X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Władze chcą zachęcić do selektywnej zbiórki odpadów. Wśród propozycji m.in. zniżki

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2019 16:26
Usprawnienie funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi, w tym zwiększenie selektywnej zbiórki śmieci. To główne cele nowelizacji ustawy, którą na dzisiejszym posiedzeniu przyjął rząd. Impulsem do segregowania śmieci mają być m.in. potencjalne oszczędności.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Z punktu widzenia zwykłego Kowalskiego najważniejszą zmianą jest regulacja, która ma premiować selektywną zbiórkę odpadów. Jeśli będziemy segregować śmieci, to możemy liczyć na niższą opłatę za odbiór odpadów. Nowy mechanizm będzie nieobowiązkowy, ale władze liczą, że w ten sposób więcej Polaków przekona się do segregacji odpadów. 

A jest się o co bić, bo Unia Europejska oczekuje od nas coraz wyższych poziomów recyklingu. Bez zwiększenia poziomu selektywnej zbiórki odpadów będzie o to trudno.

Usprawnienie gospodarowania odpadami

Poza tym ustawa przewiduje kilka zmian, które mają zwiększyć efektywność całego systemu. Chodzi m.in. o usprawnienie realizacji zasady "zanieczyszczający płaci" - teraz odpowiednie organy samorządu będą mogły bezzwłocznie usunąć szkodliwe odpady, obciążając ich właściciela kosztami. Gminy mają też mieć teraz lepszy nadzór nad systemem gospodarowania śmieciami. Jeśli chodzi o odpady komunalne, to nie trzeba ich już będzie dostarczać do instalacji tylko i wyłącznie w swoim regionie, co ma przeciwdziałać np. zmowom cenowym czy monopolom.

Ponadto zmienią się m.in. zasady ustalania wysokości rocznych ryczałtowych składek za gospodarowanie odpadami z działek i domków letniskowych.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, komunikat, md

Zobacz więcej na temat: ekologia recykling
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Musimy zwiększyć poziom recyklingu plastiku. Jedynym rozwiązaniem system kaucyjny?

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2019 13:35
Dziś Dzień bez Śmiecenia, czyli okazja do kształtowania świadomości ekologicznej. Przypomnijmy, że Parlament Europejski pod koniec marca uchwalił ograniczenia w sprzedaży przedmiotów wykonanych z plastiku od 2021 roku. Warto więc już dziś szukać sposobów na zmniejszenie ilości plastikowych odpadów zaśmiecających nasz kraj. Skutecznym rozwiązaniem może być system kaucyjny - uważa Kazimierz Borkowski, dyrektor Fundacji PlasticsEurope Polska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy kaucja za butelki PET coś zmieni?

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2019 16:50
Czy wprowadzenie kaucji za butelki PET zachęci nas do segregowania śmieci? Takie są założenia projektu, nad którym pracuje Ministerstwo Środowiska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmiany w ustawie śmieciowej. Kto zapłaci więcej?

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2019 14:56
Propozycja przedstawiona w projekcie nowelizacji ustawy śmieciowej, jaką zajmuje się rząd, przewiduje zwiększenie opłaty dla osób, które nie segregują odpadów. Czy ustawa dotyczy wszystkich? 
rozwiń zwiń