X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Rządy Pieniądza: co dla gospodarki i konsumentów oznacza inflacja w ryzach i wysoki wzrost PKB?

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2019 16:00
Dlaczego wysoki wzrost gospodarczy przy utrzymującej się niskiej inflacji w Polsce jest najbardziej pożądanym stanem gospodarki, wyjaśniali goście audycji Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24: Rafał Sadoch z mBanku oraz radca prawny Paweł Pelc.
Audio
  • Dlaczego wysoki wzrost gospodarczy przy utrzymującej się niskiej inflacji w Polsce jest najbardziej pożądanym stanem gospodarki, wyjaśniali goście audycji Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24: Rafał Sadoch z mBanku oraz radca prawny Paweł Pelc./Anna Grabowska, Polskie Radio 24/.
Mamy bardzo pożądany stan gospodarki, charakteryzujący się wysokim wzrostem gospodarczym przy niskiej inflacji.
Mamy bardzo pożądany stan gospodarki, charakteryzujący się wysokim wzrostem gospodarczym przy niskiej inflacji.Foto: pixabay

Jak wynika z szybkiego szacunku GUS, inflacja wzrosła rok do roku w maju o 2,3 procent, na co złożył się wzrost cen towarów  konsumpcyjnych a także spadek cen energii.

Jak zauważa prowadząca audycję Anna Grabowska, na wzrost inflacji mają wpływ na pewno rosnące ceny żywności oraz paliw, przy czym ekonomiści uważają, że w przypadku tych ostatnich, ich ceny powinny spadać.

I dodaje, że ten poziom inflacji wskazuje, że polityka pieniężna rządu jest skuteczna i stopy procentowe nie powinny wzrastać.

Dynamika wzrostu cen wciąż w Polsce jest niska

Rafał Sadoch podkreśla, że dynamika cen w Polsce pozostaje wciąż umiarkowanie niska, jak na poziom wzrostu gospodarczego sięgającego 5 procentom.

Jak podkreśla, ceny w maju wzrosły trochę szybciej, ale rynek oczekiwał, że ten wzrost będzie większy, stąd odczyt inflacji okazał się niższy niż oczekiwał rynek.

−To pokłosie tego, co dzieje się na rynku paliw, ropy naftowej, gdzie należy się spodziewać utrzymania tej sytuacji i tańszego tankowania podczas wakacji – mówi Sadoch.

Jednocześnie tłumaczy, że spadające ceny ropy naftowej to efekt strachu przed obniżeniem koniunktury na świecie, wywołanym wojną handlową między USA a Chinami.

Niższa od oczekiwań inflacja to dobra wiadomość dla konsumentów ale i dla NBP

I dodaje, że to dobra wiadomość nie tylko dla konsumentów ale i dla Narodowego Banku Polskiego i Rady Polityki Pieniężnej, których to utwierdza w kontynuacji utrzymywania stóp na rekordowo niskim poziomie.

− Jesteśmy poniżej celu inflacyjnego, zakładanego na 2,5 procent, i nie należy się spodziewać w następnych latach presji inflacyjnej – mówi Rafał Sadoch.

Niska inflacja bazowa

Podkreśla, że w przypadku inflacji bazowej (liczonej bez cen żywności i energii) to znajduje się ona poniżej 2 procent.

Rosnąca gospodarka nadąża za popytem

− A to oznacza, że nie ma presji popytowej. I wynika to z sytuacji, że rosnący popyt wynikający z większych płac jest zaspakajany przez rosnącą produkcję – wyjaśnia Sadoch.

Paweł Pelc dodaje, że na rynku mamy obecnie sytuację związaną z uruchamianymi programami społecznymi – transferami dla dzieci i emerytów, wyprawkami dla uczniów, rodzącymi kolejne impulsy popytowe.

Wysoki wzrost gospodarczy przy niskiej inflacji – pożądany stan gospodarki

Jak podkreśla Rafał Sadoch, mamy bardzo pożądany stan gospodarki, charakteryzujący się wysokim wzrostem gospodarczym przy niskiej inflacji.

Anna Grabowska, jk

Zobacz więcej na temat: pkb inflacja Anna Grabowska
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

GUS: inflacja w maju wyniosła 2,3 proc. rdr. Najbardziej zdrożała żywność

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2019 10:24
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2019 r. wzrosły o 2,3 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,2 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny w szacunku flash.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ile wyniosła inflacja w maju w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2019 13:26
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2019 r. wzrosły o 2,3 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,2 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny w szacunku flash.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes NBP Adam Glapiński o wzroście gospodarczym: tegoroczna dynamika PKB może przekroczyć 4,5 proc.

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2019 17:30
Rada Polityki Pieniężnej ocenia, że perspektywy krajowej koniunktury pozostają korzystne, a dynamika PKB w bieżącym roku może być nieco wyższa niż oczekiwano w marcowej projekcji - podano w środowym komunikacie Rady.
rozwiń zwiń