X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

"Pieniądz nie śpi" Pożyczka od rodziny - co warto wiedzieć?

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2019 08:12
Pożyczka od członka rodziny może być ciekawą i bardziej opłacalną alternatywą dla pożyczki z banku. Trzeba jednak pamiętać, że także ona rządzi się pewnymi prawami i czasami, aby wszystko było zgodne z przepisami, nie wystarczy wykonanie przelewu na konto swojego bliskiego.
Audio
  • Jak pożyczać, to niekoniecznie od banku. Pomóc może rodzina (Tomasz Matusiak/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
Firmy udzielające pożyczek konsumentom będą musiały zgłosić swoją działalność i uzyskać wpis w rejestrze prowadzonym na stronach KNF
Firmy udzielające pożyczek konsumentom będą musiały zgłosić swoją działalność i uzyskać wpis w rejestrze prowadzonym na stronach KNFFoto: Bacho/Shutterstock.com

Aleksander Dyl z kancelarii Ożóg Tomczykowski wyjaśnia, że jeśli pożyczka jest niższa niż 1000 złotych to nie ma potrzeba sporządzania pisemnej umowy. Jeśli kwota jest wyższa, to Kodeks Cywilny narzuca tu już tzw. formę dokumentową - formę, która pozwala na utrwalenie postanowienia o udzieleniu pożyczki - a więc teoretycznie może to się odbyć na przykład za pomocą e-maila. 

Na mocy prawa wszystkie umowy pożyczek są opodatkowane. Aleksander Dyl zastrzega jednak, że jeśli pożyczamy pieniądze od członków najbliższej rodziny, to nie musimy mieć obaw o dodatkowe koszty. Chodzi tu o małżonka oraz wstępnych i zstępnych.

- Mówimy tu o prostych pokrewieństwach, nie wliczamy tu np. wujka czy cioci - wyjaśnia ekspert.

Co ważne, zwolnienie podatkowe następuje tylko wtedy, gdy w ciągu 14 dni zgłosimy ją do urzędu skarbowego. I w takim przypadku potrzebna jest formalna umowa, w której wskazane jest kto, komu i co pożycza - potrzebna jest trwała forma, by urzędnicy mogli zweryfikować dane.

A jeśli pieniądze pożyczą sobie członkowie dalszej rodziny, to 0,5-procentowy podatek zapłacą tylko od kwoty pożyczki powyżej 9637 złotych.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Tomasz Matusiak, md

Zobacz więcej na temat: finanse osobiste pożyczka
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak