X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Jest recepta na niedobór leków w Polsce: będzie wsparcie producentów leków w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2019 09:45
Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii przygotowało projekt ustawy, która ma zapobiegać niedoborom leków w Polsce.
Audio
  • Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii przygotowało projekt ustawy, która ma zapobiegać niedoborom leków w Polsce, jakie rozwiązania zawiera - o tym w radiowej Jedynce./Tomasz Matusiak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: pixabay

Chodzi o Rozwojowy Tryb Refundacyjny (RTF), który ma wspierać producentów leków inwestujących w Polsce. Ma to pomóc m.in. uniezależnić się od leków produkowanych w Chinach, oraz zwiększyć dostępność medykamentów w kraju.

Projekt ustawy o RTR powstał w resorcie przedsiębiorczości

 − Projekt ustawy ma uzupełniać istniejące przepisy o wspieraniu działań innowacyjnych i inwestycyjnych – wyjaśnia Jan Staniłko, dyrektor Departamentu Innowacji w resorcie przedsiębiorczości.

Firmy produkujące leki w Polsce otrzymają dofinansowanie

Jak wyjaśnia, firmy w zależności od oceny ich aktywności innowacyjnej, mogą otrzymać finansową premię dotyczącej rozwiązań innowacyjnych i inwestycyjnych. Na ten cel jest przeznaczonych 400 mln zł.

Ministerstwo opublikuje jeszcze dziś raport, w którym przedstawione zostanie, jak takie wsparcie funkcjonuje już w krajach zachodnich, np. w Hiszpanii.

−Przedstawimy, jakie benefity mogą otrzymać firmy, które inwestują w produkcję leków w Polsce – mówi w radiowej Jedynce Staniłko.

Branża farmaceutyczna czeka na nowe rozwiązania

− Ustawa jest bardzo oczekiwana przez branżę, mówi Krzysztof Kopeć, Prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego.

− Rozwojowy Tryb Refundacyjny nie tylko zwiększa bezpieczeństwo lekowe, ale będzie także wspierał rozwój gospodarki i dobrze, że po kilku latach prac taki instrument powstał – mówi Krzysztof Kopeć.

Przypominał, że Narodowy Fundusz Zdrowia przeznacza na refundacje leków ok. 13 mld zł, Mateusz Morawiecki jako minister rozwoju proponował, aby wsparcie zapewniało nie tylko ciągłość zaopatrzenia w leki, ale i wspierało rozwój gospodarki.

−I tak zrodziła się idea Refundacyjnego Trybu Rozwojowego, zakładającego preferencje dla producentów wytwarzających leki w Polsce – mówi Kopeć.

Podkreśla, że refundacyjny Tryb Rozwojowy powinien zachęcać producentów farmaceutycznych do uruchamiania produkcji leków w Polsce.

− Potrzebne są zachęty do produkcji tak samych leków, jak i produkcji czynnych, z których leki są wytwarzane. Gwarantujemy dzięki temu ciągłość dostaw, a kupowanie naszych leków – nawet jeśli są one trochę droższe ze względu na wyższe koszty produkcji, opłaca się gospodarce jak i zapewnia bezpieczeństwo pacjentom – mówi prezes Związku.

Projekt ustawy o RTR został już przekazany do resortu zdrowia i ma niebawem trafić do konsultacji społecznych. Nowe prawo ma zostać przyjęte przez Sejm jeszcze w tej kadencji.

Tomasz matusiak, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak