X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Kto będzie głównym zwycięzcą wojny handlowej? "FT": to może być Wietnam

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2019 13:47
Wietnam może być największym beneficjentem napięć handlowych USA-Chiny. Jego eksport do USA gwałtownie rośnie, zwłaszcza w zakresie towarów objętych karnymi cłami, jakie Waszyngton nałożył na eksport chiński – ocenia dziennik "Financial Times".
Ho Chi Minh
Ho Chi MinhFoto: Shutterstock

Nadwyżka Wietnamu w wymianie handlowej z USA wzrosła w pierwszym kwartale br. o 45,5 proc. rok do roku, osiągając wartość 13,5 mld dolarów. Wzrost dotyczy szczególnie produktów z listy karnych ceł nałożonych na chiński eksport przez administrację prezydenta USA Donalda Trumpa; taryfy ułatwiają wietnamskim firmom rywalizację z chińskimi konkurentami – wynika z danych Komisji Handlu Międzynarodowego USA (US ITC).

Import do USA towarów z Chin, objętych już karnymi cłami, spadł w pierwszym kwartale o 27,6 proc. rok do roku, podczas gdy import dóbr nieobjętych taryfami skurczył się w tym okresie o 8,9 proc. - ocenił ekonomista z firmy Pictet Wealth Management Thomas Costerg na podstawie analizy danych dotyczących 250 głównych rodzajów importowanych produktów.

Rośnie eksport z Wietnamu

Import do USA z Wietnamu wzrósł tymczasem o 34 proc. rok do roku w przypadku towarów z listy ceł nałożonych na Chiny i o 11 proc. - w przypadku pozostałych produktów.

- To jest lustrzane odbicie w kwestii importu do USA (...)Wietnamski eksport przejmuje pałeczkę i czyni to całkiem szybko, chyba że dochodzi do przekierowywania chińskich towarów przez Wietnam - ocenił Costerg.

Z danych US ITC wynika, że wzrost eksportu z Wietnamu do USA dotyczył m.in. modemów (o 780 proc.), akumulatorów kwasowo-ołowiowych (o 608 proc.), pralek (o 256 proc.) i żaluzji plastykowych (o 216 proc). Wśród produktów z listy karnych ceł Trumpa są również komputery, słuchawki i meble drewniane. Ich eksport z Wietnamu do USA zwiększył się w pierwszym kwartale odpowiednio o 85, 79 i 26 proc.

Dobra sytuacja na Dalekim Wschodzie

W całym ubiegłym roku dodatni bilans Wietnamu w handlu z USA wyniósł 39,5 mld dolarów. Wietnam jest obecnie piątym krajem świata pod względem nadwyżki w wymianie ze Stanami Zjednoczonymi. Pierwsze miejsca zajmują Chiny, Meksyk, Japonia i Niemcy, ale ich saldo się zmniejsza – wynika z danych US ITC.

W pierwszym kwartale wzrosła natomiast również nadwyżka osiągana przez kilka innych krajów i regionów azjatyckich, w tym Koreę Południową (o 71 proc. do 6,4 mld USD), Tajwan (o 29 proc. do 5,2 mld USD), Bangladesz (o 23 proc. do 1,4 mld USD), Kambodżę (o 24 proc. do 998 mln USD).

Do najnowszej eskalacji wojny handlowej USA-Chiny doszło w maju, gdy Waszyngton podniósł karne cła na chiński eksport wart 200 mld dolarów rocznie z 10 do 25 proc. Trump zarzucił Chinom "złamanie umowy" zawartej wcześniej w toku negocjacji i zagroził ocleniem kolejnych chińskich towarów, których import do USA wynosi 300 mld dolarów rocznie.

Wietnam na celowniku?

Część komentatorów zastanawia się, czy Wietnam, który podobnie jak Chiny jest krajem komunistycznym i jednopartyjnym, z centralnie planowaną polityką gospodarczą i restrykcjami dotyczącymi zagranicznych inwestycji w niektórych sektorach, może w przyszłości również ściągnąć na siebie gniew amerykańskich "jastrzębi handlowych", szczególnie jeśli deficyt USA w handlu z tym krajem będzie dalej rósł – pisze "FT".

Brytyjski dziennik zauważa jednak, że biedny, liczący 95 mln mieszkańców Wietnam jest znacznie mniejszy niż Chiny, i w związku z tym nie stanowi podobnego jak one zagrożenia strategicznego dla USA.

NRG, PAP, FT, md

Zobacz więcej na temat: handel Chiny Stany Zjednoczone
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Rządy Pieniądza": kolejny akord wojny handlowej. Co to oznacza dla światowej gospodarki?

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2019 11:05
Dziś wchodzą w życie nowe amerykańskie cła na chińskie towary o wartości 200 miliardów dolarów. To nagła, zaskakująca eskalacja wojny handlowej, która w ostatnich miesiącach była zawieszona, a Stany Zjednoczone i Chiny negocjowały warunki nowego porozumienia handlowego. O skutkach takiej decyzji USA rozmawiali eksperci, goście "Rządów Pieniądza" w Polskim Radiu 24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Był rozejm, jest wojna. Stany Zjednoczone znowu atakują cłami Chiny. Jakie są szanse na pokój?

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2019 19:43
Gdy zdawało się, że Chiny i Stany Zjednoczone są już o mały kroczek od porozumienia handlowego, Donald Trump zapowiedział wprowadzenie nowych cen na chińskie towary. Te weszły w życie dziś rano, a Pekin zapewne już szykuje środki odwetowe. Wygląda więc na to, że temat wojny handlowej wrócił do nas na dobre. Dziś przyglądamy się obecnemu wzrostu napięcia między USA a Chinami i zastanawiamy się, jak może rozwinąć się sytuacja w najbliższym czasie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Negocjacje handlowe USA-Chiny dalej bez rezultatu. To jednak nie koniec rozmów

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2019 10:09
Bez porozumienia zakończyły się amerykańsko-chińskie negocjacje handlowe, które przez dwa dni toczyły się w Waszyngtonie. Obie strony zapowiadają dalsze rozmowy.
rozwiń zwiń