Polska w czołówce najszybciej rozwijających się krajów na świecie

2019-07-10, 18:05

Polska w czołówce najszybciej rozwijających się krajów na świecie
KE podniosła w środę prognozy wzrostu gospodarczego dla Polski na 2019 r. - z 4,2 proc. do 4,4 proc. Jeśli najnowsze prognozy się potwierdzą Polska, wraz z Węgrami (również wzrost o 4,4 proc. PKB w tym roku), będzie drugą najszybciej rozwijającą się gospodarką w UE.Foto: pixabay

Wzrost inwestycji prywatnych oraz poprawiające się dochody pracowników, rzutujące na wyższa konsumpcję – to najważniejsze przyczyny podniesienia przez Komisję Europejską prognozy wzrostu gospodarczego Polski na ten rok z 4,2 do 4,4 proc. PKB. To sprawia, że nasz kraj jest na drugim miejscu tempa wzrostu gospodarczego w Unii Europejskiej, oraz na czwartym na świecie.

KE podniosła w środę prognozy wzrostu gospodarczego dla Polski na 2019 r. - z 4,2 proc. do 4,4 proc. Jeśli najnowsze prognozy się potwierdzą Polska, wraz z Węgrami (również wzrost o 4,4 proc. PKB w tym roku), będzie drugą najszybciej rozwijającą się gospodarką w UE.

Komisja Europejska prognozuje wzrost PKB Polski na poziomie 4,4 proc.

Komisja Europejska doceniła rosnącą rolę inwestycji sektora prywatnego we wzroście polskiego PKB - tak minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz skomentowała dla PAP podwyższenie przez KE prognozy wzrostu PKB dla Polski na 2019 rok.

Polska na drugim miejscu wzrostu gospodarczego w Unii Europejskiej

Z opublikowanych w środę letnich prognoz gospodarczych wynika, że na pierwszym miejscu ma być Malta ze wzrostem 5,3 proc. Średnia dla całej UE ma wynieść 1,4 proc. w tym i 1,6 proc. w przyszłym roku. Komisja prognozuje też, że inflacja w Polsce wzrośnie z 1,2 proc. w 2018 r. do 2,1 proc. w 2019 r., a następnie do 2,7 proc. w 2020 r. Szybki wzrost płac będzie miał szczególnie silny wpływ na ceny usług.

"To kolejna porcja dobrych wiadomości. Opublikowane prognozy ekonomiczne Komisji Europejskiej potwierdzają naszą wiarę w polską gospodarkę i wiarygodność naszych działań prorozwojowych" - oceniła szefowa MPiT.

Minister Emilewicz podkreśliła, że Komisja kolejny raz podniosła prognozę wzrostu gospodarczego dla naszego kraju. "Rewizja w górę z 4,2 proc. do 4,4 proc. oczekiwanego tempa wzrostu PKB Polski w 2019 r. stawia nas na 2. pozycji w całej Unii Europejskiej, zaraz za Maltą" - podkreśliła. Dodała, że wcześniej swoje szacunki podniosły OECD oraz MFW, a także agencje ratingowe.

"Konsensus wzrostu gospodarczego w okolicach 4,5 proc. to niezwykle dobry wynik na tle pozostałych krajów Unii Europejskiej" - wskazała.

Wzrost inwestycji sektora prywatnego oraz większe dochody przekładające się na wyższe wydatki konsumpcyjne

Według Emilewicz KE "doceniła rosnącą rolę inwestycji sektora prywatnego we wzroście PKB, a także wyraźny wzrost inwestycji, które dodatkowo wspierane są bardzo dobrą alokacją funduszy unijnych".

Dodała, że bardzo dobra kondycja krajowego rynku pracy wspiera wydatki konsumpcyjne, także pod wpływem wzrostu dochodów dyspozycyjnych gospodarstw domowych.

− W ocenie ekspertów Komisji Europejskiej możliwy jest jeszcze wyższy przyrost naszego PKB, głównie za sprawą eksportu netto oraz dynamiki prywatnych inwestycji" - podkreśliła.

Poprawia się sytuacja materialna Polaków

Minister rozwoju i inwestycji Jerzy Kwieciński dodał, że Komisja Europejska prognozuje dalsze umocnienie konsumpcji prywatnej w drugiej połowie 2019 roku oraz na początku 2020 roku. Według szefa MIiR nowe programy społeczne sprawiają, że rosną dochody rozporządzalne gospodarstw domowych. Jak zaznaczył to, w połączeniu ze wzrostem wynagrodzeń oraz korzystnymi trendami na rynku pracy, będzie zwiększać optymizm konsumentów. Wzrost inwestycji pozostanie silny w 2019 roku, między innymi dzięki inwestycjom współfinansowanym z funduszy unijnych.

− Dla mnie nie jest najważniejszy sam wzrost PKB, ale to, jak przekłada się on na sytuację materialną Polaków. Tutaj mamy się czym pochwalić. Od 2015 roku dochód rozporządzalny na osobę wzrósł o ponad 300 złotych, do prawie 1700 złotych. Od wielu miesięcy w badaniach CBOS około 70 procent Polaków deklaruje zadowolenie z życia - zauważył szef MIiR.

"Z kolei wczoraj HSBC opublikował raport, który pokazuje, że Polska jest trzynastym najlepszym miejscem na świecie do życia i pracy. Prognozy Komisji Europejskiej nie zaskakują, bo sami jesteśmy optymistami” - dodał.

Kwieciński: prognozy KE są bliskie rzeczywistości, ja stawiam na wzrost PKB powyżej 4,5 proc.

Prognozy Komisji Europejskiej są bliskie rzeczywistości, ale ja stawiałbym w tym roku na wzrost powyżej 4,5 proc. - ocenił w komentarzu przekazanym PAP minister rozwoju i inwestycji Jerzy Kwieciński. Jego zdaniem mamy sporą szansę zbliżyć się nawet do 5 proc. wzrostu.

− Gdyby wzrost PKB był dyscypliną sportową w tym roku możemy liczyć na srebro, a w przyszłym na brąz” - komentuje Kwieciński. „Poza Międzynarodowym Funduszem Walutowym wszystkie liczące się instytucje międzynarodowe i banki prognozują wzrost PKB w Polsce w 2019 roku na poziomie co najmniej 4 proc. – dodał Kwieciński.

Polska gospodarka rośnie 9 razy szybciej od niemieckiej

„Uważam, że prognozy Komisji są bliskie rzeczywistości, ale ja stawiałbym w tym roku na wzrost powyżej 4,5 proc. Mamy sporą szansę zbliżyć się nawet do 5 proc.” – ocenił Kwieciński. Minister zwrócił uwagę, że według prognoz KE w 2019 roku Polska będzie rozwijać się prawie 9 razy szybciej niż największa gospodarka UE i nasz największy partner handlowy – Niemcy, ponad 3,5 razu szybciej niż strefa euro oraz ponad 3 razy szybciej niż UE.

Polska w czołówce najszybciej rozwijających się krajów na świecie

W środę podczas konferencji prasowej w Stalowej Woli (Podkarpackie) minister zwrócił natomiast uwagę, że decyzja KE oznacza, iż Polska obok Malty będzie najszybciej rozwijającym się krajem w UE. „Prawdopodobnie Polska będzie też czwartym najszybciej rosnącym krajem w ogóle na świecie po Chinach, Indiach i Indonezji” - uważa minister.

Jego zdaniem takie zestawienie krajów „jeszcze kilka lat temu nam się nawet nie marzyło”. Jak podkreślił, rząd nie chce mówić, że „Polska może być tygrysem Europy”.

Nie skok tygrysa, ale zrównoważony, szybki rozwój

„My raczej chcemy mówić o polskim cudzie gospodarczym, bo uważamy, że nasz model wzrostu to model wzrostu zrównoważonego. Takiego wzrostu, w którym korzyści z tego wzrostu gospodarczego, owoce tego wzrostu, trafiają do mieszkańców naszego kraju” – wyjaśnił.

Z opublikowanych w środę letnich prognoz gospodarczych wynika, że na pierwszym miejscu ma być Malta ze wzrostem 5,3 proc. Średnia dla całej UE ma wynieść 1,4 proc. w tym i 1,6 proc. w przyszłym roku. Komisja prognozuje też, że inflacja w Polsce wzrośnie z 1,2 proc. w 2018 r. do 2,1 proc. w 2019 r., a następnie do 2,7 proc. w 2020 r. Szybki wzrost płac będzie miał szczególnie silny wpływ na ceny usług.



KE utrzymała również prognozę wzrostu gospodarczego dla Polski na 2020 r. Jak przewiduje, w przyszłym roku polska gospodarka wzrośnie o 3,6 proc.

IAR, PAP, jk

Polecane

Wróć do strony głównej