X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Zmiany w prawie. Firmy nie będą mogły kserować dowodów osobistych

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2019 08:16
Dziś w życie wchodzi ustawa o dokumentach publicznych, która ma wzmocnić prawną ochronę szczególnie wrażliwych dokumentów, takich jak dowód osobisty czy paszport. Firmy nie będą mogły już kserować naszych dowodów osobistych, o ile nie wskażą do tego stosownej podstawy prawnej. Nie dotyczy to jednak np. banków. 
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Lukasz Siekierski/shutterstock.com
  • Nowa ustawa zbiera w jeden akt prawny przepisy dot. wrażliwych dokumentów
  • Celem jest przeciwdziałanie fałszerstwom i kradzieży tożsamości
  • Banki nadal będą mogły kserować nasze dokumenty

Celem nowej ustawy jest przede wszystkim przeciwdziałanie fałszowaniu dokumentów czy wytwarzaniu tzw. dokumentów kolekcjonerskich.

- Ustawa ma na celu stworzenie skutecznego systemu bezpieczeństwa dokumentów publicznych. Jak wskazuje projektodawca w uzasadnieniu do projektu ustawy, potrzeba kompleksowego uregulowania kwestii dokumentów publicznych wynika z zagrożeń przestępstwami fałszowania dokumentów wpływających na bezpieczeństwo państwa i poczucie bezpieczeństwa obywateli - czytamy w informacji o ustawie. 

Dotychczas przepisy dotyczące wrażliwych dokumentów były rozrzucone po różnych ustawach, teraz zostały one zebrane w jednym akcie prawnym. Na mocy nowych przepisów w MSWiA powstanie komisja ds. dokumentów publicznych, powstanie też specjalny rejestr takich dokumentów, do którego będzie można uzyskać dostęp przez sieć. 

Ksero już nie takie oczywiste

Media w ostatnim czasie sporo pisały o tym, że przez nowe przepisy firmy nie bedą już mogły kserować naszych dowodów osobistych. Chodzi na przykład o sytuację, gdy wypożyczamy samochód czy sprzęt narciarski. Jak się okazuje, nie jest tak do końca, choć rzeczywiście ustawa ogranicza taką możliwość firmom. 

Jeśli przedsiębiorca będzie chciał skserować np. nasz dowód osobisty, będzie musiał wskazać do tego wyraźną podstawę prawną. Wynika z tego, że banki, instytucje ubezpieczeniowe i operatorzy telekomunikacyjni dalej będą mogli to robić, bo takie prawo dają im odrębne przepisy.

Kserowanie dowodu będzie też dozwolone na użytek własny.

Walka z fałszerzami

Ustawa ma też na celu walkę z fałszerzami dokumentów. Sprzedawanie podróbek czy tzw. dowodów kolekcjonerskich, które mogą potem posłużyć do "wyłudzenia tożsamości" i np. zaciągnięcia chwilówek, będzie teraz karane. Grozić będą za to nawet dwa lata więzienia.

Maciej Kawecki z Ministerstwa Cyfryzacji wskazał, że dotychczas w Polsce bez problemu można było wykonać kopię dowodu osobistego łudząco podobną do oryginału.

- Do dzisiaj było możliwe nabycie repliki dokumentu tożsamości i włożenie do segregatora, czyli potraktowanie jako dokumentu kolekcjonerskiego. W praktyce one bardzo często służyły do wyłudzeń, kradzieży i oszustw” - powiedział dyrektor. 

Banki popierają zmiany

Regulację pozytywnie ocenia sektor bankowy. Według informacji Związku Banków Polskich rocznie udaremnianych jest około 6 tysięcy prób wyłudzeń kredytów na podstawie fałszywych dokumentów. Nowe przepisy nie ograniczają prawa do robienia kopii dowodu osobistego bankom, ponieważ regulują to między innymi prawo bankowe i ustawa o przeciwdziałaniu prania pieniędzy - tłumaczy doktor Przemysław Barbrich ze ZBP.

- Nie z kolekcjonerami był problem tylko z tymi, którzy pod płaszczykiem dokumentu kolekcjonerskiego próbowali na przykład wyłudzić kredyty z sektora bankowego, założyć konta, albo doprowadzić do jakiś działań przestępczych - mówił Przemysław Barbrich.

Będą kolejne regulacje

Tymczasem w resorcie cyfryzacji powstał zespół, który ma opracować nowe propozycje przepisów, mających na celu walkę z kradzieżami tożsamości. Nowe propozycje mają zostać opracowane do końca wakacji.

PolskieRadio24.pl, IAR, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

MC: do końca wakacji propozycje ws. przeciwdziałania wyłudzaniu pożyczek na skan dowodu osobistego

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2019 08:30
Maciej Kawecki z Ministerstwa Cyfryzacji powiedział, że władze chcą rozprawić się ze zjawiskiem wyłudzania pożyczek na skan cudzego dowodu osobistego. Dodał, że w resorcie powstała grupa robocza z udziałem ekspertów z innych instytucji, która do końca wakacji przedstawi swoje propozycje
rozwiń zwiń