X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Od lipca 500+ także na pierwsze dziecko. Sprawdź, co się zmieni

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2019 14:44
- To będzie ważny impuls do poprawy edukacji i życia dzieci - tak o wsparciu z programu Rodzina 500+ mówił premier Mateusz Morawiecki. Od 1 lipca w programie nie będzie już progu dochodowego, a świadczenie będzie wypłacane na każde dziecko, do czasu osiągnięcia przez nie 18. roku życia.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Polskie Radio

W poniedziałek premier zainaugurował kampanię informacyjną na temat zmian w programie. Mateusz Morawiecki powiedział na konferencji prasowej, że dzięki wsparciu państwa życie wielu dzieci stanie się lepsze.

- Mówiło się kiedyś: w czepku urodzony. Można powiedzieć, że tę polisę wkładamy do czepka każdego dziecka. Jest to 108 tys. zł do 18. roku życia. Jesteśmy przekonani, że będzie to bardzo ważny impuls do poprawy edukacji, lepszego życia - podkreślił szef rządu. Premier dodał, że głównym celem startującej dziś kampanii informacyjnej jest to, by od samego początku z rozszerzonego programu mogły skorzystać wszystkie rodziny.

Co dokładnie się zmieni?

 • Dotychczas wypłata świadczenia z programu Rodzina 500+ była uzależniona od nieprzekroczenia progu przeciętnego miesięcznego dochodu - 800 zł netto lub 1200 zł w przypadku wychowywania w rodzinie dziecka niepełnosprawnego. Lepiej sytuowane rodziny mogły więc uzyskać świadczenie dopiero na drugie i kolejne dzieci. Teraz to się zmieni - próg dochodowy zostanie zlikwidowany, a świadczenie będzie wypłacane na każde dziecko. Świadczenie, według szacunków resortu, ma objąć 6,8 mln polskich dzieci.
 • Zniesienie wymogu ustalania alimentów od drugiego rodzica w przypadku rodziców samotnie wychowujących dziecko, którzy chcą uzyskać świadczenie z programu.
 • Wprowadzenie mechanizmu umożliwiającego przekazanie świadczenia drugiemu rodzicowi (z zachowaniem ciągłości), jeśli rodzic, który składał wniosek, zmarł.
 • Uproszczenie procedur. Dzięki zniesieniu kryterium dochodowego pracownicy gminni nie bedą już musieli zajmować się wyliczaniem dochodów rodziny, ubiegającej się o wsparcie. To oznacza mniej pracy dla samorządów, które dotychczas musiały składać szczegółowe raporty w tej kwestii. Dodatkowo proces przyznawania uprawnień do otrzymania świadczenia ma być w pełni zautomatyzowany - nie będzie trzeba czekać na tzw. decyzję administracyjną. Decyzję o przyznaniu prawa do wsparcia z Rodziny 500+ będziemy otrzymywali na pocztę elektroniczną. Dzięki temu wypłaty pieniędzy mają odbywać się szybciej.
 • Inne terminy składania wniosków. "Dotychczasowe przepisy przewidywały, że rodziny składały wnioski o wszystkie świadczenia (świadczenie wychowawcze, świadczenie »Dobry start«, świadczenia rodzinne i świadczenia z funduszu alimentacyjnego) w tym samym momencie, co powodowało spiętrzenie pracy realizatorów świadczeń przede wszystkim w drugiej połowie roku. Przedkładany projekt przewiduje od 2021 roku znaczące przesunięcie momentu składania wniosków o świadczenia wychowawcze na nowy okres świadczeniowy (z lipca na luty), jak i samego okresu świadczeniowego (dotychczasowy październik-wrzesień na proponowany czerwiec-maj). Pozwoli to na bardziej racjonalne rozłożenie pracy w gminach realizujących świadczenia dla rodzin" - wyjaśnia Ministerstwo Rodziny.

Jak i kiedy złożyć wniosek?

Aby uzyskać prawo do świadczenia 500+ na nowych zasadach, z wyrównaniem do lipcatrzeba złożyć wniosek w okresie 1 lipca-30 września.

 • Jeśli złożymy wniosek w lipcu lub sierpniu, to świadczenie z wyrównaniem do lipca zostanie nam wypłacone najpóźniej do końca października
 • Jeśli złożymy wniosek we wrześniu, to świadczenie z wyrównaniem od lipca otrzymamy najpóźniej z końcem listopada
 • Złożenie wniosku w październiku będzie skutkować tym, że świadczenie z wyrównaniem do października zostanie wypłacone najpóźniej do końca grudnia
 • Złożenie wniosku w późniejszym terminie skutkować będzie wyrównaniem tylko do miesiąca złożenia wniosku

Tak jak dotychczas, jest kilka dróg złożenia wniosku o świadczenie z programu Rodzina 500+. Możemy zrobić to:

 • W formie papierowej: w gminie lub listownie przez Pocztę Polską (od 1 sierpnia)
 • Elektronicznie: przez portal empatia.mpips.gov.pl, PUE ZUS lub panel bankowości elektronicznej (od 1 lipca)

Nowy wzór wniosku o świadczenie - sprawdź

Przed przystąpieniem do wypełniania wniosku trzeba będzie zgromadzić kilka podstawowych informacji:

 • Dane osobowe swoje i członków rodziny, w tym numery PESEL i adresy zamieszkania
 • Numer konta bankowego, na który wypłacane będzie świadczenie

Tymczasem w całej Polsce trwa kampania informacyjna dotycząca zmian w programie. Do wielu miast i miejscowości mają dotrzeć specjalnie oznakowane, niebieskie busy. W akcję angażują się nie tylko ministrowie, ale też na przykład urzędy wojewódzkie.

Więcej informacji o zmianach w programie Rodzina 500+ można znaleźć pod tym adresem.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, MRPiPS, Michał Dydliński

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Elżbieta Rafalska: program 500+ bez kryterium dochodowego

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2019 17:46
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska powiedziała, że dzięki przyjętemu przez rząd projektowi rozszerzającemu program "Rodzina 500+" ze świadczenia będą mogły skorzystać wszystkie dzieci do 18 roku życia bez względu na dochody rodziny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Elżbieta Rafalska: program 500+ był rewolucją, która przywróciła godność rodzinie

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2019 20:55
- Nie boję się powiedzieć, że Rodzina 500+ była rewolucją, która przywróciła godność rodzinie. Program nie stygmatyzował, nie wytykał palcem uboższych rodzin, bo na drugie i kolejne dziecko świadczenie przysługiwało wszystkim dzieciom, bez względu na zamożność rodzin - powiedziała szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

500+ na pierwsze dziecko. Sprawdź, kiedy rusza składanie wniosków

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2019 15:52
- Od 1 lipca będzie można składać online wnioski o świadczenie 500+ także na pierwsze dziecko. Liczymy, że samorządy, tak jak dotychczas, będą sprawnie realizować program i pierwsze pieniądze trafią do rodziców jeszcze w lipcu - powiedziała szefowa MRPiPS Bożena Borys-Szopa.
rozwiń zwiń