X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Czy za amerykańskim wojskiem przyjdą do Polski jeszcze większe inwestycje z USA?

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2019 19:20
12 czerwca prezydent Andrzej Duda złoży oficjalną wizytę w Waszyngtonie, gdzie w Białym Domu spotka się z prezydentem Donaldem Trumpem. Głównym tematem będzie obecność wojsk amerykańskich w Polsce. Eksperci mówią, że zawsze za wojskami amerykańskimi idą też mocniejsze relacje gospodarcze i inwestycje. Czy tak będzie i tym razem?
Audio
  • Jak obecnie rozwija się współpraca gospodarcza polsko-amerykańska? W jakich dziedzinach tkwi jeszcze potencjał do wykorzystania, mówi w radiowej Jedynce Andrzej Halesiak z Towarzystwa Ekonomistów Polskich. /Sylwia Zadrożna, Naczela Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
  • Jaski jest stan relacji handlowych i inwestycyjnych Polski z USA, wyjaśnia w Polskim Radiu 24 Marek Kłoczko z Krajowej Izby Gospodarczej./Elżbieta Szczerbak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia./.
  • Od dłuższego czasu wartość wymiany handlowej pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi rośnie, zauważa Arkadiusz Pączka, ekspert do spraw międzynarodowych - Pracodawcy RP./Tomasz Matusiak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
  • Arkadiusz Pączka podkreśla, że wymiana handlowa między Polską a USA w ostatnim czasie nabiera na jakości. /Tomasz Matusiak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
  • Usługi związane z teleinformatyką i telekomunikacją, to między innymi dziedziny, w jakich tkwi potencjał gospodarczej współpracy pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi, uważa Arkadiusz Pączka. /Tomasz Matusiak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
  • Zdaniem Arkadiusza Pączki, duży wkład w budowanie Polskiej Marki za oceanem ma mieszkająca w USA Polonia Amerykańska. /Tomasz Matusiak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
  • Zdaniem Macieja Drozda, eksperta do spraw międzynarodowych Konfederacji Lewiatan, współpraca gospodarcza i wymiana handlowa między Polską a USA układa się dobrze i jest stabilna./Tomasz Matusiak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
  • Ze Stanów Zjednoczonych Polska importuje m.in środki transportu, podkreśla Maciej Drozd. /Tomasz Matusiak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Sprzęt wojskowy armii amerykańskiej
Sprzęt wojskowy armii amerykańskiejFoto: shutterstock, Piotrwoz

Są na to bardzo duże szanse, gdyż program wizyty polskiego prezydenta w USA, która potrwa do 17 czerwca, przewiduje część gospodarczą – wizytę w Houston, a następnie w Reno, Carson City i San Francisco.

Podczas wizyty, prezydent Andrzej Duda weźmie udział w Polsko-Amerykańskim Forum Nowych Technologii w San Francisco. Będzie to na pewno okazja do zaprezentowania potencjału współpracy obu krajów.

Tyle, że jak zauważa Andrzej Halesiak z Towarzystwa Ekonomistów Polskich, trzeba pamiętać, że to takie branże jak telekomunikacja, są branżami strategicznymi.

− Jeśli więc Stany Zjednoczone wchodzą w relacje z innymi krajami w tej branży, to świadczy o dużym poziomie ich zaufania. I gdyby nasza współpraca poszła w tym kierunku, to dla mniej miałoby to z punktu widzenia gospodarki większe znaczenie niż Fort Trump – mówi Halesiak.

Świadczyłoby to, że jesteśmy zaufanym partnerem Stanów Zjednoczonych – podkreśla Halesiak.

Najszybszy efekt gospodarczy wizyty – podpisane kontrakty zbrojeniowe

Stąd, jak mówi Andrzej Halesiak, trzeba mieć nadzieję, że wizyta będzie miała wpływ na dalszy wzrost stosunków gospodarczych między naszymi krajami, chociaż najszybciej będziemy mieli do czynienia ze zwiększonymi zakupami amerykańskiego uzbrojenia.

− I kluczowe w tych zakupach będzie zapewnienie sobie odpowiednich offsetów, które umożliwią transfer technologii czy produkcję na terenie Polski, co będzie bardzo dobrym źródłem zwiększenia innowacyjności gospodarki Polski – mówi Andrzej Halesiak.

Stany Zjednoczone importują towary za 2,5 bln dolarów rocznie

Przypomina jednocześnie, że Stany Zjednoczone nadal są najbardziej innowacyjnym krajem na świecie, dysponuje olbrzymim rynkiem wewnętrznym na który trafiają towary ze świata warte 2,5 bln dolarów.

− Dlatego warto by było być na tym rynku szerzej niż teraz jesteśmy – mówi gość radiowej jedynki.

Polskie firmy na nowo odkryły amerykański rynek

Na szczęście, jak mówi Halesiak, po kryzysie w 2008 r. rynek amerykański został jakby na nowo odkryty przez polskie firmy.

−W tym czasie był to dla nas 19 albo dwudziesty rynek eksportowy, dzisiaj zajmuje ósme miejsce, wg GUS sięga 7 mld dolarów i stanowi blisko trzy procent naszego eksportu – wylicza gość radiowej Jedynki.

Rośnie dynamika polskiego eksportu do USA

− Oczywiście zawsze warto liczyć na więcej, ale trzeba wiedzieć, że w ostatnich latach dynamika naszego eksportu do USA sięgała rocznie blisko 20 procent, więc zdecydowanie wyżej niż dynamika eksportu z Polski ogółem – mówi Halesiak.

Ekspert pytany, gdzie istnieje potencjał dalszego wzrostu mówi o kilku branżach – np. w obszarze przemysłu lotniczego, produktów chemicznych, mebli.

Arkadiusz Pączka, ekspert do spraw międzynarodowych z Pracodawców RP również podkreśla, że wymiana handlowa między Polską a USA w ostatnim czasie nabiera na jakości.

− Dzisiejsze inwestycje opierają się o Know-How, problematykę badań i rozwoju i mam nadzieję, że kapitał amerykański będzie jeszcze bardziej inwestował na rynku polskim w obszarze nowych technologii, mówi Pączka.

Stąd dodaje, usługi związane z teleinformatyką i telekomunikacją, to między innymi dziedziny, w jakich tkwi potencjał gospodarczej współpracy pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi, uważa Arkadiusz Pączka.

− Właśnie w kierunku robotyzacji, automatyzacji, digitalizacji, BIG Daty, zmienia się cały przemysł i w tym kierunku będzie postępować nasza współpraca – mówi Arkadiusz Pączka.

Przypomina też rynek gier komputerowych, gdzie polskie firma mają ambicje globalne.

Dodaje, że polski rząd wspiera te działania, otwierając m.in. nowe przedstawicielstwa handlowe w Stanach Zjednoczonych.

Warto się uczyć od firm amerykańskich

Andrzej Halesiak podkreśla, że warto aby polskie firmy działające na rynku amerykańskim jak najwięcej się tam uczyły, alby nie przenosiły tylko w prosty sposób ich rozwiązań, gdyż uwarunkowania każdego rynku są inne.

Ważna rola Polonii Amerykańskiej

Ważną rolę w kontaktach gospodarczych między USA a Polską odgrywa Polania Amerykańska.

− Mam wrażenie, że jeszcze nie do końca potrafimy dyskontować obecność i rolę Polonii w USA, stąd powinniśmy w to zdecydowanie bardziej inwestować – mówi Halesiak.

I dodaje, że o ile pierwsza fala amerykańskich inwestycji w Polsce oparta była o tanią siłę roboczą, to teraz Amerykanie sami już widzą, że profil inwestycyjny Polski bardzo się zmienia, dysponuje coraz bardziej wykształconą kadrą.

Tymczasem współpraca między USA a Polską wyższa, niż oficjalne szacunki

Marek Kłoczko, Wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej, zaznacza, że Stany Zjednoczone są najważniejszym dla Polski partnerem politycznym, gwarantującym nasze bezpieczeństwo.

− Cieszy również i to, że bardzo dynamicznie rozwija się współpraca gospodarcza między naszymi krajami, charakteryzująca się handlem sięgającym 20 miliardów dolarów rocznie – mówi gość Polskiego Radia 24.

Jak dodaje, te wartości mogą być jeszcze wyższe, gdyż analitycy uważają, że część eksportu z Polski realizowana jest przez międzynarodowych brokerów, i te umykają oficjalnym statystykom.

Inwestycje USA w Polsce oficjalnie warte 6 mld dolarów, w praktyce – ponad 30 mld dolarów

− Równie trudno jest oszacować inwestycje amerykańskie w Polsce, które formalnie sięgają 6 mld dolarów, ale przecież wiadomo, że bardzo wiele koncernów amerykańskich inwestuje przez swoje europejskie filie, a te oficjalnie zaliczane są do inwestycji holenderskich czy luksemburskich, a w praktyce są to inwestycje amerykańskie – mówi Marek Kłoczko.

− Dlatego bliższe prawdzie są oceny ekspertów, mówiące, że amerykańskie inwestycje sięgają w Polsce 30 mld dolarów, plasujące USA jako ważnego inwestora w naszym kraju.

Stosunkom gospodarczym USA-Polska sprzyja zainteresowanie gospodarką Donalda Trumpa

Gość Polskiego Radia 24 podkreśla ponadto, że nie przypadkiem tematy gospodarcze są równie ważne podczas tej wizyty.

− Nie od dziś wiadomo, że „konikiem” prezydenta Trumpa jest gospodarka, zmienił on paradygmat amerykańskiej polityki zagranicznej, stąd pyta każdego partnera, jakie Ameryka będzie miała z tej współpracy korzyści , i na pewno te pytania podczas wizyty prezydenta Andrzeja Dudy - zauważa Kłoczko.

60 proc. wymiany obejmuje wyroby elektromaszynowe

Ekspert mówiąc o strukturze naszego eksportu i importu z USA podkreśla, że w 60 procentach są to wyroby elektromaszynowe o zaawansowanej technologii. I dodaje, że ważnym elementem naszej wymiany są i będą kwestie strategiczne, w tym dostawy gazu LNG.

Przed nami zwiększenie obrotów handlowych z USA dzięki LNG

Przypomina, że funkcjonuje już terminal LNG w Świnoujściu, dociera do niego skroplony gaz z USA, a ten kraj jest zainteresowany dostawami tego paliwa do Europy i Polski.

− Po wybudowaniu interkolektorów, ten gaz będzie docierał do innych krajów Europy Środkowej i wschodniej – mówi Kłoczko.

Jak podsumowuje gość PR24, zwiększenie dostaw LNG do Polski sprawi też zwiększenie wartości importu amerykańskiego do Polski.

Ekspert pytany o perspektywy polskich firm eksportujących do Stanów Zjednoczonych, czy inwestujących w USA podkreśla, że jest to olbrzymi, ale wymagający rynek.

−Myślę, że bardzo duże szanse na sukces na tym rynku mają firmy technologiczne, innowacyjne, duży potencjał tkwi w eksporcie polskiej żywności, dobrze rozwija się w Polsce przemysł lotniczy mówi.

Zainteresowanie Chin Polską „pobudzi” Amerykanów do większej wymiany?

Marek Kłoczko zwraca uwagę na jeszcze jeden aspekt współpracy z USA.

− Wydaje się, że zainteresowanie Chin naszym krajem, w ramach projektu „Jednego Pasa, jednego Szlaku, może pobudzić stronę amerykańską do większej aktywności w naszym regionie, patrzącej trochę zazdrosnym wzrokiem na chińską ekspansję w Europie - mówi gość Polskiego Radia 24.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Sylwia Zadrożna, Elżbieta Szczerbak, Tomasz Matusiak, Jarosław Krawędkowski, md


Logo NBP  
Zobacz więcej na temat: NBP handel USA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Chińska gospodarka dostała zadyszki. Świat to odczuwa

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2019 20:40
Chiny świętują nowy rok. Pytanie, czy będzie to rok gospodarczo szczęśliwy. Z jednej strony, co prawda rola w globalnej gospodarce Państwa Środka cały czas rośnie, z drugiej jednak są powody do niepokoju, bo gospodarka chińska ostro hamuje.
rozwiń zwiń