X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Współpraca gospodarcza Polska-USA szansą dla polskich firm

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2019 13:55
O gospodarczych aspektach wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w USA i o doświadczeniach amerykańskiego biznesu, które można adoptować w Polsce rozmawiali m.in. goście audycji Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24.
Audio
  • O gospodarczych aspektach wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w USA i o doświadczeniach amerykańskiego biznesu, które można adoptować w Polsce rozmawiali m.in. goście audycji Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24./Anna Grabowska, Polskie Radio 24/.
Współpraca gospodarcza Polska-USA to szansa dla polskich firm
Współpraca gospodarcza Polska-USA to szansa dla polskich firmFoto: shutterstock, Autorstwa motioncenter

Gośćmi Anna Grabowskiej byli: prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i Szkoła Główna Handlowa oraz Andrzej Sadowski, Prezydent Centrum im. Adama Smitha.

Obecność wojsk amerykańskich w Polsce ma swój aspekt gospodarczy

Jak podkreśla prowadząca audycję Anna Grabowska, agenda wizyty przewidująca rozmowy gospodarcze dotyczące m.in. sprzedaży gazu, czy współpracy w dziedzinie nowych technologii, obejmie też aspekty gospodarcze związane z głównym celem spotkania obu przywódców, jakim jest obecność wojsk amerykańskich w Polsce.

− Ich obecność wiąże się na pewno z kosztami, i na pewno z korzyściami ekonomicznymi, związanymi z zatrudnieniem i otoczeniem baz, mówi Anna Grabowska.

Ważna wymiana naukowa

Prof. Mączyńska zwraca uwagę, że oprócz nasilających się relacji ekonomicznych między naszymi państwami, coraz bardziej widoczny jest aspekt wymiany naukowej.

− Mamy coraz więcej przypadków pozostawania w USA naszych naukowców, których przyciągają na pewno nie tylko warunki płacowe ale i dostęp do najnowocześniejszych technologii – mówi gość Polskiego Radia 24.

− A wracając do skutków gospodarczych obecności żołnierzy amerykańskich jest oczywiste, że muszą się oni utrzymać, wydają tu pieniądze, nawiązują relacje, a to przekład się na pewno na turystykę - mówi prof. Mączyńska.

Polska branża energetyczna może korzystać z amerykańskich doświadczeń

Andrzej Sadowski podkreśla, że w USA przyjęto właśnie narodowe standardy jeśli chodzi o energetykę, adoptujące rozwiązania cyfrowe do zarządzania energetyką.

− A Polska, dzięki takiej adopcji cyfrowych rozwiązań w energetyce, może być liderem zmian i uzyskać przewagę konkurencyjną w ramach gospodarek Unii Europejskiej – mówi gość Polskiego Radia 24.

− To dobry przykład, jak wykorzystać doświadczenia innych krajów dla własnego rozwoju – dodaje prof. Mączyńska.

Polskie firmy mają szanse na "żabi skok"

− W ekonomii nazywa się to żabim skokiem, gdy przeskakujemy do zaawansowanych rozwiązań wypracowanych przez inne kraje i w energetyce jest też taka możliwość do skoku do rozwiązań związanych z 4. rewolucją przemysłową, czyli sztuczną inteligencją – mówi prof. Mączyńska.

A z drugiej strony może warto brać przykład ze Stanów Zjednoczonych, jeśli chodzi o zakładanie biznesu.

− Polscy przedsiębiorcy, którzy tam wyjechali, są zszokowani, że w ciągu kilku miesięcy można tam wybudować fabrykę, gdy w Polsce uzyskanie wszystkich pozwoleń zajmuje 5 lat – podkreśla Sadowski.

Anna Grabowska, jk

Zobacz więcej na temat: USA energetyka Anna Grabowska
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak