
rozwiń zwiń