Koniec Europejskiego Kongresu Finansowego. Eksperci wydali rekomendacje

2019-06-06, 07:59

Koniec Europejskiego Kongresu Finansowego. Eksperci wydali rekomendacje
Polska gospodarka radzi sobie dobrze, dzięki zdolnościom naszych przedsiębiorców. Problemem jest wciąż inflacja.Foto: Pixabay

W Sopocie zakończył się IX Europejski Kongres Finansowy, jak zwykle na koniec wydano rekomendacje dotyczące naszej gospodarki. O zaleceniach makroekonomistów mówił Marcin Mrowiec, główny ekonomista Banku Pekao SA.

Posłuchaj

EKF: znamy rekomendacje ekonomistów dot. gospodarki (Sylwia Zadrożna/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
+
Dodaj do playlisty

Jak powiedział, na Kongresie pojawiły się obawy, że zwiększanie wydatków w czasach dobrej koniunktury może w konsekwencji skutkować znaczącym wzrostem deficytu w momencie, gdy tej koniunktury już nie będzie. W związku z tym pojawiły się postulaty dotyczące trzymania deficytu w ryzach, a najlepiej go ograniczać. Jeżeli chodzi o tematykę demograficzną, to sformułowano też zalecenia dotyczące koneiczności aktywizacji zawodowej Polaków, z powodu starzenia się społeczeństwa i coraz mniejszej liczby osób pracujących.

Pytanie o skutki wojen handlowych

Wśród zagrożeń ekonomiści wskazują między innymi skutki wojen handlowych - o czym mówi Rafał Benecki główny ekonomista ING Banku Śląskiego.

- Wojny handlowe oznaczają, że recesja w niemieckim przemyśle będzie się przedłużać i powstaje pytanie, jak długo Polska może się opierać temu spowolnieniu - wskazywał. Zastrzegł jednak, że nasz kraj może jeszcze przez pewien czas nie odczuć spowolnienia w Niemczech.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Polskie Radio 24, Sylwia Zadrożna, md

Polecane

Wróć do strony głównej