X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Dobre informacje z rynku pracy. GUS podał dane o płacach i zatrudnieniu

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2019 10:44
Koniunktura na rynku pracy nie zwalnia. Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w maju średnia płaca w sektorze przedsiebiorstw wyniosła 5057 złote i 82 grosze. To wzrost o 7,7 procent rok do roku. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Lisavetta/shutterstock.com

Z kolei przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było wyższe o 2,7 procent rok do roku i wyniosło 6 milionów 380 tysięcy.

Dane GUS dotyczą sektora przedsiębiorstw, czyli firm, które zatrudniają 9 lub więcej osób.

Stanowisk mniej, ale dynamika płac utrzymana

Majowe dane z rynku pracy wskazują na mocny spadek liczby etatów przy wciąż wysokiej dynamice płac - uważa ekonomista z banku Pekao Piotr Piękoś. Zdaniem ekonomisty przy cały czas wysokim odsetku firm notujących nieobsadzone miejsca pracy, utrzymuje się presja na wzrost wynagrodzeń. "Natomiast jasno widać, że w średnim terminie dynamika płac wyraźnie się ustabilizowała i dzisiejszy odczyt zasadniczo wpisuje się w tą tendencję - poziomy dynamiki płac zbliżone do majowego były już niejednokrotnie notowane w ostatnim czasie" - wskazał.

Ekspert zwrócił teżuwagę, że maj to drugi z kolei miesiąc przynoszący redukcję liczby zatrudnionych.

- Odczyty te wpisują się w oczekiwane przez nas w średnim terminie wyhamowanie tendencji wzrostowej liczby etatów w warunkach coraz bardziej ograniczonych zasobów wolnej siły roboczej i przy jednoczesnym osłabieniu popytu na pracę w konsekwencji spowalniającej gospodarki - zaznaczył.

Pozytywne dane o pensjach

Zdaniem Andrzeja Kubisiaka z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, są to bardzo dobre dane zwłaszcza, jeśli chodzi o dynamikę wzrostu wynagrodzeń. Ekspert zwrócił uwagę, że możemy już przyzwyczajać się do tego, iż wskazania dotyczące średnich wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw przekraczają kwoty 5 tysięcy złotych brutto. Oczywiście dotyczy to przedsiębiorstw dużych i średnich zatrudniających powyżej 9 osób.

Firmy zatrudniające poniżej 10 osób relatywnie słabiej płacą, co pokazują dane z gospodarki narodowej. Nie zmienia to jednak faktu, że mówimy o przeszło 6 milionach osób zatrudnionych w Polsce - zaznaczył ekspert. Dodał, że ta dynamika wynagrodzeń z pewnością jest dobrym objawem, gdyż mamy do czynienia z okresem, w którym nie są wypłacane nagrody i dodatkowe świadczenia. Ten dobry wynik należy wiązać z poprawiającą się sytuacją na rynku pracy, dobrą koniunkturą w przedsiębiorstwach i nasilającą się presją płacową - podkreślił Andrzej Kubisiak.

Zwrócił uwagę, że w dużych i średnich przedsiębiorstwach zatrudnienie wciąż rośniem, ale ta dynamika 2,7 procent jest najniższym wskazaniem w ostatnich odczytach, co jest związane z rosnącymi trudnościami rekrutacyjnymi na rynku. Według eksperta, należy to wiązać z niedawnymi danymi dotyczącymi aktywności zawodowej, która po raz pierwszy od wielu lat spadła, pomimo dobrej koniunktury na rynku pracy.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, IAR/ PAP, md

Zobacz więcej na temat: gus płace
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

GUS: miesięcznie rozporządzamy średnio dochodem 1693 zł

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2019 11:20
Przeciętny miesięczny dochód rozporządzalny na 1 osobę ogółem w 2018 r. wyniósł 1693 złotych - poinformował GUS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

GUS: wynagrodzenia nadal rosną, ale już nie tak szybko. Zatrudnienie również w górę

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2019 10:44
Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w marcu 2019 roku wyniosło 5.164,53 zł, co oznacza wzrost rdr o 5,7 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Zatrudnienie w tym sektorze rdr wzrosło o 3,0 proc.
rozwiń zwiń