X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Rząd przyjął reformę systemu podatkowego

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2019 15:50
Rząd przyjął projekty ustaw o Rzeczniku Praw Podatnika, Ordynację Podatkową oraz przepisy wprowadzające te ustawy. Regulacje przygotowane przez ministerstwo finansów mają lepiej chronić podatników.
Audio
  • Dominik Kaczmarski: te przepisy to "konstytucja dla podatków" (IAR)
  • Dominik Kaczmarski: jednym z ważnych elementów nowego systemu będzie Rzecznik Praw Podatnika (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/ Satori Studio

W projekcie przepisów, jak pisze rząd w komunikacie, resort finansów zawarł mechanizmy chroniące podatnika w jego relacjach z organami podatkowymi. Prawo i kontakty urzędników i podatników mają być bardziej ugodowe i nastawione na dialog. Przepisy dopuszczają współpracę obu stron w ramach specjalnego programu. Jak piszą urzędnicy efektem takiej współpracy, po stronie administracji podatkowej, będzie wiedza o działaniach podatnika mających wpływ na wysokość opodatkowania, a po stronie podatnika - pewność poprawności jego rozliczeń podatkowych.

Mniej postępowań 

Urzędnicy nie będą wszczynać postępowań podatkowych, gdy koszty ich prowadzenia, przewyższą wymierzaną podatnikowi kwotę. Przepisy wprowadzają także umowę podatkową, mediacje oraz uproszczone postępowania podatkowe. Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2021 roku.

Rzecznik każdego z nas

Ministrowie przyjęli także ustawę o Rzeczniku Praw Podatnika. Ma on gwarantować ochronę płacących daniny. Będzie mógł on przedstawiać organom wnioski zmierzające do skuteczniejszej ochrony podatników. Rzecznik będzie też występował jako mediator w sporach między urzędnikami skarbowymi a płacącymi podatki. Będzie mógł się również zwrócić do ministra o wydanie interpretacji podatkowej oraz będzie mógł prowadzić działalność edukacyjną.

Rzecznik będzie mógł mieć do 16 zastępców i 32 przedstawicieli terenowych. Urzędnik ten będzie powołany w otwartym naborze na 6-letnią kadencję. Ustawa o rzeczniku ma wejść w życie od 1 stycznia przyszłego roku.

Poza tym ministrowie zajęli się nowelizacją ustawy o weteranach, projektami ustaw o pomocy społecznej i ochronie zdrowia psychicznego, a także uchwałą w sprawie sprawozdania z wykonania budżetu państwa za ubiegły rok oraz projektem ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, IAR, md


Zobacz więcej na temat: rząd podatki finanse osobiste
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rząd zajmie się Ordynacją Podatkową. Cel? Lepsze przygotowanie przedsiębiorców

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2019 07:18
Rząd zajmie się projektami Ordynacji Podatkowej, przepisami wprowadzającymi ordynację oraz projektem ustawy o Rzeczniku Praw Podatnika. Nowe rozwiązania mają uporządkować przepisy związane z podatkami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rządy Pieniądza" Czy Rzecznik Praw Podatnika ma sens?

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2019 15:31
Rząd przyjął dziś projekt ustawy o Rzeczniku Praw Podatnika. Nowy urząd ma m.in. wspierać obywateli we wsporach ze skarbówką. O tym, czy taka instytucja jest potrzebna i jakie są przed nią perspetkywy rozmawiali eksperci, goście "Rządów Pieniądza" w Polskim Radiu 24.
rozwiń zwiń