X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

GUS: wzrost PKB w pierwszym kwartale wyniósł 4,7 proc.

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2019 11:55
Polska gospodarka urosła w pierwszym kwartale o 4,7 proc., licząc rok do roku. Taką informację podał Główny Urząd Statystyczny. Są to dane o 0,1 punktu procentowego lepsze od opublikowanego przez GUS w połowie maja tak zwanego szybkiego szacunku PKB.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Z danych GUS wynika także, że inwestycje w I kwartale wzrosły o 12,6 proc. rok do roku, konsumpcja prywatna wzrosła o 3,9 proc., zaś popyt krajowy wzrósł o 4,2 proc. w skali rocznej.

Ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes 30 maja spodziewali się, że w I kwartale inwestycje wzrosły o 7,2 proc., konsumpcja prywatna wzrosła o 4,2 proc., zaś popyt krajowy wzrósł o 4,4 proc. rok do roku.

Minister zadowolona z wyniku

Z pozytywnego wyniku polskiej gospodarki cieszy się minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. - Polska gospodarka wciąż zaskakuje tempem rozwoju, jesteśmy wśród liderów UE. (...) Tak dobry wynik, według wstępnych szacunków Eurostatu, plasuje Polskę na trzecim miejscu wśród krajów UE pod względem wzrostu gospodarczego - podkreśliła minister. 

- Głównym czynnikiem wzrostu gospodarczego Polski w I kwartale 2019 roku pozostała konsumpcja, która zwiększyła się o 4,4 proc. Dynamikę PKB silnie wspierały także inwestycje w gospodarce - ich wzrost wyniósł w I kwartale 12,6 proc. To najlepszy wynik od 15 kwartałów - poinformowała Jadwiga Emilewicz. 

Jej zdaniem dobre dane o inwestycjach zapowiadały już wyniki przedsiębiorstw za I kw., zgodnie z którymi inwestycje firm wzrosły o 21,7 proc.

- To najprawdopodobniej efekt nakładów na budownictwo niemieszkaniowe oraz na maszyny i urządzenia niezwiązane z transportem. Z danych z całej gospodarki jasno widać, że zarówno przemysł, jak i budownictwo notują dalszy rozwój - uważa minister.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, GUS, IAR/PAP, md

Zobacz więcej na temat: gus pkb
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

GUS: gospodarka urosła w zeszłym roku o 5,1 proc.

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2019 11:00
Produkt Krajowy Brutto w 2018 r. wzrósł o 5,1 proc. rok do roku - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Dziś poznaliśmy także dane o deficycie sektora instytucji rządowych i samorządowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gospodarka w I kwartale rozwijała się w tempie 4,6 proc.

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2019 10:55
Produkt Krajowy Brutto w I kwartale 2019 roku wzrósł o 4,6 proc. rok do roku wobec wzrostu na poziomie 4,9 proc. rdr w IV kw. zeszłego roku - wynika z flash szacunku GUS. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska gospodarka „idzie pod prąd” – rośnie, mimo sygnałów o słabszej koniunkturze w Europie Zachodniej

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2019 18:21
Wyższe od oczekiwań tempo wzrostu inwestycji przedsiębiorstw, produkcji przemysłowej i budownictwa, oznaczają, że wzrost PKB w całym 2019 r. może wynieść nawet 4,5 proc. - ocenił minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński w przekazanym PAP komentarzu do czwartkowych danych GUS
rozwiń zwiń