Korki komunikacyjne: coraz większy problem na świecie i w Polsce

2019-06-04, 11:11

Korki komunikacyjne: coraz większy problem na świecie i w Polsce
Kierowcy z największego miasta Indii spędzają w korkach średnio 65% dodatkowego czasu, w porównaniu do standardowego natężenia drogowego. . Foto: shutterstock, Autorstwa RAMNIKLAL MODI

Zatory komunikacyjne na drogach i w miastach, nazywane korkami, są coraz bardziej kosztowne i obejmują coraz więcej miast na świecie. Jak wynika z raportu Tom Tom Traffic Index, najbardziej zakorkowanym miastem na świecie jest Bombaj – w Polsce – Łódź.

Posłuchaj

Zatory komunikacyjne na drogach i w miastach, nazywane korkami, są coraz bardziej kosztowne i obejmują coraz więcej miast na świecie, mówi w Polskim Radiu 24 Kris Kobyliński z firmy Tom Tom./Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

Znamy wyniki najnowszego raportu Tom Tom Traffic Index opisującego sytuację drogową w ponad czterystu miastach z 56 krajów na całym świecie.

Na świecie najbardziej zakorkowany jest Bombaj – w Polsce - Łódź

W tegorocznym zestawieniu miano najbardziej zakorkowanego miasta przypadło Bombajowi.

− W Polsce najbardziej zakorkowanym miastem jest Łódź - mówi Kris Kobyliński  z firmy Tom Tom.

Jak wyjaśnia, z raportu wynika, że w tym mieście podróż dzienna jego ulicami trwa o połowę dłużej niż w godzinach nocnych.

− W pierwszej piątce najbardziej zakorkowanych miast w Polsce znajdują się ponadto: Kraków, Poznań, Warszawa oraz Wrocław – dodaje gość radiowej Jedynki.

Jak dodaje, patrząc z perspektywy globalnej, miasta na świecie coraz bardziej się korkują, w 300 - 400 z nich poziom podróżowania się pogorszył.

Jak zauważa ekspert, zakorkowanie miast nie cieszy kierowców, z drugiej strony świadczy o rozwoju gospodarczym.

− Widząc wzrost natężenia ruchu, można stwierdzić, że gospodarka się rozwija i jest to wiadomość pozytywna. Ale jest też druga strona medalu – korki powodują straty z powodu spowolnienia transportu – mówi gość Polskiego Radia 24.

Kierowcy z największego miasta Indii spędzają w korkach średnio 65% dodatkowego czasu, w porównaniu do standardowego natężenia drogowego. Kolejne miejsca w światowym rankingu zajęły stolica Kolumbii, Bogota (63%), Lima w Peru (58%), Nowe Delhi w Indiach (58%) oraz stolica Rosji, Moskwa (56%). Z polskich miast najwyżej w rankingu znalazła się Łódź, której mieszkańcy spędzają w korkach średnio 44% dodatkowego czasu.

Justyna Golonko, jk

Polecane

Wróć do strony głównej