X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Prezes NBP Adam Glapiński o wzroście gospodarczym: tegoroczna dynamika PKB może przekroczyć 4,5 proc.

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2019 17:30
Rada Polityki Pieniężnej ocenia, że perspektywy krajowej koniunktury pozostają korzystne, a dynamika PKB w bieżącym roku może być nieco wyższa niż oczekiwano w marcowej projekcji - podano w środowym komunikacie Rady.
Członek RPP Eugeniusz Gatnar, przewodniczący RPP, prezes NBP Adam Glapiński, członek RPP Rafał Sura podczas konferencji prasowej w siedzibie NBP, 5 bm. Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie.
Członek RPP Eugeniusz Gatnar, przewodniczący RPP, prezes NBP Adam Glapiński, członek RPP Rafał Sura podczas konferencji prasowej w siedzibie NBP, 5 bm. Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie.Foto: PAP/Leszek Szymański

- Dynamika wzrostu PKB w tym roku może przekroczyć 4,5 proc. - poinformował po środowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński.− Dynamika wzrostu PKB w tym roku może wynieść 4,5 proc. a może więcej. Osobiście spodziewam się, że będzie więcej, nadal tak mi się wydaje. A inne ośrodki analityczne tak jak zwykle to bywa, w miarę upływu czasu przychylają się do ocen Narodowego Banku Polskiego - powiedział szef NBP.

Dobra koniunktura dzięki rosnącej konsumpcji i płacom

Jak napisano w komunikacie po posiedzeniu RPP, w Polsce utrzymuje się dobra koniunktura, a w I kw. br. roczne tempo wzrostu PKB wyniosło 4,7 proc.

− Wzrostowi aktywności gospodarczej sprzyja rosnąca – choć nieco wolniej niż w poprzednich kwartałach – konsumpcja wspierana przez zwiększające się zatrudnienie i płace oraz bardzo dobre nastroje konsumentów - czytamy.

Wzrastają inwestycje

Zaznaczono, że towarzyszy temu wyraźny wzrost inwestycji, w tym istotne ożywienie nakładów inwestycyjnych przedsiębiorstw.

Duży udział w przyroście PKB – wzrost eksportu

W I kw. br. dodatni wkład do wzrostu PKB – mimo osłabienia koniunktury w otoczeniu gospodarczym Polski – miał także eksport netto.

Inflacja na umiarkowanym poziomie

− W ostatnich miesiącach wzrosła dynamika cen konsumpcyjnych, do czego przyczynił się wzrost cen paliw i żywności, a także wyższa inflacja bazowa. Mimo to inflacja utrzymuje się na umiarkowanym poziomie.

W ocenie Rady perspektywy krajowej koniunktury pozostają korzystne, a dynamika PKB w bieżącym roku może być nieco wyższa niż oczekiwano w marcowej projekcji" - napisano.

PAP, jk

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

GUS: inflacja w maju wyniosła 2,3 proc. rdr. Najbardziej zdrożała żywność

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2019 10:24
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2019 r. wzrosły o 2,3 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,2 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny w szacunku flash.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ile wyniosła inflacja w maju w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2019 13:26
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2019 r. wzrosły o 2,3 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,2 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny w szacunku flash.
rozwiń zwiń

Czytaj także

RPP: stopy procentowe pozostaną bez zmian

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2019 13:33
Zgodnie z przewidywaniami rynku, Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Uzasadnienie decyzji poznamy na konferencji prasowej po 16.00.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ile wynosi podstawowa stopa procentowa w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2019 16:33
Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego na niezmienionym poziomie; referencyjna stopa procentowa NBP wynosić będzie nadal 1,50 proc. w skali rocznej - podała Rada w komunikacie.
rozwiń zwiń