X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

MFW: Chiny urosną trochę mniej. Powód - wojna handlowa

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2019 13:15
Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) obniżył prognozę wzrostu PKB Chin na 2019 rok z 6,3 do 6,2 proc., wskazując na niepewność związaną z tarciami handlowymi pomiędzy tym krajem a USA. Prognozę na rok 2020 obniżono z 6,1 do 6 proc.
Prezydent USA Donald Trump i przywódcą Chin Xi Jinping.
Prezydent USA Donald Trump i przywódcą Chin Xi Jinping.Foto: PAP/EPA/ROMAN PILIPEY

MFW podniósł prognozę wzrostu Chin z 6,2 do 6,3 proc. dwa miesiące temu, gdy rosły nadzieje na umowę handlową pomiędzy Pekinem a Waszyngtonem. Perspektywa porozumienia oddaliła się jednak po najnowszej eskalacji sporu, do której doszło w ubiegłym miesiącu, gdy władze USA podniosły karne cła na chiński eksport wart 200 mld dolarów rocznie.

Duża niepewność

- Prognoza na najbliższy czas pozostaje szczególnie niepewna w związku z możliwością dalszej eskalacji napięć handlowych - ocenił w komunikacie wicedyrektor zarządzający MFW David Lipton.

Od ubiegłego lata administracja prezydenta USA Donalda Trumpa nałożyła karne cła na sprowadzane z Chin towary warte łącznie 250 mld dolarów rocznie, oskarżając ChRL o wymuszanie transferów technologii i kradzież własności intelektualnej. Pekin odpowiedział taryfami odwetowymi na amerykańskie towary warte 110 mld dolarów rocznie.

Trump zarzucił niedawno Chinom, że "złamały umowę" zawartą wcześniej w toku dwustronnych negocjacji handlowych i zlecił przygotowanie kolejnej listy chińskich towarów, wartych 300 mld dolarów rocznie, które może obłożyć nawet 25-procentowymi taryfami. Jeśli ta partia ceł wejdzie w życie, karne taryfy będą obejmowały praktycznie cały chiński eksport do USA.

Luzowanie polityki pieniężnej

Od początku 2018 roku chiński bank centralny sześciokrotnie obniżał stopy rezerwy obowiązkowej dla pożyczkodawców komercyjnych, by zwiększyć dostępność kredytów i stymulować zwalniającą gospodarkę. Pekin zwiększył również wydatki na infrastrukturę i ogłosił cięcia podatkowe warte biliony juanów, by wspomóc przedsiębiorców, szczególnie dotkniętych wojną handlową producentów.

Lipton ocenił, że stymulacja jest wystarczająca, by ustabilizować wzrost w latach 2019 i 2020, mimo wzrostu karnych ceł. - Dalsze luzowanie polityki nie jest konieczne, o ile nie dojdzie do kolejnych wzrostów ceł lub znaczącego spowolnienia wzrostu - napisał w komunikacie wicedyrektor MFW.

Ryzyko może wzrosnąć

Chińskie władze wyznaczyły cel wzrostu gospodarczego na 2019 rok w przedziale 6-6,5 proc. PKB. W roku 2018 tempo wzrostu wyniosło 6,6 proc. - najmniej od prawie 30 lat.

Jeśli jednak napięcia handlowe pogorszą się, ryzyko dla chińskiej gospodarki gwałtownie wzrośnie – ocenił wicedyrektor MFW na Azję Kenneth Kang, który przewodził delegacji Funduszu podczas niedawnych spotkań z chińskimi urzędnikami. 

PAP, ak, NRG

Zobacz więcej na temat: Chiny USA handel pkb MFW
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak