Kazachstan furtką do chińskiego rynku dla polskich firm

2019-05-29, 18:18

Kazachstan furtką do chińskiego rynku dla polskich firm
Kazachstan bramą do chińskiego rynku. Foto: shutterstock, Autorstwa motioncenter

Wśród krajów Azji Centralnej najwięcej inwestycji zagranicznych przyciąga Kazachstan. Ich wartość w ciągu ostatnich 28 lat sięgnęła ponad 300 miliardów dolarów. Polska ma w tym swój skromny udział, choć mógłby być większy.

Posłuchaj

Dlaczego warto inwestować w Kazachstanie oraz jest on handlową brama do Chin - o tym w radiowej Jedynce./Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

 80 procent zagranicznych inwestycji w Azji Centralnej wędruje do Kazachstanu, uważanego za najbardziej stabilny kraj tego regionu. Bardzo mocno obecne są w nim firmy holenderskie, niemieckie, francuskie, amerykańskie, oczywiście sąsiadów, czyli chińskie i rosyjskie, polskie słabiej - powiedział ambasador Kazachstanu w Polsce, Margulan Baimukhan.

Polskie inwestycje warte w Kazachstanie 200 mln dolarów

Jak wymienia, polskie inwestycje w jego kraju wynoszą ok. 200 mln dolarów.

− Głównym inwestorem pozostaje koncern Polfarma, która kupiła największy zakład farmaceutyczny w Kazachstanie. Kolejnym jest firma Selena, produkująca materiały budowlane, są też inwestycje z branży rolniczej, np. budowa szklarni – wymienia ambasador.

220 polskich firm w Kazachstanie.

− W sumie w Kazachstanie obecnych jest 220 polskich firm. Rozwój współpracy gospodarczej z Polską  obrazują szybko rosnące obroty  - dodał ambasador Kazachstanu.

Jak wymienia, wzrosły one w ciągu trzech lat o 140 procent – w 2016 r. wynosiły one 780 mln euro, w 2017 r. – 1,2 mld euro, a w 2018 r. – 2,6 mld euro.

Polska ma ujemny bilans handlowy z Kazachstanem

− Jednak  bilans handlowy nie jest dodatni dla Polski - mówi Piotr Guzowski z Polsko-Kazachstańskiej Izby Handlowo-Przemysłowej.

−Powodem jest duży import z tego kraju surowców – przede wszystkim węgla oraz ropy – wyjaśnia Piotr Guzowski.

Polska ma w Kazachstanie dobrą markę w ogóle, a w szczególności doceniany jest udział Polaków w rozwoju tamtejszego rolnictwa.

− Ale warto bardziej się angażować na tym rynku  - dodaje Guzowski.

Kazachstan bramą do chińskiego rynku

Jak wyjaśnia – Kazachstan ma bardzo dobre relacje z Chinami i handel z nim daje przełożenie na rynek chiński.

Polska firma może zarejestrować swoją markę w Kazachstanie i stamtąd eksportować swoje produkty do Chin, omijając w ten sposób bariery stosowane przez Pekin – wyjaśnia Piotr Guzowski.

Kazachstan to 130 narodowości. To kultury, które bardzo cenią kontakty osobiste i znajomości. − Przedsiębiorcy, którzy chcieliby tam robić interesy powinni poznać ten kraj, nie tylko z książek - uważa Piotr Guzowski.

Dodajmy, że Kazachstan, który ma bardzo dobre stosunki z Chinami - a także ze względu na położenie - odgrywa bardzo ważną rolę w przedsięwzięciu, nazywanym nowym Jedwabnym Szlakiem. Polska również w nim uczestniczy. Przez Kazachstan pociągi towarowe jadą z Chin do Europy.

Aleksandra Michałek – Tycner, jk

Polecane

Wróć do strony głównej