X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Autostrada A1: w wakacje nad morze bez korków na bramkach. Dzięki systemowi wideotollingu, za płatny odcinek zapłacisz telefonem

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2019 11:44
Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zapowiada sprawniejszy przejazd płatnymi odcinkami autostrady A1 już w te wakacje. Płynną jazdę ma zapewnić system wideotollingu, pozwalający na regulowanie opłat aplikacją w smartfonie, bez zatrzymywania się przy kasach na bramkach.
Audio
  • Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zapowiada sprawniejszy przejazd płatnymi odcinkami autostrady A1 już w te wakacje. 1 lipca na odcinku od Torunia do Gdańska ma zostać uruchomiony system wideotollingu - kierowcy mający stosowną aplikację zamiast płacić przy bramkach będą mogli uiścić opłatę elektroniczną i sprawnie przejechać dalej./IAR/.
Video tolling to system poboru opłat, do którego nie potrzeba ani gotówki, ani zatrzymywania się na bramkach, ani urządzenia pokładowego A4Go. Wystarczy aplikacja w smartfonie.
Video tolling to system poboru opłat, do którego nie potrzeba ani gotówki, ani zatrzymywania się na bramkach, ani urządzenia pokładowego A4Go. Wystarczy aplikacja w smartfonie. Foto: shutterstock, Oleksii Bilyk

Video tolling to system poboru opłat, do którego nie potrzeba ani gotówki, ani zatrzymywania się na bramkach, ani urządzenia pokładowego A4Go. Wystarczy aplikacja w smartfonie.

Jak informuje Dziennik zachodni, taki system działa już na odcinku autostrady A1 w Gdańsku. Nazywa się AmberGo. Na razie tu też jest pilotaż, a system działa na jednym, najdłuższym odcinku - Rusocin - Nowa Wieś, i dotyczy tylko aut osobowych.

System wideotollingu umożliwia dokonanie opłaty za przejazd przy pomocy aplikacji w smartfonie

1 lipca na odcinku od Torunia do Gdańska ma zostać uruchomiony system wideotollingu - kierowcy mający stosowną aplikację zamiast płacić przy bramkach będą mogli uiścić opłatę elektroniczną i sprawnie przejechać dalej.

− Wszystkie bramki na tej autostradzie będą wyposażone w kamery video tollingu rozpoznające numer rejestracyjny samochodu, pozwalające trzykrotnie zwiększyć przepustowość tych bramek - z 200 do 600 pojazdów (na godzinę - PAP) - poinformował minister.

Jak podkreślił, będzie to "jeden system, wiele aplikacji, z których korzystają Polacy - aplikacji, które pozwalają płacić w formie elektronicznej za usługę - tym razem za przejazd autostradą".

Od nowego roku system wideotollingu na wszystkich polskich autostradach

Minister zadeklarował, że będzie chciał, aby system wideotollingu od nowego roku obejmował już wszystkich koncesjonariuszy na polskich autostradach. Dotychczas na płatnych odcinkach A1 - zwłaszcza w wakacje - często tworzyły się długi korki do bramek, co spowalniało przejazd.

Nowy odcinek trasy S17

Andrzej Adamczyk złożył te deklaracje na Lubelszczyźnie, gdzie otwierał odcinek trasy S17 ze Skrudek do Kurowa.

13-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej między węzłami Skrudki i Kurów Zachód otwarto w środę dla kierowców; pozwala to na wygodny wyjazd z Lublina w stronę Warszawy - poinformował minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Jak podkreślił, droga ekspresowa, która powstała przy wsparciu funduszy europejskich, pozwoli ominąć leżący między Skrudkami a Kurowem Żyrzyn - miasto znane kierowcom z zakorkowanego ronda.

Nowa trasa ma w większości betonową powierzchnię. Wyjątkiem są mosty, wiadukty, najazdy i drogi obsługujące ruch lokalny, gdzie położono mieszankę bitumiczną. Łącznie na drodze powstało 21 obiektów inżynierskich, w tym górne przejścia dla zwierząt.

Droga jest częścią projektu „Budowa drogi ekspresowej S17, odc. Garwolin – Kurów”, na który z Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 przeznaczono 1,18 mld zł (całkowita wartość inwestycji to 2,28 mld zł). Nowy, 13-kilometrowy fragment drogi S17 kierowcy samochodów osobowych pokonają w ok. 7 minut. Od węzła Kurów Zachód trasa płynnie łączy się z istniejącą drogą, którą można pojechać w stronę Lublina czy Puław.

Jak zapowiada resort infrastruktury jeszcze w tym roku drogowcy planują udostępnić kolejne kilometry – do Garwolina. Oznacza to, że powstanie 140-kilometrowa trasa, łącząca Garwolin i docierająca za Lublin, do końca obwodnicy Piask.

"Polska Wschodnia jest coraz lepiej skomunikowana z resztą kraju. Nowe drogi na wschodzie kraju to także szansa na lepszą wymianę handlową z naszymi wschodnimi sąsiadami" – ocenił wiceminister Artur Soboń.

IAR, PAP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak