X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

G20 w Osace: apel o wolny handel, ale bez potępienia protekcjonizmu

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2019 14:33
Po dwudniowych dyskusjach w Osace przywódcy G20 przestrzegli przed zagrożeniami dla światowej gospodarki i zaapelowali o wolne i uczciwe środowisko handlowe. We wspólnym komunikacie na zakończenie szczytu nie potępili jednak protekcjonizmu handlowego.
Po dwudniowych dyskusjach w Osace przywódcy G20 przestrzegli przed zagrożeniami dla światowej gospodarki i zaapelowali o wolne i uczciwe środowisko handlowe. We wspólnym komunikacie na zakończenie szczytu nie potępili jednak protekcjonizmu handlowego
Po dwudniowych dyskusjach w Osace przywódcy G20 przestrzegli przed zagrożeniami dla światowej gospodarki i zaapelowali o wolne i uczciwe środowisko handlowe. We wspólnym komunikacie na zakończenie szczytu nie potępili jednak protekcjonizmu handlowegoFoto: PAP/EPA.

Przywódcy 19 spośród najbardziej wpływowych gospodarek świata oraz UE ocenili, że globalny wzrost utrzymuje się na niskim poziomie, a napięcia handlowe i geopolityczne nasiliły się.

Grupa zgadza się co do zasad wolnego systemu handlowego

"Dążymy do osiągnięcia wolnego, uczciwego, niedyskryminującego, przejrzystego i stabilnego środowiska handlowego i inwestycyjnego, oraz do utrzymywania otwartych rynków" - napisali w komunikacie.

Premier Japonii Shinzo Abe podkreślał na konferencji prasowej, że grupa G20 "zgodziła się co do fundamentalnych zasad stojących za wolnym systemem handlowym". Powiedział również, że przekazał przywódcom USA i Chin, że niezwykle ważne jest zaangażowanie się w konstruktywną dyskusję w celu rozwiązania sporów handlowych pomiędzy tymi krajami.

Grupa, ale bez USA, za porozumieniem klimatycznym

Abe, który przewodniczył obradom szczytu, poinformował, że przywódcy znaleźli także wspólną płaszczyznę w sprawie zmian klimatycznych pomimo - jak to ujął - "dużych różnic" w poglądach poszczególnych członków grupy G20.

Z porozumienia w tej sprawie wyłamały się USA, podobnie jak w czasie poprzedniego szczytu G20 w Buenos Aires w 2018 roku. 19 członków grupy potwierdziło swoje zobowiązanie do wprowadzania w życie postanowień paryskiego porozumienia klimatycznego, a USA potwierdziły decyzję o wycofaniu się z niego.

USA przeciwne zapisom ws. protekcjonizmu

Przygotowując projekt wspólnego oświadczenia, Japonia starała się znaleźć wspólny mianownik pomiędzy Stanami Zjednoczonymi, które sprzeciwiały się zapisom na temat protekcjonizmu, a pozostałymi uczestnikami, którzy liczyli na bardziej stanowcze ostrzeżenie przed negatywnym wpływem napięć handlowych.

W kuluarach szczytu w Osace prezydent USA Donald Trump uzgodnił z przywódcą Chin Xi Jinpingiem wznowienie negocjacji w sprawie umowy handlowej. Trump zgodził się również nie wprowadzać na razie nowych ceł na chińskie towary; wcześniej groził taryfami na praktycznie cały nieoclony jak dotąd chiński eksport, czyli produkty o wartości ok. 300 mld dolarów rocznie.

"Choć wznowienie rozmów handlowych pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami jest mile widziane, taryfy, które zostały już wprowadzone, wstrzymują globalną gospodarkę, a nierozwiązane kwestie powodują dużą niepewność co do przyszłości" - oceniła dyrektor zarządzająca Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Christine Lagarde, cytowana przez agencję Reutera.

Zapis o konieczności przeciwstawiania się protekcjonizmowi handlowemu nie wszedł do komunikatu ze szczytu G20 po raz pierwszy po spotkaniu w Buenos Aires. O jego usunięcie wnioskowały władze USA, które są wyczulone na punkcie krytyki ceł, jakie nakładają na niektórych innych członków G20.

PAP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Przełom w wojnie handlowej USA-Chiny. Nie będzie nowych ceł, zdjęty zakaz dotyczący Huawei

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2019 13:32
Wszystko wskazuje na to, że po wielu miesiącach eskalacji konfliktu handlowego między USA a Chinami, mamy przełom – Donald Trump zapowiedział podczas szczytu G20 w Osace, że nie wprowadzi nowych ceł importowych oraz zgadza się na sprzedaż podzespołów dla koncernu Huawei. W zamian Chińczycy kupią amerykańską żywność.
rozwiń zwiń