X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Gospodarka

Dlaczego warto wyznaczyć zarządcę sukcesyjnego?

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2019 21:00
7 tysięcy przedsiębiorców skorzystało z działających od pół roku przepisów o sukcesji.
Audio
  • Dlaczego warto wyznaczyć zarządcę sukcesyjnego, wyjaśniają goście radiowej jedynki./ Marcin Jagiełowicz, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock, Autorstwa Iakov Filimonov

Chodzi o to by po śmierci szefa jednoosobowej firmy pracownicy zachowali umowy, a przedsiębiorstwo dotychczasowe kontrakty, koncesje czy zezwolenia.

7 tys. zarządców sukcesyjnych wpisanych do ewidencji

Po pół roku w Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej zarejestrowano blisko 7 tysięcy zarządców sukcesyjnych. W 365 przypadkach zarządca już działa w firmie.

− Chodzi o przypadki śmierci właściciela jednoosobowej firmy. Dotychczas oznaczała ona często śmierć przedsiębiorstwa - mówi Andrzej Bocheński, doradca sukcesyjny.

− Dlatego namawiamy przedsiębiorców, aby myśleli o zarządcach sukcesyjnych- mówi gość radiowej Jedynki.

I dodaje, że jest to rozwiązanie przygotowane specjalnie do najbardziej popularnej w Polsce formy działalności gospodarczej w Polsce, czyli jednoosobowej działalności gospodarczej.

Problem śmierci jednoosobowych firm jest duży, bo co miesiąc w Polsce umiera 800 przedsiębiorców.

Po co zarządca sukcesyjny

Od pół roku, wyznaczony zarządca sukcesyjny może tymczasowo przejąć kontrolę nad firmą do czasu załatwienia formalności spadkowych.

− Trwają też rozmowy o rozszerzeniu przepisów o sukcesji na spółki kapitałowe - mówi Marek Niedużak, wiceminister przedsiębiorczości i technologii.

A może sukcesja jeszcze za życia właściciela? 

Wśród planowanych rozwiązań jest też m.in. stopniowa sukcesja już za życia.

− Odnoszenie przepisów tylko do śmierci przedsiębiorcy to jeden z głównych zarzutów pod ich adresem - komentuje Andrzej Bocheński.

Jak wyjaśnia, warto myśleć o sukcesji jeszcze za życia właściciela przedsiębiorstwa.

− Zarząd sukcesyjny powołuje się przez spisanie oświadczenia i złożenie wniosku. Można to zrobić m.in. przez internet - mówi Katarzyna Skrzek, radca prawny resortu

Według danych Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego, przez nieudane sukcesje co roku w Unii Europejskiej upada ok. 150 tysięcy firm. Pracę traci przez to 600 tysięcy osób.

Marcin Jagiełowicz, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sukcesja w firmach: w ewidencji jest już 7 tys. zarządców sukcesyjnych

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2019 14:01
Po 6 miesiącach obowiązywania ustawy dot. sukcesji firm jednoosobowych, mamy w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej ok. 7 tys. zarządców sukcesyjnych i 365 przypadków sprawowania zarządu sukcesyjnego - powiedział wiceszef MPiT Marek Niedużak.
rozwiń zwiń