X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

CBOS: rekordowa liczba Polaków zadowolonych z gospodarki rynkowej

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2019 17:40
Rekordowa liczba 56 proc. Polaków jest zadowolona z funkcjonowania gospodarki rynkowej w Polsce. To najlepszy wynik od 2000 r., odkąd CBOS zadaje to pytanie naszym rodakom.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock/im_coco

Co piąty (21 proc.) jest niezadowolony. Nie ma wyrobionego zdania na ten temat 23 proc. - wynika z opublikowanego w czwartek badania CBOS.

W ciągu ostatnich pięciu lat zadowolenie z gospodarki rynkowej wzrosło o 19 punktów procentowych

"W ciągu ostatnich pięciu lat znacząco wzrósł odsetek badanych pozytywnie oceniających funkcjonowanie gospodarki rynkowej w kraju (o 19 pkt proc.), a zmalał – postrzegających ją negatywnie (o 31 pkt.).

Zarejestrowany w tym roku odsetek zadowolonych jest najwyższy spośród dotąd notowanych i po raz pierwszy od 2000 r., od kiedy pytamy o tę kwestię, ponad połowa Polaków formułuje przychylne opinie na ten temat" - napisano w komunikacie.

Czytaj więcej
shutterstock Polacy 1200.jpg
Sondaż: większość Polaków uważa, że w Polsce żyje się bezpiecznie

Częściej zadowolenie z gospodarki rynkowej wyrażają osoby zamożniejsze i z większych miast

Jak informuje CBOS, częściej zadowolenie z funkcjonowania gospodarki rynkowej deklarują badani znajdujący się w lepszym położeniu materialnym – z gospodarstw domowych o wyższych dochodach per capita, zadowoleni ze swoich warunków materialnych oraz mieszkańcy większych miejscowości – w szczególności zaś mieszkańcy największych, ponad półmilionowych miast.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] MRPiPS: bezrobocie w czerwcu nadal rekordowo niskie

Na poziom zadowolenia wpływa kondycja gospodarki – im jest wyższa, tym zadowolenie większe

"Najsilniej jednak na zadowolenie z funkcjonowania gospodarki rynkowej w Polsce wpływa postrzeganie sytuacji gospodarczej w naszym kraju. Im lepsze oceny kondycji gospodarki, tym większe zadowolenie z funkcjonowania gospodarki rynkowej w Polsce" - napisano w komunikacie.

Najbardziej zadowoleni z gospodarki rynkowej wyborcy o prawicowych poglądach

"Istotne znaczenie w tym kontekście mają również poglądy polityczne oraz ocena kierunku zmian dokonujących się w kraju. Relatywnie najbardziej zadowoleni z funkcjonowania gospodarki rynkowej są badani o prawicowych poglądach politycznych, a w potencjalnych elektoratach partyjnych – wyborcy Prawa i Sprawiedliwości" - dodano.

CBOS dodaje, że zdecydowanie lepiej funkcjonowanie gospodarki rynkowej oceniają badani zadowoleni z kierunku zmian dokonujących się w naszym kraju.

Najbardziej doceniana wolność gospodarcza, swoboda zakładania firm oraz rozwój wolnego rynku

Uzasadniając swoją opinię zadowoleni z gospodarki rynkowej respondenci najczęściej doceniają w niej wolność gospodarczą (19 proc. zadowolonych) – swobodę zakładania firm i wymiany handlowej, rozwijania przedsiębiorczości oraz generalnie wolny rynek.

"Część respondentów uzasadniając zadowolenie z gospodarki rynkowej mówiła również o wolności w innych obszarach – wolności słowa, wyznania, swobodach obywatelskich, swobodzie przemieszczania się, podróżowania oraz generalnie o większej swobodzie działania i większym wpływie na sprawy kraju (6 proc.).

>>>[ZOBACZ RÓWNIEŻ] CBOS: Polacy żyją dobrze, ale na większe zakupy muszą oszczędzać

Doceniany duży wybór i konkurencja  towarów na rynku

Znaczna część respondentów uzasadniając swoje zadowolenie z gospodarki rynkowej mówiła o dużym wyborze towarów i usług, o tym, że wszystko jest dostępne w sklepach (14 proc.)" - informuje CBOS.

"Niemała część ankietowanych miała trudności ze sprecyzowaniem, dlaczego jest zadowolona z funkcjonowania gospodarki rynkowej w naszym kraju (14 proc.)" - dodano.

61 proc. respondentów za gospodarką oparta o prywatną przedsiębiorczość

Według badania większość ankietowanych (61 proc.) uważa, że gospodarka oparta na prywatnej przedsiębiorczości jest najlepszym systemem dla naszego kraju, natomiast co piąty (21 proc.) jest przeciwnego zdania.

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face to face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 16–23 maja 2019 roku na liczącej 1079 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

PAP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak