X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Gospodarka ważnym tematem wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w USA

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2019 18:30
Nie tylko aspekty polityczne związane z obecnością amerykańskich wojsk w USA to temat spotkań i rozmów prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych. Po spotkaniu z prezydentem Donaldem Trumpem dojdzie do gospodarczej części wizyty prezydenta Polski w Stanach Zjednoczonych. 
Audio
  • O gospodarczych aspektach i celach wizyty prezydenta Dudy w USA w radiowej Jedynce./Tomasz Matusiak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Wizyta będzie miała trzy etapy: obejmie rozmowy polityczne, energetyczne, a także tematykę nowych technologii i współpracy gospodarczej.
Wizyta będzie miała trzy etapy: obejmie rozmowy polityczne, energetyczne, a także tematykę nowych technologii i współpracy gospodarczej. Foto: shutterstock, Vincent Grebenicek

Wizyta ma trzy etapy: obejmuje rozmowy polityczne, energetyczne, a także tematy związane z nowymi technologiami i współpracą gospodarczą.

Jak zapowiadał szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, podczas wizyty planowane jest podpisanie szeregu umów dwustronnych.

Rozmowy na tematy energetyczne, rozwoju technik medycznych i nowoczesnej gospodarki

Te o charakterze gospodarczym będą dotyczyć sektora energetycznego, nowych technik medycznych obejmujących onkologię a także dotyczących współpracy komercyjnej w tzw. sektorach wzrastających – tak na poziomie start-upów jak i dużych firm.

Zapowiedź podpisania umów o charakterze biznesowym i międzypaństwowym

Jak poinformował, zawarte w tym obszarze umowy będą miały charakter biznesowy jak i międzypaństwowy.

Rośnie wymiana między USA a Polską

Arkadiusz Pączka z Pracodawców RP podkreśla, że od dłuższego czasu wartość wymiany handlowej między Polską a Stanami Zjednoczonymi rośnie i zyskuje na jakości.

Wartość tej wymiany przekroczyła w 2018 r. 10 mld zł i wciąż rośnie.

− Tu trzeba docenić działanie rządu polskiego namawiającego amerykański biznes do inwestycji w Polsce a z drugiej strony otwartość amerykańskiej administracji co do poparcia współpracy handlowej między naszymi krajami – mówi Arkadiusz Pączka.

Kluczowe obszary współpracy polsko-amerykańskiej - energetyka, zbrojeniówka

Opisuje też kluczowe obszary, które kształtują te relacje.

− To na pewno energetyka, w tym nasza inwestycja w terminal gazu skroplonego w Świnoujściu, która pozwala na rozwój importu gazu LNG.

Ekspert dodaje, że nie należy zapominać o inwestycjach firm amerykańskich z obszaru zbrojeniowego, które są negocjowane obecnie między administracja polską i amerykańską.

Te kontrakty także sprzyjają i budują wartość relacji gospodarczych między naszymi krajami – podkreśla ekspert.

Prezydent spotka się z szefami Googla i YouTube

−Wizyta prezydenta Dudy w USA może  przyczynić się do wzmocnienia relacji Polsko Amerykańskich, szczególnie w obszarach nowych technologii zauważa Arkadiusz Pączka.

− Z tego co wiemy polski prezydent ma odwiedzić Dolinę Krzemową oraz odwiedzi fundusze inwestycyjne, które deklarują inwestycje kapitałowe, zwłaszcza w obszarze nowych technologii - wymienia Pączka.

Podczas części gospodarczej prezydent ma się spotkać z szefami takich firm jak Google, czy YouTube.

Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w USA potrwa do 17 czerwca. 

Tomasz Matusiak, jk, NRG

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy za amerykańskim wojskiem przyjdą do Polski jeszcze większe inwestycje z USA?

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2019 19:20
12 czerwca prezydent Andrzej Duda złoży oficjalną wizytę w Waszyngtonie, gdzie w Białym Domu spotka się z prezydentem Donaldem Trumpem. Głównym tematem będzie obecność wojsk amerykańskich w Polsce. Eksperci mówią, że zawsze za wojskami amerykańskimi idą też mocniejsze relacje gospodarcze i inwestycje. Czy tak będzie i tym razem?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rośnie współpraca energetyczna z USA: w tym import gazu i ropy

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2019 12:41
Rozszerzenie polsko-amerykańskiej współpracy energetycznej ma być jednym z tematów rozmów prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych. Chodzi o dalszy wzrost dostaw gazu ziemnego oraz ropy, które odgrywają coraz wiekszą rolę w dywersyfikacji dostaw tego surowca, gwarantując nam zwi ekszenie bezpieczeństwa energetycznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Współpraca gospodarcza Polska-USA szansą dla polskich firm

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2019 13:55
O gospodarczych aspektach wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w USA i o doświadczeniach amerykańskiego biznesu, które można adoptować w Polsce rozmawiali m.in. goście audycji Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24.
rozwiń zwiń