X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Raport: które miasta w Europie są najbardziej przyjazne start-upom?

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2019 11:49
Najbardziej przyjaznymi miastami pod względem prowadzenia biznesu przez start-upy są Sztokholm i Oslo – wynika z badania „European Start-up Survey”. Dodano, że Warszawa jest europejskim średniakiem.
W badaniu przeprowadzonym przez PwC oraz Science-to-Business Marketing Research Centre na Mnster University of Applied Sciences uczestniczyło 540 start-upów z 18 kluczowych miast w Europie plus Izrael.
W badaniu przeprowadzonym przez PwC oraz Science-to-Business Marketing Research Centre na Münster University of Applied Sciences uczestniczyło 540 start-upów z 18 kluczowych miast w Europie plus Izrael. Foto: shutterstock, Rawpixel.com

Przedstawiciele start-upów, którzy uczestniczyli w badaniu PwC i Münster University of Applied Sciences, oceniali łatwość prowadzenia biznesu w danym mieście.

Najłatwiej prowadzić biznes w Sztokholmie i w Oslo, najgorzej w Rzymie i Wiedniu

W tym aspekcie najlepsze okazały się Sztokholm oraz Oslo, a Rzym i Wiedeń znalazły się na końcu zestawienia. Przy średniej dla wszystkich miast ujętych w badaniu na poziomie 85 proc., Warszawa plasuje się nieznacznie poniżej z wynikiem 83 proc. - podano.

Najmniej problemów z finansowaniem start-upów w Helsinkach

Jeśli chodzi o łatwość dostępu do finansowania dla start-upów, Warszawa również nieznacznie odbiega od europejskiej średniej: 43 proc. wobec 45 proc. dla pozostałych. Najlepsze w tym względzie są Helsinki, Tel Awiw i Oslo. Największe problemy z finansowaniem mają innowacyjne firmy w Rzymie, Dublinie i Zurichu.

W raporcie oceniono, że europejskie start-upy prężnie się rozwijają. "64 proc. badanych zamierza w ciągu najbliższych 12 miesięcy zwiększyć zatrudnienie (45 proc. w Polsce), choć jednocześnie 53 proc. wskazuje na trudności związane z rekrutowaniem wykwalifikowanych pracowników.

Gdzie najłatwiej o talenty?

Największe problemy z dostępem do talentów mają firmy w Berlinie, Sztokholmie i Budapeszcie" - napisano. Dodano, że najłatwiej o nowych pracowników w Oslo i Rzymie. Odsetek respondentów, którzy wskazali na problemy z rekrutacją w Warszawie wyniósł 62 proc. przy średniej dla wszystkich badanych miast na poziomie 53 proc.

Kłopoty z rekrutacja do start-upów

Jak podano, w ok. 28 proc. przypadków problemy z rekrutacją wynikają z braku lub nieodpowiednich kompetencji kandydatów, a jedna czwarta aplikujących – zdaniem respondentów - ma zbyt wysokie oczekiwania finansowe, a co piąty biorący udział w rekrutacji ostatecznie decyduje się podjąć zatrudnienie w większej lub bardziej stabilnej firmie.

Kłopoty z rekrutacja mają nie tylko stat-upy

„Przyciąganie i utrzymanie talentów to nie tylko problem start-upów, ale wszystkich firm, widoczny szczególnie w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Konkurencja wśród pracodawców jest ogromna, a coraz większa mobilność ludzi sprawia, że Warszawa nie konkuruje tylko z innymi ośrodkami w kraju, ale też z Oslo czy Tel Awiwem. Właściwa strategia w obszarze employer brandingu i zarządzania pracownikami jest kluczowa dla rozwoju firmy i zdobycia pozycji rynkowej. Z naszego badania wynika, że najbardziej pożądanymi przez start-upy kompetencjami są: umiejętności interpersonalne i społeczne, nieszablonowe myślenie, kreatywność i kompleksowe podejście do rozwiązywania problemów” – mówił, cytowany w komunikacie, Piotr Wyszogrodzki z PwC.

Źródłem finansowania start-upów w większości środki założycieli i właścicieli

Jak czytamy, głównym źródłem finansowania start-upów są własne środki założycieli firm (66 proc. przypadków), niecałe 9 proc. pozyskało finansowanie od zewnętrznego inwestora, tzw. anioła biznesu, a 7 proc. z venture capital innej firmy, 6 proc. stanowią zaś fundusze private equity.

W badaniu przeprowadzonym przez PwC oraz Science-to-Business Marketing Research Centre na Münster University of Applied Sciences uczestniczyło 540 start-upów z 18 kluczowych miast w Europie plus Izrael.

PAP, jk

Zobacz więcej na temat: start-up firmy finanse

Czytaj także

Polska na czele inwestycyjnej mapy start-upów w Europie

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2019 13:30
- System start-upowy w Polsce jest wyróżniającym w Europie – oceniła w środę minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Szef MIiR Jerzy Kwieciński zaznaczył, że w tej perspektywie UE na wsparcie startupów w Polsce przeznaczono ok. 4,5 mld zł, z czego 2,7 mld zł to środki publiczne.
rozwiń zwiń