X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Sejm zajmie się ustawą antylichwiarską. Branża ma wątpliwości

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2019 07:42
Na obecnym posiedzeniu Sejmu, w najbliższy piątek posłowie mają zająć się tak zwaną ustawą antylichwiarską. Zmiany są potrzebne, rzecznik finansowy w ciągu ostatnich trzech lat odebrał ponad 4,5 tysiąca skarg w sporze związanym z kredytem konsumenckim - przekonuje wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/bluedog studio

Jak dodaje, dane rzecznika finansowego pokazują liczne przepadki nadużyć przy pożyczkach, gdy koszty pozaodsetkowe przekraczają 200-300 procent.

Zbyt silna ingerencja?

Zdaniem branży obecna ustawa zasadniczo się sprawdza. Wszystkie koszty pozaodsetkowe są już limitowane i to, że incydentalnie zdarzają się przypadki ich przekraczania tylko dowodzi, że cały sektor działa dobrze - twierdzi Jarosław Ryba, prezes Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych. Podkreśla, że obecnie maksymalnie mogą wynieść 10 procent w skali roku, a koszty pozaodsetkowe - 55 procent. Jego zdaniem planowane zmiany są zbyt daleko idące, bo zbyt mocno ingerują w rynek.

Dziurawe przepisy

Jednak, jak argumentuje wiceminister sprawiedliwości, obecną ustawę można na wiele sposobów obejść. Marcin Warchoł wskazuje, że dodatkowe marże czy ubezpieczenia płacą nie 200-300 procent, tak jak to jest zapisane, ale nawet 700 procent.

Pytanie o koszty

Jarosław Ryba zgadza się, że część przepisów jest potrzebna, na przykład sankcje karne dla tych, którzy podszywają się pod profesjonalną działalność pożyczkową i oszukują klientów. Zwraca jednak uwagę, że większość pożyczek pozabankowych to są bardzo małe kwoty, wynoszące około 1000 zł. I tu, jego zdaniem, mogą się pojawić problemy.

- Obecnie 50 procent od tysiąca złotych w skali roku daje te 500 złotych, i to jest ten zarobek firmy pożyczkowej, który pozwala jej funkcjonować. Propozycja ministerstwa to jest 20 procent w skali roku. Udzielenie pożyczki za 200 złotych na rok nie pokryje nawet kosztu ryzyka. Wystarczy, że jedna na dziesięć pożyczek nie zostanie zwrócona, i koszt obsługi itd, już zniwelują ten przychód i firma straci, więc takie pożyczki nie bedą udzielane - przekonuje.

Takie rozwiązania przyjęto w wielu krajach Unii Europejskiej - w Polsce pożyczki są 6 razy droższe niż w Niemczech i 3 razy droższe niż na Słowacji - odpowiada wiceminister Marcin Warchoł.

PolskieRadio24.pl, md

Zobacz więcej na temat: pożyczka finanse osobiste
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pożyczki na cenzurowanym. Czy przepisy antylichwiarskie się sprawdziły?

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2018 08:37
Jest lepiej, ale nadal są firmy, które działają nieetycznie i próbują obciążać klientów nadmiernymi kosztami. Tak Izabela Dąbrowska-Antoniak z biura Rzecznika Finansowego podsumowała ponad dwa lata funkcjonowania nowych przepisów antylichwiarskich i dotyczących kredytów konsumenckich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy coraz bardziej "zapożyczeni". Pieniądze na wyciągnięcie ręki dzięki nowym technologiom

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2019 08:55
Polacy mają 1,49 mld zł niespłaconych pożyczek. To niemal trzykrotnie więcej niż cztery lata temu – wynika z danych Krajowego Rejestru Długów. Statystyczny rodak ma do oddania firmie pożyczkowej średnio ok. 4,5 tys. zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pieniądz nie śpi" Pożyczka od rodziny - co warto wiedzieć?

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2019 08:12
Pożyczka od członka rodziny może być ciekawą i bardziej opłacalną alternatywą dla pożyczki z banku. Trzeba jednak pamiętać, że także ona rządzi się pewnymi prawami i czasami, aby wszystko było zgodne z przepisami, nie wystarczy wykonanie przelewu na konto swojego bliskiego.
rozwiń zwiń